Charita pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku s návratem do normálního života
16. června 2022 Aktuality

Charita pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku s návratem do normálního života

Charita Česká republika poskytuje peněžní pomoc zranitelným ukrajinským uprchlíkům, kteří našli bezpečné útočiště v Moldavsku. První část z nich již obdržela finanční pomoc ve výši 2200 moldavských lei (cca 2660 korun). Tato podpora jim pokryje náklady na zajištění základních potřeb a podpoří jejich návrat do normálního života.

Pořídím si léky, které potřebuji

82letá Ludmila utekla před válkou do města Komrat na jihu Moldavska. Stihla si s sebou vzít jen to nejnutnější. „Narodila jsem se v roce 1940. Tohle je pro mě už druhá válka, kterou si procházím. Na vlastní kůži vím, jaké to je, když musíte utéct ze země a všechno za sebou nechat, říká rodačka z Oděsy.

Ludmila

Ludmila patří mezi ukrajinské uprchlíky, kteří od nás dostávají finanční příspěvek na pokrytí základní potřeb. „Za peníze si nakoupím léky, které nutně potřebuji. Z celého srdce vám děkuji!

Opět děláme věci, na které jsme byli zvyklí

Světlana odešla z válkou sužované Ukrajiny se svými dvěma dětmi do vesnice Vorniceni, která se nachází nedaleko hlavního města Kišiněv. „Moc mě překvapilo, jak se nám všichni snažili pomoci, nejenom stát a nevládní organizace, ale i obyčejní lidé,popisuje situaci po překročení hranic.

Světlanina rodina byla mile překvapena, když se dozvěděla o možnosti peněžní podpory, kterou v Moldavsku zprostředkováváme díky Generálnímu ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (DG ECHO). Světlaně se tak opět vrátil pocit finanční nezávislosti. „Když jsem obdržela peníze, šli jsme společně nakupovat, jako jsme byli před válkou zvyklí.

Světlana s dětmi

Jak funguje systém peněžní podpory?

Finanční podpora je určena pro zranitelné uprchlíky, jako jsou těhotné ženy, staří lidé, matky samoživitelky, osoby se zhoršeným zdravotním stavem a početné rodiny, které do systému registrují zaměstnanci naší charitní pobočky v Moldavsku. Ti úzce spolupracují s místními úřady, aby byla distribuce pomoci co nejrychlejší a nejefektivnější.

Díky jednoduchému systému registrace dostávají uprchlíci peněžní podporu bez většího prodlení, mezi běžence je distribuovaná prostřednictvím pošty. Jakmile obdrží textovou zprávu, mohou si vyzvednout finanční příspěvek na nejbližší pobočce, díky kterému mohou pokrýt náklady na základní potřeby a podpořit místní ekonomiku.

Okamžitá peněžní pomoc je součástí projektu na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku, který  financuje Generální ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (DG ECHO).

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: