Alexandra z Ukrajiny cestovala s dcerou a měsíční vnučkou, bezpečí našla v Moldavsku
20. dubna 2022 Aktuality

Alexandra z Ukrajiny cestovala s dcerou a měsíční vnučkou, bezpečí našla v Moldavsku

Když začalo bombardování v Oděse, Alexandra sbalila pár nejdůležitějších věcí a společně s dcerou a novorozenou vnučkou se vydaly na útěk. Nevěděly, kam jít a co je čeká. Alexandřina dcera se navíc po cestě potýkala se zdravotními komplikacemi, způsobenými císařským řezem. Obě ženy společně s malým miminkem našly azyl v Moldavsku, kde zůstávají v jednom z center pro uprchlíky, které vybavila Charita Česká republika.

DARUJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Náročná cesta do Moldavska

„Když začalo bombardování v Oděse, první, co mě napadlo, bylo ukrýt se v klášteře poblíž Oděsy. Ačkoli to nebylo daleko, cesta nám trvala šest hodin. V klášteře nás ubytovali a zůstaly jsme tam dva týdny. Jenže moje dcera, která porodila císařským řezem, začala krvácet a potřebovala lékařskou pomoc. Požádaly jsme dobrovolníky v klášteře, aby nám pomohli dostat se do Moldavska,“ vzpomíná Alexandra na strastiplné okamžiky útěku z domova.

Jakmile se ženám podařilo dostat poblíž hranicím s Moldavskem, musely se rozdělit. Dcera a vnučka nasedly do auta s dalšími uprchlíky, ale na Alexandru ani na zavazadla nezbylo místo, musela proto dojít k celnici pěšky, v mrazu a dešti. Na hranicích se ženy opět setkaly.

„Na hranicích jsme nevěděly, co máme dělat a kam máme jít. Moldavští celníci nám pomohli najít auto, které jelo do Kišiněva, kde nás vysadili na nádraží. Nikoho jsme ve městě neznaly. Má vnučka měla hlad a plakala. Neměly jsme ji čím nakrmit. Venku byla velká zima a já netušila, co s námi bude,“ popisuje Alexandra.

V centru pro uprchlíky se ženy konečně cítily v bezpečí

Naštěstí se Alexandřině dceři podařilo najít telefonní číslo na asistenční službu pro ukrajinské uprchlíky. Plny naděje na něj zavolaly.

 „Z telefonu se ozvala žena, které jsme vysvětlily, že nemáme kam jít, jsme zmrzlé, máme malé miminko, kterému je teprve měsíc,“ popisuje Alexandra. Žena na druhém konci linky ovšem odpověděla, že žádná další místa k ubytování nejsou k dispozici. „Byly jsme zoufalé a nevěděly, co dělat dál. Měly jsme nějaké peníze na jídlo, rozhodly jsme se je ale využít na zaplacení noclehu v hotelu, aby naše miminko nezůstávalo déle v mrazivém počasí. Ve chvíli, kdy jsme hledaly hotel, nám znovu zavolala paní z asistenční linky a řekla nám, že pro nás našla ubytování. Obrovsky se nám ulevilo a měly jsme velkou radost,“ říká Alexandra s úsměvem.

Alexandra s novorozencem

Když ženy dorazily do centra pro uprchlíky, konečně se cítily v bezpečí a myslely si, že mají to nejhorší za sebou. Jenže zdravotní stav Alexandřiny dcery se začal zhoršovat a musela se pro ni zavolat sanitka.

„Přivolaný lékař mou dceru vyšetřil a řekl nám, že musíme do nemocnice,“ popisuje Alexandra. „Jenže pokud hospitalizují mou dceru, musí hospitalizovat i vnučku. Vyděšeně jsem se proto ptala, co s námi bude? Zůstane nám místo v centru pro uprchlíky nebo budeme muset hledat nové ubytování? Nedokázala jsem si představit, jak bych hledala nové přístřeší s měsíčním miminkem a dcerou, která podstoupila operaci. Měla jsem velký strach.“

Novorozenec z Ukrajiny jako heslo ke komunikaci

Žena, která ukrajinské rodině zařídila ubytování, Alexandru uklidnila s tím, že jim místo v uprchlickém centru podrží. „Řekla nám, že až nás propustí z nemocnice, máme jí zavolat, že potřebujeme ubytování. Aby na nás nezapomněli nebo si nás s někým nespletli, vymysleli jsme si heslo - novorozenec z Ukrajiny.“

Po propuštění z nemocnice Alexandra podle pokynů ženě znovu zavolala a řekla jí domluvené heslo. „V centru na nás čekal náš původní pokoj, ve kterém zůstáváme i dnes,“ říká vděčně Alexandra.

Alexandřinu dceru úspěšně operovali moldavští chirurgové. Po její úplné rekonvalescenci chtějí ženy pokračovat do Rigy ke svým příbuzným.

Centrum pro uprchlíky, ve kterém Alexandra se svou dcerou a vnučkou zůstávají, je jedním z azylových domů, které logisticky vybavila Charita Česká republika. Centrům dodáváme matrace, deky, polštáře, ale i kuchyňské spotřebiče či pračky.

 

Zaujal vás příběh Alexandry? Přečtěte si více: