Charita Česká republika vybavila v Moldavsku tři střediska pro uprchlíky z Ukrajiny
16. března 2022 Aktuality

Charita Česká republika vybavila v Moldavsku tři střediska pro uprchlíky z Ukrajiny

Je to už více než dva týdny, co do Moldavska začala přicházet vlna uprchlíků z válkou sužované Ukrajiny. Charita Česká republika pomáhá příchozím od prvního dne a poskytuje jim základní potřeby. V této práci bude i nadále pokračovat.

 

PŘISPĚJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Lidé prchají ze svých domovů

Lidé vyděšení zvukem sirén, výbuchy a dalšími ničivými následky bombardování se rozhodli opustit své domovy. Část z nich se při hledání bezpečnějšího místa dostává do Moldavska.

Mají s sebou jen několik kufrů či tašek s oblečením. Bez naděje, bez peněz a bez příbuzných, u kterých by mohli na čas zůstat. Moldavsko tyto uprchlíky přijalo. V současné době se ubytovací střediska po celé zemi starají o 100 000 ukrajinských občanů.

Bomby vybuchující na dvorku

Uprchlíky, kteří překročí hranice do Moldavska, vyzvedávají dobrovolníci, kteří je pak následně dopravují do nejbližších center. Lidé, co se dostali do země skrz přechod Palanca jsou ubytování v centru Popeasca v okrese Ștefan Vodă.

Daria a Ecaterina pochází z Oděsy. Město opustily několik dní před vypuknutím bojů. Obě ženy se rozhodly odejít se svými prarodiči. Za běžné situace trvá cesta z Oděsy do Moldavska ne víc než tři hodiny. Tentokrát to ale byly dva dny.

moldova placement centre2 moldova placement centre3

„Nejprve jsme zastavili ve městě Bilhorod-Dnistrovskyj. Tam jsme museli zůstat kvůli zákazu nočního vycházení. Teprve druhý den jsme přijeli do Moldavska. Ve vesnici, kde žijí naši příbuzní, byla vyhozena vojenská jednotka do povětří. Nikdo nebyl zraněn, ale očekává se, že v Oděse se brzy začne bojovat,“ vzpomíná s hrůzou Daria.

moldova placement centre4

Po příjezdu do ubytovacího centra Popeasca se rodina konečně cítila v bezpečí. „Je tu ticho,“ zaznívalo mezi lidmi.

„Nejde si odpočinout, když vás v noci budí zvuk sirén a kolem sebe slyšíte výbuchy. Když jsme sem dorazili, spali jsme tři dny v kuse,“ říká Ecaterina.

Další rodina uprchlíků z Ukrajiny čítá pět dospělých a dvě děti. Pocházejí z Mykolajeva na jihu země. Antonina nám se slzami v očích vypráví o hrůzách války, která je donutila opustit jejich domovy.

moldova placement centre5 moldova placement centre6

„Ukrajinu jsme opustili v podstatě rovnou z bombového krytu. Ve městě se střílelo, domy byly zničené. Bomby nám vybuchovaly na dvorku za domem. Takhle jsme žili 14 dní. Máme děti, jedno z nich žije s postižením. Nakonec jsme se rozhodli odejít. A nejbližší hranice byla ta moldavská,“ říká Antonina.

Každá z rodin přicházející z Ukrajiny má svůj hororový příběh. V Moldavsku se jim dostává dlouho očekávaného klidu. Jejich děti mohou konečně v klidu spát. Nemají hlad, a pokud potřebují, k dispozici jsou zde i zdravotníci.

Podle úřadů je nyní v ubytovacím centru Popeasca umístěno 120 uprchlíků. Středisko může ubytovat až 200 osob, ale je nutné jej vybavit vhodným příslušenstvím, aby mohli lidé prchající před válkou důstojně bydlet.

Charita Česká republika v Moldavsku reaguje rychle

Charita Česká republika v Moldavsku podala centru Popeasca pomocnou ruku. Středisko tak dostalo 30 lůžek, matrace, polštáře, přikrývky, ložní prádlo, dvě pračky, sušičku, ledničku, dvě mikrovlnné trouby, čtyři klimatizace, vysavač, sporák, elektrický vařič, lednici, rychlovarnou konvici, automat na vodu a prodlužovací kabely.

moldova placement centre7 moldova placement centre8

Podobnou pomoc obdrželo také centrum Criuleni, které má kapacitu 200 lidí. Středisko v městě Calarașovca v okrese Ocnița obdrželo ledničku, pračku, mikrovlnnou troubu, sušičku a generátor zajišťující elektřinu z centrální sítě.

moldova placement centre10  moldova placement centre11

Charita Česká republika bude pokračovat ve své pomoci ukrajinským občanům.

Děkujeme, že pomáháte s námi.

Přispějte převodem na sbírkový účet

55660022/0800

VS 104

QR kód

qr code ukraine