Charita Česká republika v Moldavsku vybaví umísťovací centra pro uprchlíky z Ukrajiny
10. března 2022 Aktuality

Charita Česká republika v Moldavsku vybaví umísťovací centra pro uprchlíky z Ukrajiny

Od začátku války na Ukrajině přišlo do Moldavska více než 50 000 uprchlíků. To je pro tuto chudou evropskou zemi velké množství lidí. Charita Česká republika podpoří příchozí Ukrajince v nejnaléhavějších potřebách a na hraničních přechodech poskytne zdravotnické pomůcky.

Zajištění základních potřeb

Naši kolegové z místní pobočky v Moldavsku nedávno navštívili hraniční přechod Palanca mezi Moldavskem a Ukrajinou, který je v současnosti jedním z nejrušnějších přechodů pro uprchlíky. Většinu příchozích do Moldavska tvoří matky s velmi malými dětmi a starší lidé.

Naprostá většina uprchlíků zůstává v Moldavsku pouze jeden den nebo noc, pak pokračují do Rumunska a dále do dalších zemí Evropské unie, kde hledají místo k životu a práci, dokud se situace v jejich zemi neuklidní.

Ukraine-Moldova border 2

V době, kdy jsou v Moldavsku, potřebují všichni tito lidé teplé jídlo a dočasnou střechu nad hlavou. Moldavské úřady otevřely sice řadu středisek pro umisťování uprchlíků, ale kvůli obrovskému přílivu uprchlíků do země nezvládají úřady tato střediska zásobovat. Zároveň místní úřady nemají dostatek finančních prostředků na to, aby dokázaly zlepšit životní podmínky uprchlíků ve střediscích.

Navštívili jsme 8 středisek pro dočasné umístění uprchlíků po celé zemi a zjišťovali jsme, jaké jsou nejpalčivější potřeby přímo na místě. Kromě toho, že jsou tato střediska jen částečně vytápěna, tak jsou často ve velmi špatném stavu a chybí v nich základní vybavení.

ukraine-moldova border 5

Právě těchto 8 středisek, která jsme v Moldavsku navštívili, vybavíme potřebným materiálem. Zajistíme lůžka, přikrývky, polštáře, ručníky, ale i spotřebiče jako pračky, ledničky, sušičky prádla a sporáky.

Léky pro uprchlíky na hranicích

Vedle nejrůznějšího vybavení potřebují uprchlíci také základní léky. Na 4 hraničních přechodech s Ukrajinou poskytneme základní lékárničky pro 3 000 uprchlíků. Lidé s cukrovkou nebo trpící neinfekčními chorobami dostanou další léky. Zároveň budeme také distribuovat 3 000 hygienických souprav obsahujících vlhčené ubrousky, suché ubrousky, toaletní papír, mýdlo a antiseptické prostředky.

V brzké době se k ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku dostane prostřednictvím Charity Česká republika přibližně 90 tun potravin.

„Do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny se zapojil celý náš tým a budeme v poskytování podpory těmto lidem i nadále vytrvale pokračovat. Pomoci a podpořit sbírku Charity Česká Republika může každý. Za vaši pomoc děkujeme,“ říká Vasile Vasiliev, vedoucí mise Charity v Moldavsku.

Děkujeme, že pomáháte s námi.

Darujte převodem na sbírkový účet

55660022/0800

VS 104

QR kódem

qr code ukraine