Charita poskytne okamžitou peněžní podporu pro zranitelné skupiny ukrajinských uprchlíků v Moldavsku
18. května 2022 Aktuality

Charita poskytne okamžitou peněžní podporu pro zranitelné skupiny ukrajinských uprchlíků v Moldavsku

Charita Česká republika poskytne peněžní pomoc ukrajinským uprchlíkům, kteří našli útočiště v Gagauzské autonomní oblasti nacházející se na jihu Moldavska. Běženci, kteří jsou ubytování v uprchlických centrech a domácnostech, obdrží okamžitou finanční podporu. Tato iniciativa jim pokryje náklady na zajištění základních potřeb a zároveň podpoří místní obchodníky. Takové propojení obou komunit podpoří přátelské sousedské vztahy.

Potřeba pomoci v Moldavsku roste

Moldavské hranice od začátku ruské invaze překročilo téměř 450 tisíc uprchlíků. Téměř 90 procent z nich tvoří ženy a děti, které do země přišly pouze s nejnutnějšími věcmi. Ukrajinští uprchlíci se tak náhle ocitli bez střechy nad hlavou a přišli o možnost stálého výdělku.

Charita Česká republika poskytuje pomoc v Moldavsku od prvního dne války. Poskytujeme pomoc na hraničních přechodech, zajištujeme zdravotní a sociální péči a vybavujeme uprchlická centra potřebným vybavením, jako jsou pračky, lednice a postele.

V reakci na rostoucí potřeby uprchlíků jsme díky finanční podpoře DG ECHO (Generální ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci) zahájili projekt na zajištění základních potřeb a zlepšení dostupnosti zdravotní péče. Vysídleným Ukrajincům v Gagauzské oblasti poskytneme, ve spolupráci s dalšími partnery, okamžitou peněžní podporu ve výši 2 220 moldavských lei (cca 2700 korun) na pokrytí základních potřeb. Tato pomoc je určena zejména pro ohrožené skupiny, jako jsou těhotné ženy, matky samoživitelky, početné rodiny a osoby se zhoršeným zdravotním stavem.

ukrajinští uprchlíci v Moldavsku

Okamžitá finanční pomoc podpoří uprchlíky i místní ekonomiku

Peněžní pomoc je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zajistit uprchlíkům přístup k základním surovinám a službám. Finanční podpora pomáhá lidem prchajícím před válkou stanovit si vlastní rozpočet a přiblížit se rutině, na kterou byli kdysi zvyklí. Jednorázová peněžní podpora rovněž umožní uprchlíkům vyhnout se problémům, které je čekají v novém prostředí. Zároveň podpoří místní obchodníky, a pomáhá tak budovat dobré sousedské vztahy.

Peněžní podpora bude mezi uprchlíky distribuována prostřednictvím místní pošty. „Zaslání finanční pomoci uprchlíkům poštou je rychlý a nejjednodušší způsob, jak podpořit nejzranitelnější skupiny uprchlíků. Umožní jim pokrýt základní potřeby a zároveň podpoří zdejší ekonomiku,“ říká Vasile Vasiliev, vedoucí mise Charity Česká republiky v Moldavsku.

DG ECHO

Okamžitá peněžní pomoc je součástí projektu na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku, který  financuje Generální ředitelství pro evropskou civiální ochranu a operace humanitární pomoci (DG ECHO).

 

 

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: