Letní tábor v Moldavsku se stal azylem pro uprchlíky. Začínají si tady znovu užívat života
28. dubna 2022 Aktuality

Letní tábor v Moldavsku se stal azylem pro uprchlíky. Začínají si tady znovu užívat života

V letním táboře Prietenia ve vesnici Cosnita v Moldavsku v současnosti bydlí 130 uprchlíků z Ukrajiny. Svůj život rozdělují na dvě etapy - do 24. února a po tomto dni, kdy je ruská invaze na Ukrajinu vyhnala z jejich domovů. Charita Česká republika vybavila letní tábor Cosnita potřebnými spotřebiči, jako jsou pračky a ledničky, a dodala také přikrývky a polštáře, aby měli uprchlíci v Moldavsku pohodlí a cítili se v bezpečí. Potkali jsme se se třemi ženami, které v táboře momentálně bydlí a přibližují, jak se jim v Moldavsku žije.

 

PŘISPĚJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Příběh Anny: Konečně tady dokážeme zapomenout na zvuk výbuchů

Miliony civilistů byly nuceny uprchnout z Ukrajiny před bombardováním. Někteří se rozhodli odejít co nejdále, jiní našli útočiště v sousedním Moldavsku a snaží se zde zabydlet. Tři uprchlice z Oděsy, ubytované v letním táboře Prietenia, přibližují svou cestu z Ukrajiny a sdílí, jak si zvykají na nový život v Moldavsku.

Anna je jednou z uprchlic, které musely z Ukrajiny utéct, když začala invaze. „Jsme v Moldavsku od 28. února, kdy bombardování v našem městě nabralo na síle. Rozhodli jsme se zůstat co nejblíže domovu. Denně mluvíme s těmi, kteří zůstali v Oděse, a zveme je, aby taky přijeli do Moldavska, protože se tu cítíme bezpečně," říká Anna.

Ne všichni však mohou z různých důvodů přijet.Například moje maminka je lékařka a říká, že v této těžké době musí pomoci své zemi. A můj manžel bojuje proti okupantům. Jsme hrdí na jejich rozhodnutí. My jako matky máme na starosti péči o naše děti - generaci, která bude obnovovat Ukrajinu, až se vše uklidní,“ pokračuje Anna.

Anna a její dcera si pomalu zvykají na pobyt v Moldavsku. Její dcera chodí do školy ve vesnici Cosnita a říká, že jí spolužáci a učitelé hodně pomáhají. „Dokonce chodí na taneční kurzy. Na výbuchy a strach ze sklepů vzpomíná čím dál méně. Doufám, že tyto hrozné věci se brzy stanou minulostí.“

uprchlice z Ukrajiny

Příběh Olgy: Znovu se učíme usmívat a radovat se ze života

„Vůbec jsem nečekala, s jakou pohostinností a službami se v Moldavsku setkáme. Cítíme se jako bychom byli na prodloužené dovolené, i když za hrozných okolností. Ale pobyt v letním táboře Prietenia a pomoc místních nám pomohli zapomenout na hrůzy války,“ říká Olga, další ukrajinská uprchlice ubytovaná v letním táboře v Moldavsku.

„Společně s mými dětmi se už zase častěji smějeme. Je nám tady dobře," pokračuje Olga. „Je tu krásně, na břehu Dněstru. Máme také naplánovanou návštěvu zoologické zahrady v Kišiněvě. Náš život začíná mít zase jasnější obrysy. Myslím, že v budoucnu budeme Moldavsko považovat za svůj druhý domov. Jen zprávy o tom, že Rusko opět bombarduje Ukrajinu, nás občas v noci rozpláčou,“ říká Olga a dodává, že se s vedením tábora dohodli, že příští rok opět přijedou i s dalšími členy rodiny. „Doufáme, že v té době už bude na Ukrajině mír.“

Příběh Iany: Moldavské koláče chutnají skvěle

„Moldavská pohostinnost mě nepřestane udivovat. Pocítili jsme ji hned po přechodu hranic, kde nás místní přivítali moldavskými koláči, jejichž chuť si budu pamatovat do konce života,“ vzpomíná ukrajinská uprchlice Iana na svůj první den v Moldavsku.

„Každý den vidím, že existují lidé, kteří dělají malá gesta, která ale mají obrovský dopad. Pomáhají nám nezištně, bez přítomnosti kamer a reportérů, bez jakéhokoli prospěchu. Naše děti díky nim vidí, jak vypadá lidskost a jak ji vyjádřit,“ říká Iana, která se svými dětmi bydlí v letním táboře Prietenia.

Charita Česká republika vybavila letní tábor v Moldavsku

Charita Česká republika poskytuje od začátku války humanitární pomoc uprchlíkům ubytovaným v Moldavsku. Letnímu táboru Prietenia v obci Cosnita jsme předali 70 přikrývek, 100 polštářů, 2 ledničky, 2 pračky, 2 kávovary a 6 rychlovarných konvic, a pomohli tak vytvořit důstojné ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Kromě vybavení uprchlických center zároveň poskytujeme uprchlíkům zdravotní a sociální pomoc.

 

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: