Jak dopadá uprchlická krize na chudé Moldavsko a jak v zemi pomáhá Charita?
29. dubna 2022 Aktuality

Jak dopadá uprchlická krize na chudé Moldavsko a jak v zemi pomáhá Charita?

Ačkoli je Moldavsko nejmenším sousedním státem Ukrajiny, přijalo doposud vůbec nejvíce uprchlíků v přepočtu na obyvatele. Od začátku války překročilo hranice Moldavska přes 430 tisíc uprchlíků a kolem 100 tisíc jich v zemi nadále zůstává. Nejchudší země Evropy ale nápor uprchlíků přestává zvládat. Nemá dostatek financí ani kapacit na zajištění pomoci. Jak se Moldavsko vyrovnává se současnou situací a jak v zemi pomáháme?

Ekonomické a energetické problémy země se nadále prohlubují

Ne všichni uprchlíci, kteří vstoupili do Moldavska, v zemi zůstávají. Velká část z nich pokračuje do dalších evropských zemí, i tak je ale počet uprchlíků, kteří se rozhodnou zůstat v Moldavsku, vysoký. Uprchlíci momentálně tvoří asi 4 procenta veškeré moldavské populace.

Podle úřadů potřebuje Moldavsko na péči o ukrajinské uprchlíky 1 milion dolarů na den, přičemž jeden uprchlík stojí moldavský stát asi 25-30 USD za den. Podle ministra zahraničních věcí Nicu Popescu hradí třetinu této částky stát a zbylé dvě třetiny poskytují mezinárodní organizace a další partnerské státy skrz finanční pomoc a různé formy mezinárodní podpory.

Přestože ale Moldavsko získalo pomoc ze zahraničí, uprchlická krize a s ní spojená potřeba humanitární pomoci těžce dopadají na chudý evropský stát a prohlubují hospodářské a energetické problémy země. Tím spíše, že od eskalace konfliktu na Ukrajině byl zastaven vývoz do Ruska, Běloruska a na Ukrajinu, které se na celkovém vývozu Moldavska podílejí 14 procenty.

Uprchlická krize vytváří každodenní tlak na moldavskou ekonomiku a systémy zdravotní i sociální péče. Moldavsko se kromě nedostatku financí potýká i s absencí personálu v klíčových odvětvích. Kvůli dlouhodobé ekonomické krizi a chudobě totiž lidé v minulosti odcházeli za vyššími výdělky a lepší životní úrovní dál na Západ.

Navzdory všem problémům ale Moldavsko nadále vítá uprchlíky z Ukrajiny s otevřenou náručí. Uprchlíci dnes žijí v Moldavsku převážně v domácnostech, případně ve speciálně vytvořených centrech pro uprchlíky. Místní úřady ale nemají finanční prostředky na jejich logistické vybavení. V prvních dnech a týdnech války se potýkali s nedostatkem postelí, přikrývek, kuchyňských spotřebičů a hygienického vybavení, které by uprchlíkům poskytli důstojné životní podmínky.

ukrajinská uprchlice v moldavském centru

Okamžitá pomoc Charity

Charita Česká republika má v Moldavsku vlastní pobočku a od začátku války se zapojuje do pomoci uprchlíkům. V zemi spolupracujeme s místními úřady a vybavujeme centra pro uprchlíky. Lidem na útěku poskytujeme zdravotní a sociální služby, abychom jim ulehčili už tak těžkou situaci.

Jak pomáháme v Moldavsku od začátku války:

  • Vybavili jsme 9 center pro uprchlíky malými a velkými spotřebiči (214), postelemi (205), matracemi (470), přikrývkami (595) a dalšími potřebami
  • Neustále poskytujeme zdravotní a sociální služby
  • Rozdali jsme více než 3000 lékárniček a 3000 hygienických balíčků uprchlíkům na hraničních přechodech

Nedávno jsme zahájili také nový projekt financovaný DG ECHO, díky kterému během následujícího roku poskytneme pomoc až 210 tisícům uprchlíků. Zajistíme jim ubytování, přístup ke zdravotním službám včetně psychologické péče, a poskytneme jim finanční podporu.

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: