Humanitární pomoc pro 210 000 uprchlíků v Moldavsku. Charita zahájila projekt financovaný DG ECHO
26. dubna 2022 Aktuality

Humanitární pomoc pro 210 000 uprchlíků v Moldavsku. Charita zahájila projekt financovaný DG ECHO

Moldavsko, nejchudší země Evropy, přijalo od začátku války na Ukrajině vůbec největší počet uprchlíků v přepočtu na obyvatele. Ačkoli přivítala země uprchlíky s otevřenou náručí, brzo se dostala na pokraj svých kapacit. Charita Česká republika zahájila v Moldavsku projekt na pomoc zranitelným uprchlíkům. Celkově pomůžeme přes 200 tisícům uprchlíků, a ulevíme tak přetíženému moldavskému státu.

Uprchlíkům zajistíme zdravotní služby, střechu nad hlavou i potraviny

Hranice Moldavska s Ukrajinou překročilo už více než 430 tisíc uprchlíků, z nichž zhruba 100 tisíc v zemi zůstává a v současnosti tvoří až 4 procenta obyvatel tohoto malého státu. Charita pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku od prvního dne války. Poskytujeme pomoc na hraničních přechodech, zajišťujeme zdravotní i sociální péči a vybavujeme centra pro uprchlíky potřebným vybavením, jako jsou pračky, ledničky, matrace, ložní prádlo a další.

Nově zahájený projekt financovaný Generálním ředitelstvím pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (DG ECHO) poběží následujících dvanáct měsíců a zaměří se na přímou humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům. Celkem pomůžeme 210 tisícům uprchlíků v Moldavsku. Zajistíme přístup ke zdravotnickým službám včetně psychologické péče, nadále budeme poskytovat potřebný materiál 96 centrům pro uprchlíky po celé zemi i moldavským rodinám, u kterých jsou uprchlíci ubytovaní, abychom lidem prchajícím před válkou zařídili bezpečné a důstojné ubytování. Zároveň poskytneme uprchlíkům potraviny a pomůžeme jim pokrýt základní potřeby prostřednictvím jednorázové i opakované okamžité peněžní podpory.

uprchlíci z Ukrajiny v Moldavsku

Charita se zaměří na pomoc jak uprchlíkům, kteří Moldavskem pouze projíždějí, případně stráví pár dní a pokračují do zemí Evropské unie, tak i lidem, kteří v zemi z nejrůznějších důvodů zůstanou.

„Lidé, kteří se rozhodnou zůstat v Moldavsku a nepokračovat do zemí Evropské unie, jsou často chudší a zranitelnější, potřebují proto pomoc se zajištěním ubytování, zdravotní péče i financí. Zaměříme se prioritně na pomoc těmto lidem, mezi které patří rodiny s velkým počtem dětí, starší lidé a osoby s postižením,říká k projektu regionální manažer Charity Česká republika, Evžen Diviš.

Spolupráce s DG ECHO

Generální ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (DG ECHO) pomáhá zajišťovat rychlou a účinnou pomoc ve světě při přírodních katastrofách a krizích způsobených člověkem. Má velmi vysoké nároky na organizace a spolupracuje pouze s vybranými certifikovanými partnery, kteří mohou prokázat, že jejich práce je vysoce profesionální a efektivní.

vybavení pro ukrajinské uprchlíky

Charita Česká republika spolupracuje s ECHO od roku 2004. Před dvěma lety prošla organizačním auditem s nejvyšší možnou známkou, stala se proto jednou z prvních organizací s osvědčením pro spolupráci s ECHO v období od roku 2021 do roku 2027. Jsme hrdí na to, že se můžeme řadit mezi zkušené a kvalifikované partnery ECHO a jsme rádi, že nám tato certifikace umožní pomáhat více lidem, kteří naléhavě potřebují humanitární pomoc.

Charita v Moldavsku

Charita Česká republika působí v Moldavsku od roku 2004, kdy zahájila svůj první rozvojový projekt v zemi. V roce 2017 jsme založili misi Charity v Moldavsku. V zemi se zaměřujeme zejména na zdravotní a sociální péči, proto i naše pomoc uprchlíkům se bude věnovat z velké části těmto oblastem.

 

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: