V Gruzii podpoříme udržitelný chov dobytka
2. června 2022 Aktuality

V Gruzii podpoříme udržitelný chov dobytka

Gruzie se pyšní krásnými a vysokými horami, v odlehlých horských oblastech je ale obvykle těžké se uživit. Charita proto dlouhodobě podporuje rozvoj venkovských regionů v Gruzii, aby místní nemuseli odcházet za prací do větších měst. Pro obyvatele venkova vytváříme nová pracovní místa a podporujeme farmáře i živnostníky. Tentokrát se díky financování ČRA zaměříme na podporu zemědělců, kteří se věnují chovu dobytka v Tušetii, Pšav-Khevsureti a obci Khulo.

Udržitelným chovem dobytka k rozvoji regionu

Přestože je živočišná výroba v horských oblastech Gruzie velmi rozšířená, v současnosti nepřináší místním moc velký příjem, a nepřispívá tak k rozvoji regionů. Proto se Charita zaměří na podporu zemědělců, kteří se chovu dobytka věnují. Farmářům představíme způsoby, jak mohou zvýšit své příjmy z chovu hospodářských zvířat a zároveň jak dobytek chovat udržitelným způsobem.

Zaměříme se také na rozvoj místního obchodu a díky tomu zlepšíme přístup zemědělců na trh. Farmáře vyškolíme ve správné péči o zvířata a v udržitelném hospodaření na pastvinách. Kromě toho zemědělcům předáme finanční příspěvky, za které si budou moci pořídit vybavení potřebné pro rozvoj živočišné výroby. Zároveň vyškolíme místní veterináře i farmáře v práci s umělou inteligencí, která dokáže přispět k větší udržitelnosti zemědělství.

Do projektu se zapojí také takzvané akční skupiny z oblasti Khulo a Aragvi a spojíme se i s agenturou CzechTrade při organizaci cest českých firem do Gruzie. Farmářům, které podpoříme, zajistíme také členství v Asociaci gruzínských zemědělců.

střih ovcí v Gruzii

Díky tomu zvýšíme počet farem věnujících se chovu dobytka udržitelným a produktivnějším způsobem. Vybraní zemědělci získají lepší přístup na trh a tím i vyšší příjmy. Nebudou tak muset opouštět rodný region za prací do větších měst. Gruzínští zemědělci se navíc seznámí s českým know-how v zemědělství prostřednictvím plánovaných setkání mezi českými a gruzínskými agropodniky.

Charita a rozvoj gruzínského venkova

Rozvoji gruzínského venkova se věnujeme od roku 2014. Díky naší pomoci vyrostla v Gruzii například ekologická farma nebo ateliér tradičních řemesel. V oblasti Khulo jsme podpořili zemědělce, majitele penzionů a poskytovatele turistických služeb, místní řemeslníky a další živnostníky, aby dokázali zvýšit své příjmy, a přispět tak k rozvoji regionu.

 

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: