Díky Charitě se dostane lékařská pomoc i do těch nejzapadlejších regionů v Gruzii
1. září 2022 Aktuality

Díky Charitě se dostane lékařská pomoc i do těch nejzapadlejších regionů v Gruzii

Sedmačtyřicetiletá Khatuna Gurgenidze pracuje již třiadvacet let jako praktická lékařka v gruzínském okrese Dušeti, který se nachází v náročných vysokohorských podmínkách. Hlavně v zimě je jakýkoli přesun v této lokalitě obtížný. Khatuna proto na návštěvy k pacientům jezdí vlastním autem, aby mohla pomáhat přímo tam, kde je to potřeba. Díky podpoře Charity se teď Khatuna dostane k více lidem, kteří potřebují její pomoc.

Náročná práce v ještě náročnějším terénu

Khatuna už přes 20 let působí jako praktická lékařka s vlastní ordinací v severovýchodní gruzínské oblasti Gudamakari v okrese Dušeti. Sama v tomto regionu vyrostla, a když vystudovala lékařskou fakultu v hlavním městě Tbilisi, rozhodla se vrátit do rodného kraje a pomáhat místním.

Khatuna, sama matka tří dětí, pravidelně dochází celkem k 580 pacientům, z nichž 80 procent tvoří staří lidé. Vysokohorské podmínky s drsným klimatem pro ně představují výrazné obtíže a je pro ně téměř nemožné dostat se do vzdálené venkovské ambulance.

„Jsem lékařkou pro obyvatele z celkem 24 vesnic, které jsou od sebe vzdálené několik kilometrů. To znamená, že musíme za pacienty jezdit domů. Naše zdravotnické středisko nemá vlastní vozidlo, proto používám svoje terénní auto. Často jezdíme i do vysokohorského pásma. Nemocným lidem nemůžete, a hlavně nechcete, říct ne. Naše návštěvy jim moc pomáhají,říká ke své práci Khatuna.

Venkovští doktoři v Gruzii

Charita podporuje venkovské lékaře v jejich práci

Díky podpoře České rozvojové agentury působí Charita Česká republika ve všech 16 venkovských ambulancích v okrese Dušeti. Naše pomoc se zaměřuje především na školení lékařů a navyšování kapacit v oblasti služeb pro pacienty. To se následně projevuje v počtu uzdravených pacientů. Khatuna si naší pomoci velmi váží.

Charita Česká republika poskytuje lékařům školení v oblasti léčby neinfekčních nemocí, jako jsou srdečně-cévní nebo plicní onemocnění. Podobné vzdělávací aktivity podle Khatuny přispívají k profesnímu rozvoji zdravotnického personálu.

„Školení od Charity nám výrazně usnadňuje léčbu nemocí, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Někdy je pro pacienty obtížné učinit rozhodnutí o léčbě. Takové iniciativy nás, mimo jiné, učí, jak je přesvědčit, aby se správně rozhodli,oceňuje lékařka.

Charita rovněž představila lékařům pracujícím v odlehlých oblastech elektronický zdravotnický registr. Ten podle Khatuny výrazně zjednodušil každodenní práci - místo papírové dokumentace si všechny informace o pacientech najde v elektronickém registru. Lékařka také vyzdvihuje podporu Charity Česká republika během pandemie covidu-19. Poskytnutá školení ji pomohla zvládat nápor pacientů v této těžké době.

Zdravotnický personál v Gruzii

Projektová manažerka Charity Česká republika v Gruzii Rusudan Chkhubianishvili, zdůrazňuje, že naše aktivity představují významnou podporu pro místní vládu. Individuální práce se zdravotnickým personálem a školení na pracovišti jsou v Gruzii novinkou. Poskytujeme co nejspolehlivější informace venkovským lékařům a sestrám tak, aby mohli co nejlépe léčit běžná onemocnění a věnovali se jejich prevenci.

Charita Česká republika v Gruzii pracuje na zkvalitnění služeb primární zdravotní péče v Gruzii za finanční podpory České rozvojové agentury. Aktivity zahrnují zavedení aktualizovaných klinických protokolů pro praktické lékaře, digitalizaci zdravotnického systému a poskytování dalšího vzdělávání pro primární zdravotní péči v zemi.

 

Zaujal vás příběh doktorky Khatuny? Přečtěte si víc: