Rana si díky pomoci Charity otevřela soukromé vzdělávací centrum v Iráku
25. března 2022 Aktuality

Rana si díky pomoci Charity otevřela soukromé vzdělávací centrum v Iráku

Rana AbdulRazzaq je strojní inženýrka, která v roce 2012 absolvovala katedru mechanického inženýrství na univerzitě v iráckém Anbaru. Ačkoli má Rana svůj obor ráda, dlouhé hledání zaměstnání ji zklamalo. Vždycky ráda řešila matematické úlohy a bavilo ji učit ostatní. Díky podpoře Charity Česká republika v Iráku a Rozvojovému programu OSN si nakonec mohla otevřít malé vzdělávací centrum, kde v současnosti poskytuje soukromé lekce, čímž si vydělává na živobytí.

Rana mohla pomoci sobě i lidem v regionu díky Charitě Česká republika

Protože Rana nemohla najít práci, rozhodla se nabízet soukromé hodiny studentům ve svém domě. To pro ni ale bylo náročné, neboť její dům je poměrně malý. Když náhodou čekala hosty, musela se svým studentům omlouvat a měnit čas lekcí. Zároveň Rana nebyla vybavená tolika židlemi a tabulí, scházely jí také výukové materiály.

rana_class

Potom Rana se doslechla od lidí v okolí, že Charita Česká republika ve spolupráci s Rozvojovým programem OSN poskytuje granty malým projektům. Mladá inženýrka zkusila své štěstí a přihlásila svůj projekt soukromého vzdělávacího centra, který byl nakonec Charitou schválen, a Rana po absolvování projektového školení dostala první část grantu.

„Díky Bohu jsem získala první část grantu, která mi umožnila otevřít soukromé centrum s několika třídami. Nakoupila jsem výukové materiály, židle a tabule, říká Rana.

„Hlavní výhodou je, že jsem zaměstnala další učitele, kteří tu učí více předmětů. Věřím, že tento grant nebyl přínosem jen pro mě, ale i další zaměstnance vzdělávacího centra, protože spoustanich má teď práci. Všichni z regionu na tom benefitují . Dříve museli studenti z našeho okresu Al-Mohammadi jezdit za výukou až do vzdáleného okresu Al-Heet.

rana_blackboard

Jedná se o první projekt svého druhu v iráckém okrese Al-Mohammadi. Místní jsou s centrem, kde najdou útočiště jejich děti, velmi spokojení.

Doufám, že brzy obdržím druhou část grantu a budu moci dokoupit chybějící materiály. Z celého srdce děkuji Charitě Česká republika a Rozvojovému programu OSN za pomoc při splnění mého snu. Dlouho jsem doufala, že takový projekt uskutečním, ale moje finanční situace mi to neumožňovala, uzavírá Rana.

rana_sign

Na projektu, kterého se Rana zúčastnila, pracuje Charita Česká republika v Iráku ve spolupráci s Rozvojovým programem OSN, za finanční podpory německého Spolkového ministerstva pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (BMZ) poskytnuté prostřednictvím rozvojové banky KfW.