Včelařka Nana rozšiřuje svou živnost na gruzínském venkově
27. září 2022 Aktuality

Včelařka Nana rozšiřuje svou živnost na gruzínském venkově

Nana Dvalidze je 57letá včelařka, která žije v hornaté Gruzii. V regionu Rača se již léta zabývá produkcí medu. Ačkoli její med byl vždy vynikající, Nana měla zastaralé vybavení a mohla stáčet jen malé množství medu. Díky Charitě získala moderní zařízení, díky kterému mohla rozšířit svou malou živnost, a zaopatřit tak svou rodinu v regionu, který trápí vysoká nezaměstnanost a odkud lidé často odcházejí za prací do větších měst.  

DARUJTE ŠANCI NA LEPŠÍ ŽIVOT

Včelaření v gruzínských horách   

Nana Dvalidze se věnuje včelaření společně se svým manželem, synem a dcerou. Žijí v malé vesničce Bajikhevi, která se nachází v nadmořské výšce 1350 metrů v oblasti Rača. Ve vesnici bydlí kromě Naniny rodiny jen deset lidí a život v ní není jednoduchý. Zejména v zimním období se místní potýkají se silným sněžením a velkými mrazy. Udržet si živobytí je tady náročné, i proto spousta místních odchází z gruzínských hor do velkých měst, aby si našli práci. Charita podporuje živnostníky, jako je Nana, aby se mohli věnovat vlastnímu podnikání a zaopatřit nejen sebe, ale i své blízké a často zajistit práci také dalším lidem.  

Rodina Dvalidzeových vlastní 60 včelích úlů a vyrábí produkty z medu nejen pro obyvatele své vesnice, ale prodává je po celé Rači a dokonce i v hlavním městě Gruzie Tbilisi. Malkhaz, syn Nany, říká, že produkce medu není vůbec snadná práce a vyžaduje svědomitost a spoustu času. Se zastaralým vybavením, se kterým Nanina rodina ještě nedávno pracovala, trvá celý proces ještě o to déle.  

Včelaření v Gruzii

„Náš med je velmi kvalitní, protože vesnice Bajikhevi leží v alpském pásmu plném polních květin a čerstvého vzduchu. Než nás Charita podpořila, měli jsme ale jen mechanický lis a med jsme lisovali celý měsíc. Kvůli tomu jsme toho nezvládli vyrobit hodně,“ popisuje Nana práci se zastaralým vybavením. 

Nový extraktor medu a lis na mezistěny, který si Nana díky pomoci Charity mohla pořídit, pomáhá včelařce uspořit čas a také jí usnadňuje práci. „S moderním vybavením zvládneme práci za mnohem kratší dobu, a můžeme tak navýšit produkci,“ pochvaluje si Nana. Díky modernímu extraktoru také zůstávají neporušené včelí plástve, takže je možné je znovu použít. Například na výrobu svíček, čemuž se věnuja Nanina dcera.  

Kromě včelaření se rodina Nany Dvalidze věnuje také chovu skotu a prasat a drůbeže. Vyrábí například tradiční račanskou šunku, sýr či máslo, které Nanin manžel prodává na místním trhu a mezi stálé zákazníky. Rodina Dvalidzeových si tak dokáže zajistit živobytí i v náročných horských podmínkách.  

Gruzínské hory

Jak Charita podporuje živnostníky v horských regionech Gruzie  

Od vypuknutí pandemie covidu-19 v roce 2020 Charita Česká republika přizpůsobila většinu svých aktivit v Gruzii tak, aby pomohla místním vyrovnat se s ekonomickými a sociálními problémy způsobenými šířením viru a s tím spojenými restrikcemi. S finanční podporou Slovenské rozvojové agentury (SlovkAid) jsme v Gruzii zahájili v úzké spolupráci se slovenskou nevládní organizací Sosna projekt zaměřený na zmírnění negativných ekonomických dopadů covidu-19 na obyvatelstvo horského regionu Rača-Lečchumi a Dolní Svanetie.  

V rámci projektu jsme podpořili 26 malých a středních podniků, aby si dokázali udržet či rozšířit své živnosti. Přispěli jsme ke vzniku 40 pracovních míst, vyškolili jsme 40 zástupců malých a středních podniků v oblasti online marketingu. Dále jsme distribuovali 3040 kusů drůbeže 152 zranitelným rodinám. Jednou z rodin, které jsme podpořili, byla také rodina Nany Dvalidze.