10 zajímavostí o Gruzii, které jste možná netušili
1. července 2022 Aktuality

10 zajímavostí o Gruzii, které jste možná netušili

Chystáte se letos na dovolenou? Možná je vaší cílovou destinací právě malá země, kterou vede pomyslná hranice mezi Evropou a Asií. Pro mnohé se jedná o stále neobjevenou destinaci, ale Gruzie má rozhodně co nabídnout! Pořád váháte? Přinášíme vám 10 zajímavostí, které vás přesvědčí, že návštěva Gruzie stojí za to!

1. Gruzie vlastně není Gruzie

Alespoň podle místních. Ti totiž nazývají svou rodnou zemi „Sakartvelo“, což v překladu znamená „ti z Kartli“. Kartli je historické označení pro centrální část země. Dodnes není jasné, odkud přesně se termín Gruzie vzal. Nejrozšířenější domněnkou je, že se název odvodil od svatého Jiřího (v angličtině George). V hlavním městě Tbilisi má dokonce Jiří svou sochu a je považován za patrona země. Existuje také teorie, že název je odvozený od slova gurğ, jak byla dnešní oblast Gruzie označována v Persii.

2. Najdete zde nejhlubší jeskyni na světě

Pokud vás fascinují jeskyně, určitě byste neměli Gruzii ze svých cestovních plánů vynechat. Na Západním Kavkaze se totiž nachází jeskyně Verevkina, která je se svou hloubkou 2212 metrů považována za vůbec nejhlubší na světě.

3. Gruzie je údajně kolébkou vína

Mírné klima a vítr z nedalekého Černého moře stojí za zrodem proslulého gruzínského vína. Věděli jste ale, že víno pravděpodobně pochází právě odsud? Tradice zdejšího vinařství je stará více než 8 000 let a prý vznikla vlastně náhodou. Gruzínci nalili hroznovou šťávu do hliněných nádob a nechali je během chladných měsíců pod zemí, a tak vzniklo víno.

Gruzie je známá pro své vío

Nedávné archeologické nálezy potvrdily, že vinařská keramika opravdu pochází z 6. tisíciletí před naším letopočtem. Stará vinařská tradice zvaná Kvevri (tak se označují hliněné nádoby) je zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

4. Gruzie je domovem nejvýše položené osady v Evropě

Gruzie je převážně hornatou zemí. Není proto divu, že mnoho měst leží vysoko v kopcích. Vesnice Bochora a Ushguli jsou považovány za nejvýše položené trvale osídlené vesnice v Evropě. Nacházejí se v nadmořské výšce 2345, respektive 2100 metrů nad mořem.

5. Rozmanitost zdejší přírody vám vezme dech

Pokud procestujete Gruzii křížem krážem, narazíte na subtropické podmínky, polopouště, ale také vysokohorské klima. Zároveň je místní zemina vhodná k farmaření, nachází se zde totiž 49 různých typů půdy. Lesy pokrývají více než 40 procent celé země. Co se biodiverzity týče, Gruzie patří mezi nejzajímavější místa na světě.

rozmanitost zdejší přírody dělá z Gruzie ideální místo pro farmaření

6. Gruzínština je unikát mezi jazyky

Gruzínština, která je historicky silně ovlivněna řečtinou a perštinou, patří mezi nejstarší jazyky na světě. Dokonce má vlastní abecedu se 33 písmeny. Gruzínština navíc nepoužívá rod ani velká písmena. Zajímavé je, že se jazyk během své dlouhé historie příliš nezměnil. Děti ve škole tak bez problémů čtou texty z 15. století, protože nemají nejmenší problém jim porozumět.

7. Zdejší hory nabízejí kromě pěší turistiky také perfektní lyžovačku

Gruzie je známá pro své velehory. Severní a jižní hranici země tvoří pohoří Velký a Malý Kavkaz. Nejvyšší hora Gruzie leží 5201 metrů nad mořem. Takové podmínky jsou pro milovníky horské turistiky velkým lákadlem.

V regionu Svanetie, který je bránou k nejvyšším hřebenům Velkého Kavkazu, tak během léta potkáte řadu turistů. Méně vyhledávané jsou gruzínské hory v zimě. To je ale velká škoda, protože i v tomto ročním období mají co nabídnout. V Gruzii lze navštívit celkem 6 ski-areálů, které ve srovnání s alpskými resorty nabízejí nejen atraktivnější ceny, ale také liduprázdné sjezdovky.

zdejší hory lákají turisty celoročně

8. Gruzínci milují návštěvy

Pokud už jste do této kavkazské země zavítali, pravděpodobně víte, jak moc jsou místní lidé vstřícní. Hosté jsou v této vysoce věřící komunitě chápáni jako dar od boha a podle toho se k nim Gruzínci také chovají. Není proto vzácností, že vám taxikář dá na konci cesty kus ovoce nebo že vás hotelový personál pozve na sklenku místního vyhlášeného vína.

9. Víte, že v Gruzii má svou kancelář i Charita Česká republika?

Už do roku 2015, kdy jsme v Gruzii otevřeli svou pobočku, se zásadně podílíme na reformě místního zdravotnictví. Pomohli jsme například zlepšit péči pro děti s autismem a zvýšit dostupnost screeningu rakoviny. V odlehlých horských oblastech, kde je pro místní hlavním zdrojem obživy zemědělství, vytváříme nová pracovní místa, aby se lidé nemuseli stěhovat do větších měst.

10. Pokud máte rádi jídlo, tohle je destinace pro vás. Tajné tipy vedoucího mise

Pravděpodobně už jste slyšeli o tradičních gruzínských jídlech, jako je chačapuri (zapečený sýr v chlebu) a chinkali (knedlíčky plněné masem). Vedoucí mise Charity v Gruzii, Jan Blinka, vám poradí, co ještě rozhodně musíte ochutnat. Místní kuchyně je opravdu hodně rozmanitá a na své si tu přijde každý. Například v regionu Rača můžete ochutnat tradiční šunku, v Adžárii zase zkusit gruzínskou baklavu. Pokud rádi zkoušíte exotičtější věci, provincie Džavachetie je známá pro své šneky.

 

Vzbudili jsme ve vás touhu podívat se do Gruzie? Nejlepší způsob, jak se dozvědět další zajímavosti o této krásné zemi, je zavítat sem osobně. Tak kdy vyrážíte? V průběhu letních prázdnin pro vás chystáme cestovatelské tipy z dalších zemí, kde Charita působí. Za dva týdny se můžete těšit na zajímavosti z Mongolska.

Zaujal vás tento článek? Čtěte více: