10 zajímavostí o Mongolsku, které jste možná netušili
25. července 2023 Aktuality

10 zajímavostí o Mongolsku, které jste možná netušili

Prázdniny jsou v plném proudu a vy přemýšlíte, kam se vydat na dovolenou? Máme pro vás tip. Co takhle navštívit Mongolsko, rozlehlou krajinu ve střední Asii s bohatou historií a nádhernou krajinou? Mongolsko má rozhodně co nabídnout. Přinášíme vám 10 zajímavostí, které ve vás vzbudí touhu sem zavítat.

1. V Mongolsku žije téměř stejný počet lidí jako koní

Mongolsko je 19. největší zemí na světě. Zároveň patří mezi státy s nejmenší hustotou zalidnění. Mongolsko totiž z velké části tvoří stepi, pouště a velehory. Žije tu 3,2 milionů lidí a zhruba stejný počet koní. Ne nadarmo se říká, že „Mongol bez koně je jako pták bez křídel“.

2. Slunce vás tady příliš nezahřeje

Možná víte, že se Mongolsku přezdívá „země modrého nebe“. Ve zdejších končinách totiž panuje suché podnebí nepříliš bohaté na mraky a srážky. V Mongolsku svítí slunce až 250 dní v roce, nenechte se ale zmást. Teplých dnů si tu kvůli velké nadmořské výšce a kontinentálnímu klimatu příliš neužijete. Léto zde totiž trvá jen pár týdnů. Pokud sem zavítáte v jiné měsíce než v červenci a červnu, určitě si s sebou vezměte bundu. Zima je v Mongolsku dlouhá a teploty klesají až k minus 35 stupňům Celsia.

k Mongolsku neodmyslitelně patří koně

3. Zmrzlina je pro zdejší obyvatele tradiční zimní pochoutkou 

Patříte mezi ty, kteří v letním horku neodolají zmrzlině? V Mongolsku se jedná o běžnou pouliční svačinu, kterou si místní rádi dopřejí v zimě. Během studených měsíců totiž nemusí mít stánkaři mrazák, teplota zde klesá až k minus 30 stupňům Celsia, takže jim stačí papírové boxy.

4. Více než čtvrtina Mongolů jsou nomádi

Mongolští kočovníci patří mezi jedny z posledních nomádských národů na světě. Odhaduje se, že 25 až 30 procent celkové populace tvoří kočovní pastevci. Lidé tu žijí v souladu s přírodou a stěhují se se svými zvířaty podle ročního období.

Pokud během své návštěvy zavítáte do nomádské komunity, určitě vás překvapí jejich vstřícnost vůči hostům. Jurty, jak se označují jejich obydlí, nemají zvonky. To proto, že můžete bez ostychu vejít dovnitř a hned po příchodu dostanete něco k jídlu a nabídku ubytování. Pravděpodobně vám také dají ochutnat takzvaný airag, tedy kvašené koňské mléko.

Jurta v Mongolsku

5. Mongolsko je domovem levharta sněžného a velblouda dvouhrbého

Pokud se rozhodnete navštívit tuto krásnou zemi, můžete spatřit několik ohrožených druhů, mezi nimi i levharta sněžného. Ačkoli nejsou vůči lidem nijak zvlášť agresivní, měli byste se mít na pozoru. Sněžný levhart totiž nevydává žádný zvuk, kterým by vás upozornil na svou přítomnost.

Narazit tu můžete taky na dvouhrbého velblouda, který byl kdysi hojně využíván pro cesty po Hedvábné stezce díky své odolnosti vůči chladu a suchu. Podobně jako levhart je i tento velbloud ohroženým druhem. V Mongolsku se každoročně koná velbloudí festival, kde se lidé mohou s těmito tvory blíže seznámit.

6. Mongolsko má vlastní olympijské hry

Že jste ještě neslyšeli o Nádam festivalu? Jedná se o oslavy s tisíciletou historií, které se v Mongolsku konají každé léto ve všech větších městech. Mezi nejdůležitější sportovní klání Nádamu patří tři disciplíny: lukostřelba, jízda na koni a zápas. Součástí festivalu je také tradiční mongolská hudba a tanec. Pro místní se jedná o jednu z nejdůležitějších společenských a sportovních akcí za celý rok.

Nádam festival v Mongolsku

7. Najdete zde druhou největší poušť v Asii

Poušť Gobi, která je druhou největší pouští v Asii a celkově šestou největší na světě, se nachází v jižní části Mongolska podél hranic s Čínou. Celkem zabírá zhruba 30 procent celkové rozlohy Mongolska. Písečné duny pokrývají jen zlomek Gobi, povrch této pouště je z velké části tvořen skalami. Tato poušť je zároveň považována za největší naleziště dinosauřích fosilií na světě.

8. Kvůli dzudu lidé opouští tradiční život kočovníků a stěhují se do měst

Fenomén dzud je součástí Mongolska už od nepaměti. Jedná se o velice dlouhou a chladnou zimu, při které zahyne velké množství dobytka. Zima bohatá na sníh znamená problém pro zvířata, která nejsou schopna dostat se k trávě. Pokud ale nesněží vůbec, znamená to taky problém. Pro pastevce a zvířata je totiž sníh důležitým zdrojem vody. Pro zdejší ekonomiku, která je závislá na tomto stylu života, může dzud znamenat potravinovou a hospodářskou krizi. Mnohým kočovníkům, kteří takto přišli o svá stáda, nezbyde nic jiného, než se přestěhovat do měst.

při dzudu přichází kočovníci o dobytek

9. Z deníku humanitární pracovnice: taxikářem můžete být i vy

Taxi je v mongolských městech vůbec nejběžnějším způsobem dopravy. Vedoucí pobočky Charity v Mongolsku, Jana Žilková, popisuje situaci takto: Taxikářem tady může být kdokoliv. Stačí jenom vystrčit ruku z okýnka a během několika minut máte zákazníka. Lidé tu často využívají sdílené taxi cestou do práce či domů. Pro mnohé místní je to také snadný způsob výdělku.

10. Víte, že v Mongolsku pomáhá Charita Česká republika?

V Mongolsku, kde působíme od roku 2007, se zaměřujeme především na ochranu životního prostředí. Ačkoli má totiž Mongolsko krásnou přírodu, zemi zároveň trápí nadměrný plastový odpad, který se téměř nerecykluje. Předáváme proto zkušenosti z Česka, vzděláváme děti ve školách, proč je důležité třídit odpad a podporujeme místní organizace, které chtějí Mongolsko zachránit od plastového znečištění.

Mongolsko je zároveň zemí mladých, lidé do 35 let tvoří více než třetinu populace. Naše aktivity se proto soustředí také na osobní rozvoj mládeže a jejich aktivní zapojení do společnosti.

Zajímá vás, co se děje v zemích, o kterých se v médiích moc nemluví? A jak v těchto zemích pomáhá Charita Česká republika? Přihlaste se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU NEWSLETTERU