9 zajímavostí o Moldavsku, které jste možná netušili
17. srpna 2022 Aktuality

9 zajímavostí o Moldavsku, které jste možná netušili

Moldavsko je malá země mezi velkými sousedy - Rumunskem a Ukrajinou. Žijí zde přibližně 3 miliony lidí a většinou o ní slyšíme v souvislosti s rostoucím vlivem Ruska v této oblasti. Moldavsko se ale může pochlubit také dobrým vínem a českou vesnicí. Pojďme se seznámit s několika zajímavostmi, které se ve zprávách nedozvíte.

1. V Moldavsku můžeme navštívit českou vesnici

Malou vesnici Holubinka v jižní části Moldavska založila koncem 19. století skupina 153 Čechů. Dnes už češtinu ovládá pouze malá část místních, ale každé léto sem jezdí skupina dobrovolníků, která se snaží podporovat výuku češtiny a také oživit české zvyky a tradice.

2. Moldavsko je turisticky nejméně navštěvovanou zemí v Evropě

Každý rok se do Moldavska vypraví pouze 11 tisíc turistů. Důvodem je nejspíše jeho poloha a malé množství turisticky atraktivních cílů, ale ti, kteří Moldavsko navštívili, se rádi vrací. Za návštěvu stojí třeba klášterní komplex Orheiul Vechi, který mniši ve 13. století vytesali do skály. Nejvhodnějším obdobím na návštěvu země je vinobraní v říjnu, kdy se konají mnohé slavnosti vína.

s ochranou přírody pomáhá v Moldavsku také Charita

3. Největší vinné sklepy se nacházejí v Mileștii Mici

Vinařství má v Moldavsku velkou tradici, jedná se o jedno z hlavních průmyslových odvětví. Pěstují především bílé víno a stále zde najdeme původní odrůdy, které však ustupují běžným evropským druhům.

Vinné sklepy ve vesnici Mileștii Mici disponují největší sbírkou vín a díky tomu se dostaly až do Guinessovy knihy rekordů – jsou tady uloženy téměř 2 miliony lahví. Celá délka sklepů je 250 kilometrů, ale dnes se využívá asi jen 120 kilometrů. 

4. V Kišiněvě najdeme jeden z největších židovských hřbitovů v Evropě

Před 2. světovou válkou žila v Moldavsku jedna z největších židovských populací. Během holocaustu jich bylo zabito přes 60 tisíc a více než 20 tisíc z nich je pochováno právě na hřbitově v Kišiněvě. Samotný hřbitov byl založen už v 17. století. Během 20. století však musel ze své původní rozlohy ustoupit – v roce 1958 byla část zrušena kvůli stavbě silnice, v roce 1961 kvůli parku a tenisovému kurtu.

5. Spory o úřední jazyk stále trvají

Úředním jazykem Moldavska je rumunština, ale v minulosti se vedly spory, zda se nejedná o samostatný jazyk – moldavštinu. Rumunština je jako národní jazyk označena v moldavské Deklaraci nezávislosti z roku 1991, o moldavštině mluví Ústava z roku 1994. Celá záležitost se v roce 2013 dostala až k Ústavnímu soudu, který rozhodl, že Deklarace nezávislosti má vyšší právní závaznost a úředním jazykem je tedy rumunština. Přesto i dnes panuje mezi zastánci těchto jazyků nevraživost.

6. Od latinky přes cyrilici zpátky k latince

Původně Moldavané psali latinkou, ale snahy o oddělení etnických skupin Moldavanů a Rumunů vedly Sovětský svaz k tomu, že Moldavanům v roce 1939 nařídil používat cyrilici. Krátce po pádu komunismu v roce 1989 se však vrátili zpátky k původní latince.

7. V Moldavsku je pouze jediná památka na seznamu světového dědictví UNESCO

Touto památkou je Struveho geodetický oblouk, což je síť významných orientačních bodů, které se táhnou od Černého moře až po severní Norsko. Vybudoval ho ruský astronom von Struve a měl sloužit k určení přesných rozměrů země podle poledníku. Jeho celková délka je přes 2820 kilometrů a nachází se v deseti zemích.

náš kolega Evžen v Moldavsku

8. Moldavsko je tranzitní země pro uprchlíky

Po vypuknutí konfliktu na Ukrajině v únoru 2022 se Moldavsko stalo zemí, přes kterou se velké množství uprchlíků dostává dále do bezpečí. Hranice Moldavska už překročilo přes 500 tisíc lidí. Někteří uprchlíci v Moldavsku zůstávají, zejména proto, aby byli blíže svému domovu na Ukrajině. V současnosti hostí Moldavsko asi 80 tisíc uprchlíků.

9. Charita Česká republika podporuje v Moldavsku uprchlíky i místní zdravotní a sociální služby

Moldavsko je nejchudší zemí Evropy a špatná ekonomická situace a vysoká nezaměstnanost vedou spoustu místních k odchodu do zahraničí. V zemi tak zůstávají hlavně senioři, kteří nemají nikoho, kdo by se o ně postaral. Těmto lidem pomáháme zajistit zdravotní a sociální služby a otevřeli jsme pro ně už 11 center domácí péče. V Moldavsku zavádíme také telemedicínu, která pomůže lidem žijícím v odlehlých oblastech. Od začátku války na Ukrajině pomáháme uprchlíkům v Moldavsku zajistit základní potřeby, vybavili jsme uprchlická centra a distribuujeme okamžitou finanční podporu.