Charita v Zambii bojuje proti změnám klimatu za pomoci inovací. Podpoří až 40 tisíc farmářů
7. listopadu 2022 Aktuality

Charita v Zambii bojuje proti změnám klimatu za pomoci inovací. Podpoří až 40 tisíc farmářů

V Zambii pociťují dopady klimatických změn všichni, nejvíce ale postihují farmáře chudých regionů. Ti se kvůli suchu potýkají s neúrodou, a nejsou schopni si dlouhodobě zajistit obživu. Charita Česká republika podporuje farmáře ve venkovských oblastech Zambie a představuje jim inovace, díky kterým mohou efektivně čelit dopadům změny klimatu.

Posílíme odolnost zambijských farmářů vůči změnám klimatu

Západní provincie Zambie patří mezi regiony, které se nejvíce potýkají se suchem, a tím i nedostatkem úrody. Kvůli tomu je dnes region velmi chudý a více zranitelný vůči přírodním katastrofám. Místní farmáři tak nejsou schopni odolávat změnám klimatu, což znamená, že přicházejí o úrodu, jejich jediný zdroj obživy.

Charita Česká republika letos zahájila v Západní provincii Zambie projekt, který pomůže snížit rizika přírodních katastrof a zvýšit odolnost farmářů vůči klimatickým změnám. Díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR a v úzké spolupráci se Světovým potravinovým programem a také ministerstvem zemědělství Zambie zavádíme inovativní řešení pro boj se změnou klimatu v 6 okresech Západní provincie, kterými jsou Sioma, Senanga, Sesheke, Kaoma, Mongu a Mulobezi.

Díky naší iniciativě vyškolí ministerstvo zemědělství na 40 tisíc farmářů, kteří se naučí, jak lépe odolávat klimatickým změnám a získají přístup k důležitým informacím o podnebí, pojištění pro ztráty způsobené změnami klimatu, a také se dozví, jak dostat své produkty na trh jednoduše přes mobilní telefon.

Jedním ze zemědělců, které Charita Česká republika podpořila, je 62letý Bupe Mukwemba z okresu Kaoma. „Nikdy jsem neměl žádné znalosti o změně klimatu, ani jsem nevěděl, jaké plodiny pěstovat, když je sucho. Děkuji Charitě za to, že nás naučila, že plodiny jako čirok, proso či rýže dokážou odolat klimatickým šokům,“ říká Bupe Mukwemba a dodává, že tyto plodiny mají také velké nutriční hodnoty.

Využití pokročilých technologických řešení

Většina drobných farmářů žije ve venkovských oblastech Západní provincie v Zambii. Tito farmáři dříve netušili, že mohou využít své telefony k prodeji úrody ze svých polí, ale i k vyřízení pojištění. Ve spolupráci se zambijským ministerstvem zemědělství a Světovým potravinovým programem jsme farmáře naučili, jak používat mobilní aplikaci Maano, vyvinutou Světovým potravinovým programem, která stojí méně než jeden dolar na rok.

Farmářům v chudém zambijském regionu pomáháme odolávat změnám klimatu

Aplikace Maano, což v místním jazyce kmene Tonga znamená inteligence, propojuje zemědělce a kupující a pomáhá drobným farmářům získat přístup na trh a prodávat jejich produkty za odpovídající ceny.

Kromě toho jsme farmářům ukázali, že mohou využít možnosti pojištění proti klimatickým rizikům. Takzvané pojištění indexu počasí chrání zemědělce před ztrátami spojenými s podprůměrnými srážkami nebo suchem.

Soukromými partnery, s nimiž ministerstvo zemědělství a Světový potravinový program spolupracují na poskytování pojištění farmářům, jsou Mayfair Insurance Company, ZISC General Insurance, Madison General Insurance a Professional Insurance.

Boj proti změně klimatu se týká nás všech

Charita Česká republika v Zambii považuje ochranu životního prostředí a změnu klimatu za průřezové téma všech svých aktivit. V uplynulých letech jsme představili několik projektů, které jsou prospěšné jak pro životní prostředí, tak pro lidi, které podporujeme.

Jako organizace propagujeme například metody šetrného zemědělství (conservation farming). Doposud jsme proškolili přibližně 7000 zemědělců v Západní a Střední provincii Zambie, kterým jsme představili způsoby, jak mohou začít s šetrným zemědělstvím.

Podpořili jsme také používání energeticky úsporných metod vaření, jako je například používání takzvaného zeleného uhlí. Mezi další způsoby, kterými chráníme životní prostředí, patří podpora výstavby stromů a otevírání center pro množení sazenic v uprchlických osadách. V uprchlických osadách Mayukwayukwa a Mantapala jsme doposud vyškolili více než 100 zájemců o odolnost vůči klimatickým změnám, kteří od nás dostali sazenice.