Brian ze Zambie díky Charitě znovu prodává na trhu
3. února 2022 Aktuality

Brian ze Zambie díky Charitě znovu prodává na trhu

Brian Lupiya žije v hlavním městě Zambie. Na místním trhu v Lusace odjakživa prodával cibuli, a vydělával si tím na živobytí. Jenže když se v Zambii objevily první případy koronaviru a začala se zavádět přísná opatření, Brian ze dne na den přišel o práci. Mladému Zambijci jsme pomohli, aby dokázal obnovit svou živnost.

Na drobné živnostníky dopadly restrikce nejvíce

Stejně jako na celém světě, i v Zambii prověřuje pandemie koronaviru odolnost místní ekonomiky, která se už před vypuknutím pandemie potýkala s celou řadou problémů a trápila ji zejména vysoká míra chudoby. Pandemie křehkou situaci ještě zhoršila a zvýšila zranitelnost Zambijců vůči hospodářským otřesům.

Restrikce, které byla v prvních měsících vláda nucena zavést, omezily shromažďování a pohyb na veřejnosti, a tím připravily zambijské trhovce o zákazníky. Prodejci najednou neměli komu prodávat své zboží a trápili se pohledem na kazící se ovoce a zeleninu.

Jakmile se opatření začala uvolňovat, lidé se pomalu vraceli i na trhy. Jenže prodejci mezitím přišli o své zboží a o zdroj obživy. Brian Lupiya najednou neměl dostatek prostředků, aby znovu nakoupil potřebné množství cibule a mohl obnovit svůj stánek na trhu.

Briana jsme proto podpořili finančním příspěvkem, díky kterému mohl znovu objednat tolik cibule, kolik potřebuje. Dnes díky naší podpoře objednává dokonce více pytlů cibule, než dříve. Dokáže tak vydělat více peněz, a tím zajistit důležitý a stabilní příjem pro svou rodinu.

Drobným zambijským živnostníkům pomáháme v rámci projektu s názvem Multisektorální intervence k prevenci šíření a zmírnění dopadu pandemie covidu-19 v Západní provincii a v Lusace.