Uprchlice Elizabeth a Sophia bojují proti kácení stromů v Zambii
31. října 2022 Aktuality

Uprchlice Elizabeth a Sophia bojují proti kácení stromů v Zambii

Sofie a Elizabeth pocházejí z Demokratické republiky Kongo, odkud utekly před krvavým násilím do nedaleké Zambie. Většina uprchlíků na venkově se živí jako drobní pěstitelé. Část z nich kácí stromy, aby měli víc prostoru pro své plodiny. Odlesňování má ale negativní důsledky pro zdejší přírodu, i komunitu. Sofie a Elizabeth se zúčastnily školení od Charity, kde se naučily, jak předcházet kácení stromů. Své zkušenosti teď předávají dál.

Odlesňování je velkým problémem na zambijském venkově

Odlesňování přispívá ke změně klimatu. V Zambii se bohužel jedná o poměrně rozšířený jev, hlavně u lidí žijících na venkově. Většina z nich se živí zemědělstvím. Stromy kácí, protože potřebují více prostoru na pěstování ovoce a zeleniny. Část z nich také prodává dřevěné uhlí, aby si přivydělala.

Uprchlíci z osady Mayukwayukwa nemají moc příležitostí k výdělku. Farmaření je často jejich jediná možnost, jak zaopatřit sebe a svou rodinu. Charita Česká republika zde proto pořádá školení, která místním přibližuje výrobu takzvaného zeleného uhlí. To se vyrábí ze stlačeného organického odpadu, jako jsou kukuřičné a rýžové slupky, nebo například kokosové skořápky. Elizabeth a Sophie se zúčastnily našich workshopů, kde se naučily, jak takové udržitelné uhlí vyrábět. Navíc získaly informace o dopadech odlesňování a ochraně klimatu.

„Jsme moc rády, že jsme se mohly zúčastnit školení od Charity. Dozvěděly jsme se, jak být šetrnější k přírodě, a teď můžeme předávat zkušenosti v naší komunitě. Stromy jsou důležité. Dávají nám život, shodují se obě.

Změny klimatu zde zažívají na vlastní kůži

Kácení stromů s sebou přináší nebezpečné následky, jako je nedostatek dešťů a časté silné větry. „Kvůli vichřici jsem přišla o střechu na svém domě, vzpomíná Elizabeth. Obě ženy se shodují, že problém chápou i ostatní z uprchlické osady. Vidí to na vlastní oči. Pokud budou dál kácet stromy, nebude se tu dát v budoucnu žít. Snažíme se je proto s podporou Charity vzdělávat, popisuje Sophia.

Elizabeth a Sophia učí ostatní, jak získat takzvaný zelené udržitelné uhlí

Charita se zaměřuje na ochranu životního prostředí v Zambii již několik let. Místním farmářům představujeme zásady ekologického zemědělství, které pracují s minimálním narušením půdy. Zároveň zajišťujeme, aby zdejší farmáři měli přístup k potřebnému vybavení. Jedině tak mohou dosáhnout udržitelného hospodaření s půdou a s vodními zdroji.

Zkušenosti předávají dál

Sophie a Elizabeth pravidelně navštěvují místní školy a komunity, aby jim předaly informace o změně klimatu. Poskytují jim malé sazenice stromů a sdílejí s nimi zkušenosti se zeleným uhlím. Výroba je podle nich velice jednoduchá. „Stačí jen semlít zbytky ze zahrady a kuchyně a dát je vyschnout na slunce. Čím víc lidí se to naučí, tím lépe, protože ubyde kácení stromů. A to je náš cíl,“ zakončuje Sophie.