Caritas Internationalis vyzývá k okamžitému zastavení bojů ve Svaté zemi
24. listopadu 2023 Aktuality

Caritas Internationalis vyzývá k okamžitému zastavení bojů ve Svaté zemi

V reakci na neustávající konflikt mezi Hamásem a Izraelem a humanitární katastrofu v Pásmu Gazy vydala globální organizace Caritas Internationalis, které jsme také členem, prohlášení „Přišel čas na mír“. V něm vyzývá k okamžitému zastavení bojů ve Svaté zemi, dodržování mezinárodního humanitárního práva, propuštění rukojmích a bezodkladnému zajištění humanitární pomoci pro obyvatele Gazy.

darujte na pomoc lidem v gaze

Humanitární katastrofa

Charita je i nadále hluboce znepokojena probíhající humanitární katastrofou a porušováním mezinárodního humanitárního práva a lidských práv, které se odehrávají ve Svaté zemi (v Gaze, Izraeli a na Západním směrem břehu Jordánu) a způsobují bezprecedentní utrpení. Konflikt již zabil více než 12 000 lidí (k 23. listopadu je to bezmála 16 000 lidí) na obou stranách, desítky tisíc jich zranil a způsobil jim velké utrpení. Jen v Gaze vyhnal z domovů více než milion nevinných lidí, z nichž téměř 50 % tvoří děti, zatímco nejméně dvě stě třicet civilistů je stále drženo jako rukojmí. Bez deeskalace hrozí, že takto krize přeroste v širší regionální konflikt a další humanitární potřeby. Násilné vysídlení desítek tisíc lidí v jižním Libanonu slouží jako ilustrativní příklad.

Následky ostřelování Gazy

Humanitární situace v Gaze je zoufalá a humanitární potřeby kriticky narůstají, protože těžké bombardování se zintenzivňuje, základní služby jsou přerušeny a přístup k humanitární pomoci je vážně omezen. Více než 10 000 civilistů (k 23. listopadu je to 14 500) bylo zabito při bojích a mnoho dalších je ohroženo smrtí v důsledku hladu, dehydratace, onemocnění, traumatu a nedostatečného přístupu k nezbytné lékařské péči. Přibližně 2,3 miliony civilistů v Gaze zůstaly bez ochrany a zoufale potřebují život zachraňující pomoc v podobě vody, přístřeší, potravin, zdravotnického materiálu a zdravotní péče. Zdravotnické služby se hroutí pod tíhou potřeby ošetření, vyčerpaného zdravotnického personálu, klesajícího a nejistého přístupu k elektrické energii, nedostatku základních léků a znatelných škod způsobených povahou bojů.

Omezený přístup k humanitární pomoci

Humanitární pomoc přes přechod Rafáh z Egypta, na které je závislých 80 % obyvatel, nyní dosahuje jen 4 % průměrného denního objemu pomoci, který proudil do Gazy před současnou eskalací. Kromě toho byly zastaveny dodávky pohonných hmot, které jsou potřebné pro zajištění zásobování vodou a zařízení na zpracování odpadních vod. Organizace spojených národů zdokumentovala rozsáhlé útoky na civilní objekty a infrastrukturu, a to i v údajných „bezpečných zónách“. V Gaze není žádné bezpečné místo, není kam uniknout, civilní obyvatelstvo si zkrátka nemůže nikde oddechnout.

Pohřeb lidí, kteří zemřeli při zásahu kostela sv. Porfyria v Gaze

Situace na Západním břehu Jordánu se také rychle zhoršuje a přibývá ohrožení životů civilního obyvatelstva, omezování volného pohybu, svévolné zadržování a rozsáhlé ponižování lidské důstojnosti palestinských obyvatel, což zdokumentovala Organizace spojených národů. Charita také lituje prudkého nárůstu etnické a náboženské nesnášenlivosti a nenávisti, včetně antisemitismu a islamofobie.

Výzva k zastavení bojů i neomezené humanitární pomoci

S ohledem na výše uvedené skutečnosti Charita znovu vyzývá všechny strany konfliktu, aby přísně dodržovaly své závazky vyplývající z mezinárodního humanitárního práva a mezinárodních lidských práv. Životy a důstojnost civilního obyvatelstva musí být chráněny a respektovány, a to za všech okolností.

Charita rovněž nadále apeluje na všechny strany konfliktu a na mezinárodní společenství, aby zintenzivnily diplomatickou činnost s cílem:

  • naléhavě zmírnit nepřátelské aktivity a okamžitě uzavřít příměří
  • urychleně umožnit neomezený a bezpečný přístup humanitární pomoci do celé Gazy a umožnit na jejím území poskytování rozsáhlé humanitární pomoci, včetně znovuotevření přechodu Karem Abu Salem
  • chránit civilní obyvatelstvo, rozlišovat mezi civilisty a vojáky v souladu s pravidly stanovenými v Zásadě rozlišování
  • okamžitě a bezpodmínečně propustit civilisty držené jako rukojmí a zajistit, aby se všemi zajatci a rukojmími bylo zacházeno šetrně s respektem k jejich přirozené důstojnosti
  • chránit civilní infrastrukturu a okamžitě obnovit služby, které jsou nezbytné pro přežití civilního obyvatelstva, mimo jiné včetně dodávek vody, potravin a zdravotní péče, pohonných hmot a energie
  • respektovat ochranu a bezpečnost humanitárních pracovníků, jejich majetku a humanitárních dodávek
  • urychleně usnadnit evakuaci pacientů, kteří potřebují lékařské ošetření nebo ochranu, z Gazy a zároveň zajistit jejich právo na návrat do jejich domovů, jakmile si to budou přát
  • usilovat o trvalé řešení v podobě dvou států, což reflektuje výzvu papeže Františka

Dlouhodobé souvislosti

Humanitární a lidskoprávní důsledky tohoto konfliktu budou zničující a dlouhodobé, na prvním místě pro obyvatelstvo ve Svaté zemi, ale i pro celý region. Svatá země si zaslouží mír a obnovené soužití v harmonii a toleranci.

Pokračující násilí není řešením. Jak připomíná Svatý otec: „Každý akt násilí spáchaný na člověku je ranou v těle lidstva; každá násilná smrt z nás dělá méně lidi... Násilí vede k dalšímu násilí, nenávist k další nenávisti, smrt k dalšímu násilí a k další smrti. Musíme přerušit tento kruh, který se zdá být nevyhnutelný." (encyklika Fratelli Tutti, §227)

Charita se připojuje se svými modlitbami k modlitbám lidí všech vyznání, kteří se modlí za mír, porozumění a smíření a za trvalou a spravedlivou budoucnost pro všechny národy ve Svaté zemi a regionu Blízkého východu.

Výzva byla sepsána 13. listopadu.

darujte na pomoc lidem v gaze