6 zajímavostí o humanitárních pracovnících
16. srpna 2023 Aktuality

6 zajímavostí o humanitárních pracovnících

Humanitární pracovníci jsou klíčoví při zvládání nejrůznějších krizí po celém světě, ať už se jedná o požáry, zemětřesení, povodně nebo válečné konflikty. Díky jejich činnosti se pomoc dostane k těm nejpotřebnějším. Věděli jste ale, že drtivá většina humanitárních pracovníků jsou místní lidé? Nebo že humanitární práce obnáší spoustu času u pracovního stolu? Přečtěte si také o dalších zajímavých aspektech tohoto povolání.

1. Většina humanitárních pracovníků jsou místní

Ačkoliv existuje rozsáhlá síť zaměřená na mezinárodní pomoc v krizových situacích, největší počet humanitárních pracovníků tvoří místní lidé v daných zemích. Právě ti totiž nejlépe znají místní podmínky, dobře vědí, na koho se v dané situaci obrátit a kdo jejich pomoc potřebuje nejvíce. Výhodou místních je také znalost jazyka a kulturních poměrů. A samozřejmě jsou na místě jako první, takže odpadá řešení potřebných víz nebo očkování a nákupy letenek.

Znalost místních komunit je při poskytování humanitární pomoci zásadní. Je dobré vědět, kdo má v komunitě hlavní slovo, jak život v dané oblasti funguje, ale také například kde probíhá trh nebo kde se odehrávají důležité události. Díky tomu je jednodušší pomoc doručit přesně tam, kde udělá největší užitek.

humanitární pracovníci

2. Humanitární pracovníci mohou působit v místech krize dlouhodobě

Činnost humanitárních pracovníků si často spojujeme s akutním nebezpečím a katastrofami, které je potřeba urychleně řešit. Nezáleží na tom, jestli jde o živelné pohromy nebo válečné konflikty, potřebná práce v očích veřejnosti trvá pouze několik dní nebo týdnů.

Poté, co největší krize odezní, se od humanitární pomoci postupně přechází k pomoci rozvojové. Jejím cílem je pomoci zranitelným lidem, aby si dokázali sami zajistit obživu a stát se soběstačnými. Takto funguje také práce Charity Česká republika. Například v Zambii pomáháme uprchlíkům dosáhnout na vysokoškolské vzdělání a vyučit se řemeslu, a v Iráku podporujeme místní po válce, aby dokázali obnovit původní živnosti či hospodářství.

3. Základem humanitární práce je respekt a nestrannost

Poskytování humanitární pomoci musí vždy provázet principy lidskosti, nestrannosti, nezávislosti a neutrality. To v praxi znamená, že humanitární pracovníci pomáhají zranitelným lidem na základě lidského přístupu, respektují místní zvyklosti, poskytují pomoc na základě potřeb bez rozdílu, nestaví se na žádnou stranu konfliktu a nezapojují se do místních sporů.

respekt a láska

Mnoho z humanitárních pracovníků by se raději kouslo do jazyka, než vyslovilo vlastní názor na to, co se kolem nich v danou chvíli děje. Veřejná kritika místních poměrů nebo označování viníka je přísně zakázáno především z důvodu ohrožení pracovníků, což může vést k omezení poskytování pomoci těm, kteří ji uprostřed konfliktu naléhavě potřebují.

4. Práce humanitárních pracovníků je psychicky náročná

Kromě fyzického nepohodlí musí humanitární pracovníci počítat také s velkou mírou psychické nepohody a dlouhodobého stresu. Profesionální humanitární pracovníci absolvují psychologický výcvik, kde se učí intervenci v krizových situacích nebo způsoby, jak jednat s lidmi v psychicky náročných situacích.

Vidět na vlastní oči utrpení ostatních není jednoduché, a tak i při humanitární pomoci platí, že nejprve by měl člověk pomoci sám sobě, aby mohl účinně pomáhat také ostatním.

5. Humanitární pracovníci jsou profesionálové

Humanitární pracovníci nejsou navzdory mylným představám nadšenci, kteří ve volném čase a bez zkušeností vyrážejí zachraňovat svět. Jsou to především profesionálové, kteří se svému oboru věnují dlouhodobě. Humanitární práce vyžaduje odborné zkušenosti, psychickou i fyzickou odolnost a také potřebné materiální a personální zázemí. Je totiž důležité, aby pomoc byla strategicky organizovaná a strukturovaná. Díky tomu je možné pomáhat opravdu efektivně. Nezkušení nadšenci, kteří se rozhodnou ze dne na den pomáhat a odletí na druhý konec světa bez potřebných znalostí, nakonec mohou způsobit více škody než užitku.

profesionálové

Humanitární práci v mezinárodním kontextu se dokonce věnuje studijní obor na vybraných univerzitách, v rámci kterého se studenti účastní například zátěžového výcviku nebo povinné stáže v zahraničí. I dobrovolníci jsou v oblasti humanitární pomoci důležití, namísto neorganizovaného cestování do krizových míst se mohou zapojit do chodu organizace přímo z jejího centra a pomáhat s administrativou nebo třeba přípravou komunikačních materiálů. Případně mohou vyjet na stáž s důvěryhodnou organizací, což je určitě lepší než jezdit pomáhat naslepo na vlastní pěst. 

6. Humanitární pracovníci tráví spoustu času u pracovního stolu

Práce v terénu je jen jednou částí humanitární pomoci. Dalším důležitým aspektem je také administrativa, jako je psaní projektů, žádostí o granty nebo vyhodnocování činnosti. Nesmíme zapomenout ani na udržování vztahů s místními představiteli nebo komunikaci s dárci. Pracovní stůl, počítač a telefon tedy patří k základní a nezanedbatelné výbavě humanitárního pracovníka.

19. srpna si každoročně připomínáme Světový humanitární den. Toto datum připomíná den, kdy v roce 2003 při bombardování hotelu v Bagdádu přišlo o život 22 humanitárních pracovníků, včetně hlavního představitele OSN v Iráku.

Letošní Světový humanitární den bychom rádi věnovali humanitárním pracovníkům, kteří neúnavně pomáhali a stále pomáhají po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii, ačkoli často byli sami zemětřesením zasaženi, přišli o své nejbližší a o vlastní střechu nad hlavou.

Pomáhat při katastrofách a válečných konfliktech můžeme i díky štědré podpoře našich dárců. Přidejte se a pomáhejte s námi.

DARUJTE A POMÁHEJTE S NÁMI