Logistiku studují lidé roky, my měli na zajištění prvního kamionu den a půl, říká Šárka Prošková
6. dubna 2022 Aktuality

Logistiku studují lidé roky, my měli na zajištění prvního kamionu den a půl, říká Šárka Prošková

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu přinesla potřebu zajistit humanitární pomoc pro miliony lidí, kteří utíkají před válkou v zemi. V Charitě jsme museli téměř ze dne na den začít zajišťovat dodávky materiální pomoci na válečné země. A to takřka bez předchozích zkušeností. Díky nebývalé pomoci a nasazení našich kolegů a kolegyň se nám to úspěšně podařilo. Jak se z vedoucí globálního rozvojového vzdělávání stane ze dne na den koordinátorka logistiky? Přečtěte si rozhovor se Šárkou Proškovou, která právě touhle proměnou prošla.

DARUJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Charita Česká republika běžně kamiony s humanitární pomocí z Česka nevypravuje. Trvalo ale jen pár dní a na Ukrajinu zamířily první dva kamiony. Jaké bylo zvládnout tuhle logistiku během pár dní?

Bylo to náročné, ale vznikla tahle urgentní potřeba a my na ni museli reagovat a přizpůsobit se. První dva kamiony jsme vypravili - a hlavně naplnili - za den a půl.

Já se běžně věnuji rozvojovému vzdělávání a osvětě, takže koordinace, základní logistika a jednání s dodavateli jsou mi blízké. Zároveň nemám problém komunikovat s partnery, dojednat slevu a podobně. To mi v začátku hodně pomohlo. Samozřejmě, je to úplně něco jiného, ale na druhou stranu jsem se něčemu principiálně podobnému věnovala už před vypuknutím války na Ukrajině.

Takže jde v zásadě jen o jiný typ koordinace.

Přesně tak. Co pro mě ale bylo zcela nové, je logistika. Velkoobjemová logistika. S tou jsem předtím žádnou zkušenost neměla. Museli jsme se s kolegy naučit například to, jaké zboží do kamionu vůbec můžeme dávat, jak ho tam skládat, v jaké váze, jaké jsou rozměry palet, abychom mohli zboží skladovat a následně odesílat v kamionech … je to hodně specifická disciplína. Vůbec se nedivím, že tohle studují lidi na vysoké škole. V praxi se to dá asi naučit docela rychle, minimálně ten základ, ale na začátku to byl docela šok.

Zní to jako hodně věcí, které je potřeba obsáhnout, aby mohl kamion vůbec vyjet. A bez předchozí zkušenosti jako téměř něco nemožného.

Pokud bychom neměli podporu internetu, kolegů a známých, kteří s tímto typem logistiky mají zkušenosti, první pomoc by určitě nevyjela tak rychle. Ale díky konzultacím s různými experty a s pomocí dodavatele, kterým bylo Makro, jsme to zvládli. Z naší strany šlo do velkoobchodu pouze obecné zadání, jaké zboží typově požadujeme, a Makro nám vše sestavilo tak, aby byly oba první kamiony naplněny. Navíc nakonec veškeré zboží dokonce darovali. Pomohli nám ale i další subjekty. Například společnost DSV Solutions nám nejen poskytuje skladovací prostory zdarma, ale také pro nás zajišťují skladový management, dopravu po Praze nebo třeba pro nás shánějí cenově přijatelné palety. Těch je teď totiž obrovský nedostatek.

Máte tedy pocit, že každý pomáhá, jak může?

Určitě. Setkali jsme se s obrovskou vlnou podpory. Dostali jsme nespočet cenných rad, na co se zaměřit, na co si dát pozor. A platí to i nadále. Firmy nám pomáhají s IT řešeními, tvorbou textů apod.

Šárka vypravuje kamion na Ukrajinu

Na Ukrajinu odchází velké objemy humanitární pomoci. Nejen od Charity ale i od dalších organizací. Jak složité je takové množství zboží za poměrně krátký čas sehnat?

To je celá další specifická disciplína. Ve firmách se na to specializují takzvaní nákupčí. V Charitě je to momentálně moje hlavní role. Dodavatelům napíšu, co potřebujeme a v jakém množství, plus velikost, výšku a váhu palet, které můžeme odesílat. Konkrétní logistická data už pak dostáváme přímo od dodavatelů. Kolik konkrétního zboží se vejde na danou paletu a samozřejmě jaká je cena.

Pravda ale je, že množství zasílané pomoci je velké a mezi některým typem zboží už je na trhu znát jeho nedostatek. Například u dětských plen, dětské hygieny, výživy, nebo třeba i jídla v konzervách. Všechny tyhle věci musíme intenzivně shánět.

Už se vám někdy stalo, že jste poptávanou pomoc zkrátka sehnat nedovedli?

Naštěstí se nám podařilo navázat spolupráci s jednou českou rodinnou firmou, jde o společnost Ratio, která pro nás tohle teď zajišťuje. Nám stačí poslat, co potřebujeme, např. deset palet těstovin a pět palet masových konzerv, a oni už zboží u dodavatelů zajistí, a to většinou za velmi výhodnou cenu.

Dovedu si představit, že řada společností v rámci pomoci Ukrajině daruje zboží zdarma.

Tohle určitě platilo z počátku, není to ale udržitelný mód, protože objemy, o kterých se bavíme, jsou skutečně ohromné. Nicméně je pravda, že stále dostáváme řadu zboží buď zdarma nebo s velkou slevou. Například Mattoni uvolnila vody připravené původně pro ruský trh a my je nyní zasíláme nejen na Ukrajinu, ale Mattoni zároveň zaváží naše centra pomoci uprchlíkům i v Česku. Nemocnice Náchod darovala na Ukrajinu dva inkubátory. Seznam těch, kteří nám pomáhají, je ale mnohem delší. Řada firem zároveň ani nechce, aby se o jejich zapojení do pomoci mluvilo.

Jaké věci jsou z materiální humanitární pomoci na Ukrajině nejvíc potřeba?

Jde především o trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, dětské zboží, jako pleny a dětská strava, věci na spaní, jako lehátka, matrace, deky, ale třeba také generátory nebo polní kuchyně či zdravotnický materiál.

Má Charita nějaké sběrné místo, kam mohou lidé tyto věci nosit?

Charita reaguje přímo na konkrétní potřeby našich lokálních partnerů na místě. Dodávky tak zajišťujeme přímo na míru ve velkých objemech, po paletách. Proto individuální materiální dary nemůžeme přijímat. Významně by se snížila efektivita pomoci a logisticky by to bylo velmi náročné. Určitě si ale moc vážíme, pokud nám, respektive Ukrajině, chtějí lidé pomoci. Co nám určitě pomůže, jsou finanční příspěvky na naši veřejnou sbírku na podporu Ukrajiny. Díky ní jsme schopni dodávky pomoci do země zajišťovat i nadále.

Děkujeme všem, kdo pomáháte s námi!

Zaujal vás rozhovor se Šárkou? Přečtěte si více: