Charita odesílá na Ukrajinu kamiony s humanitární pomocí
4. března 2022 Aktuality

Charita odesílá na Ukrajinu kamiony s humanitární pomocí

Charita Česká republika ve čtvrtek 3. 3. 2022 vypravila dva kamiony pro Charitu Mariupol, která působí na Ukrajině a zajišťuje základní potřeby pro tisíce lidí vyhnané z domovů kvůli válce. Kamiony jsou naložené především hygienickými potřebami a trvanlivými potravinami, nechybí ani dětské příkrmy. Míří do Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Charita Mariupol je dlouholetým partnerem Diecézní charity ostravsko-opavské.

Finanční pomoc nestačí

Zajistit dostatek zásob k pokrytí základních potřeb je čím dál složitější. Charita Česká republika proto partnerům na Ukrajině kromě finanční podpory posílá i materiální pomoc.

Reagujeme na konkrétní aktuální potřeby našich spolupracovníků z Charity Mariupol, kteří zajišťují potraviny, pitnou vodu i přístřeší pro tisíce uprchlíků v Záporoží, oblasti, do které se museli kvůli probíhajícím bojům přesunout,“ vysvětlila Veronika Mechová ze Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské.

Chci přispět na Charita pro Ukrajinu

Kamiony, které ve čtvrtek ráno vyjely z Prahy do Záporoží, jsou prvními z přímé materiální pomoci, kterou Charita Česká republika na Ukrajinu zasílá. Zboží v hodnotě 1,5 milionu korun, které kamiony vezou, darovala na pomoc Ukrajině společnost Makro Cash & Carry ČR. Ve spolupráci několika evropských Charit vzniká v Polsku u ukrajinských hranic obří sklad materiální pomoci, který bude zásobovat čtyři menší sklady na západě Ukrajiny.

C86A8834

Pomoc je potřeba i mimo oblasti bojů

Situace se však zhoršuje i na západě Ukrajiny, kde hledají bezpečné útočiště prchající obyvatelé.

Stovky tisíc lidí musely kvůli zuřící válce opustit svoje domovy. Pracovníci Charity na Ukrajině pracují s vypětím sil a starají se o tisíce vnitřně vysídlených lidí, kteří prchají před válkou. Místním zajišťují jídlo, pití i přístřeší, pomáhají s přepravou do bezpečí a podporují i ty nejzranitelnější, děti v rodinách i ústavech,“ říká Evžen Diviš, regionální manažer Charity Česká republika.

Vnitřně vysídlených lidí už jsou na Ukrajině miliony a jejich počet dramaticky roste. Charita bude i nadále poskytovat těmto lidem humanitární pomoc. 

Pomáhejte s námi i vy a přispějte na sbírku Charita pro Ukrajinu:

 

Darujte převodem na sbírkový účet

 

55660022/0800

VS 104

 

QR kódem

QR kod