Do Záporoží dorazily léky pro pacienty psychiatrické léčebny
23. března 2022 Aktuality

Do Záporoží dorazily léky pro pacienty psychiatrické léčebny

Záporožská psychiatrická klinika vyslala před dvěma týdny prosbu o pomoc do okolních států. Dochází jí léky, které jsou nezbytné pro péči o pacienty s psychickými i neurologickými poruchami. Charita Česká republika proto ve spolupráci s Psychiatrickou společností ČLS JEP zprostředkovala dodávku zdravotnického materiálu. Kamion v úterý dorazil na místo.

Zničená nemocnice a nedostatek léků

Mariupolskou psychiatrickou nemocnici kompletně zničilo ruské bombardování a následně byla vyrabována, a tak se pacienti přesouvají směrem na západ do Záporoží. Tam ale kapacity nestačí. Větší nápor pacientů je zaviněn i tím, že na Ukrajině do psychiatrických zařízení docházejí také lidé trpící i některými neurologickými problémy, jako je například epilepsie.

darujte na charita pro ukrajinu

„Kvůli pokračujícím bojům je naše situace naprosto zoufalá. Nemáme dostatečné prostředky na to zajistit péči o naše pacienty. Zároveň jsem nuceni převzít péči o další tisíce pacientů, kteří do Záporoží utekli před válkou. Například nemocnice v Mariupolu je naprosto zdevastovaná a vybrakovaná,“ vysvětluje docent Mykola Khomitskyi z psychiatrické kliniky univerzitní nemocnice v Záporoží.

Dodávka zdravotnického materiálu do Záporoží

Záporožská klinika v reakci na zoufalou situaci oslovila různé organizace a vládní i nevládní instituce v okolních státech s prosbou o pomoc. Poptává léky a zdravotnický materiál, aby mohla zajistit péči pro 600 lidí na lůžkách a 5 000 ambulantních pacientů. Počet dalších pacientů, kteří prchají před válkou, navíc denně narůstá.

Na Ukrajinu z Česka míří čtvrtá dodávka od Charity

Žádost o pomoc obdržela i Psychiatrická společnost ČLS JEP. Ta ve spolupráci s Charitou Česká republika zpostředkovala potřebnou dodávku léků a zdravotnického materiálu. Kamion s léčivy pro Záporoží vyrazil z Česka v pátek. V úterý dorazil na místo, kde na nějakou dobu poslouží tamní klinice a jejím pacientům.

Zuřící válka bohužel dopadá nejhůře na ty nejzranitelnější, jako jsou děti, senioři, či právě pacienti s psychickými problémy. Válka představuje enormní stresovou zátěž a tyhle zranitelné skupiny ji snášejí ještě hůře než běžná populace a případný výpadek péče pro ně může mít velmi vážné následky,“ řekl psychiatr Petr Šilhán, člen Psychiatrické společnosti ČLS JEP.

Pro Charitu se přitom jedná už o čtvrtou zásilku humanitární pomoci pro Ukrajinu. Od začátku války jsme na Ukrajinu vyslali kamiony elektrocentrál, spacáků a karimatek, trvanlivých potravin i hygienických potřeb. Materiální humanitární pomoc bude i nadále pokračovat.

Pomáhat můžeme díky vašim příspěvkům. Děkujeme!

Převodem na sbírkový účet

 

 

55660022/0800

VS 104

QR kódem

QR kod