Podpora udržitelnosti zdrojů obživy mongolských pastevců
8. března 2011 Mongolsko

Podpora udržitelnosti zdrojů obživy mongolských pastevců

Charita ČR reaguje projektem na přírodní katastrofu dzud, která v první polovině roku 2010 zanechala mnoho mongoloských pasteveckých rodin bez živobytí. Usiluje o trvalé zlepšení situace pastevců odkázaných na svá stáda a tedy závislých na kvalitě pastvin a vývoji počasí/klimatu. Projekt se zaměřuje na prevenci rizik další katastrofy a na podporu udržitelného pastevectví zohledňujícího místní podmínky pro chov dobytka.

Podpora udržitelnosti zdrojů obživy mongolských pastevcůKrizová situace
Jako dzud se označuje mimořádná situace v průběhu zimy a jara, kdy dobytek nemá přístup k potravě a/nebo je vystaven extrémně nízkým teplotám a dochází k jeho masovému úhynu. Tato situace bývá výsledkem působení několika nepříznivých faktorů, jejichž dopady se vzájemnou kombinací prohlubují. V zimě 2010 byly problémy vyvolány nadprůměrnými sněhovými srážkami (vrstva sněhu bránila zvířatům v přístupu k potravě), nebývale silnými mrazy a suchým počasím předchozího léta, které způsobilo, že si pastevci nemohli nashromáždit dostatečné zásoby krmení na zimu.

Během zimy 2009/2010 zahynulo celkem okolo 9 milionů zvířat, což představuje asi 21 % z celkového počtu 44 milionů před katastrofou. Ztráty byly ovšem rozšířeny nerovnoměrně, takže zatímco některé oblasti zůstaly nepostiženy, v jiných byl úhyn velmi masivní.

V Mongolsku mají ztráty dobytka fatální dopad na ekonomickou situaci obyvatelstva a jeho potravinovou soběstačnost. Chov dobytka se stále podílí přibližně 20 % na HDP země a pro třetinu obyvatel představuje hlavní zdroj obživy. Tyto pastevecké rodiny jsou v případě ztráty stád existenčně ohroženy.
Charita ČR projekt realizuje v osmi sumech (okresech) provincie Övörhangai ve středním Mongolsku, která patřila k nejvíce postiženým.

Podpora udržitelnosti zdrojů obživy mongolských pastevcůPoskytnutá pomoc
Charita ČR v rámci projektu pořídila seno a krmivo a distribuovala je do vybraných sumů. Dávky byly rozděleny 200 pasteveckým rodinám, které je využijí pro výživu v zimě narozených mláďat, jejichž přežití v těchto měsících (kdy se mladá zvířata z klimatických důvodů nemohou pást venku) by jinak bylo ohroženo. Na jaře budou distribuována semena vojtěšky, která pastevcům umožní vypěstovat si dostatečnou zásobu sena na zimu.

Ve čtyřech sumech se připravuje vybudování skladů, které v budoucnu umožní včasné zásobení senem a krmivem na zimu. Komunity pastevců tak budou díky skladovacím kapacitám moci nakoupit zásoby v létě, kdy jsou ceny nejnižší.

Záměrem projektu je také snížit riziko, že se katastrofa s podobnými následky bude v budoucnu opakovat. Klíčové je v tomto směru informování pastevců, kteří si mnohdy neuvědomují, že některými navyklými postupy při chovu dobytka přispívají k devastaci pastvin a zvyšují tak svou zranitelnost vůči dzudu.

Kromě materiální pomoci proto Charita ČR ve spolupráci s mongolskou partnerskou organizací „Environment and Security Center of Mongolia” organizuje školení pro pastevce a zástupce místní samosprávy. Jsou zaměřena na předcházení rizikům dzudu, udržitelné pastevectví a způsoby vyrovnání se s následky katastrofy. Školení se celkem zúčastní okolo 3600 pastevců a 60 pracovníků místní samosprávy.

Název projektu: Zlepšení potravinové situace osob závislých na chovu dobytka žijících v oblastech se zvýšeným rizikem dzudu
Doba realizace: srpen 2010 - květen 2011
Donor: generální ředitelství Evropské komise pro humanitární pomoc (ECHO)
Rozpočet: 249 600 EUR

Podpora udržitelnosti zdrojů obživy mongolských pastevcůPodpora udržitelnosti zdrojů obživy mongolských pastevcůPodpora udržitelnosti zdrojů obživy mongolských pastevců