Zlepšování životních podmínek na venkově
30. března 2010 Mongolsko

Zlepšování životních podmínek na venkově

Nedostupnost sociálních a vzdělávacích služeb výrazně snižuje kvalitu života v odlehlých venkovských oblastech a přispívá k migraci do měst. Rozvojový projekt Charity ČR usnadnil přístup k těmto dvěma službám venkovanům v mongolské provincii Bulgan.

Zlepšování životních podmínek na venkověPředškolní vzdělávání
Předškolní vzdělávání zajišťuje síť komunitních školek vybudovaná Charitou ČR v nejmenších obcích, tzv. bazích. Vzhledem k nedostatku osob s pedagogickým vzděláním je výuka založena na zapojení vhodných osob žijících v daných lokalitách, které po nezbytném proškolení pracují jako tzv. domácí učitelé. To umožňuje dětem z těchto míst navštěvovat školku v domácím prostředí (výuka zpravidla probíhá v jurtě domácího učitele). Několik domácích učitelů pracuje vždy pod vedením jednoho profesionálního učitele z oblastního centra (sumu), který jim poskytuje konzultace a zpětnou vazbu a monitoruje jejich činnost. Jejich spojení je z důvodu velkých vzdáleností řešeno pomocí radiokomunikačních zařízení.

Výuka začala v létě 2009 ve 13 bazích spadajících pod 5 sumů. V roce 2010 Charita ČR výuku rozšířila do dalších 25 míst, takže nyní v rámci projektu funguje 38 komunitních (většinou jurtových) školek, které navštěvuje okolo 800 dětí.

Pro potřeby tohoto typu výuky byl vytvořen nový metodický materiál, který schválilo mongolské Ministerstvo školství.

Provoz školek musí být pochopitelně přizpůsoben místním klimatickým poměrům a specifickému způsobu života pasteveckých rodin (děti pastevců mezi žáky školek převládají). Každodenní výuka prezenční formou probíhá po teplejší část roku, kdy pastevecké rodiny žijí relativně blízko sebe a děti mohou do školek docházet či být přiváženy rodiči. Na podzim se v kočovných lokalitách, kterých je většina, přejde na tzv. mobilní formu výuky, protože rodiny pastevců se na zimu stěhují na vzdálenější místa kvůli zajištění zimní pastvy. Při tomto systému domácí učitel navštěvuje každou rodinu jednou měsíčně, zopakuje s dětmi probrané učivo a zadá rodičům úkoly, které mají s dětmi do příští návštěvy splnit.

Poskytování sociálních služeb
Sociální část projektu trvala pouze do konce roku 2009. Sociální služby byly poskytovány prostřednictvím studentských stáží (které navazovaly na další rozvojové projektu Charity ČR v Mongolsku). Jednalo se o dva typy aktivit - osvětové přednášky a besedy a přímou sociální práci s vybranými klienty. Osvětové akce se zaměřily na problematiku prevence nemocí, domácího násilí, základy první pomoci, rizik kouření a nadměrné konzumace alkoholu. Poradenství a asistenci poskytovali studenti sociální práce ve spolupráci se sociálními pracovníky z oblastního střediska pod supervizí vysokoškolské učitelky sociální práce a sociální pracovnice Charity ČR.

Zkušenosti získané během činnosti na venkově byly využity při přípravě metodiky sociální práce v odlehlých komunitách, která byla v roce 2010 Charitou ČR vytištěna a distribuována nevládním organizacím, univerzitám a státním orgánům působícím v sociální oblasti.

Zlepšování životních podmínek na venkověBudoucnost sítě komunitních školek
Aby se zajistila trvalá udržitelnost sítě školek vybudované v rámci projektu, zamýšlí předat školky mongolskému Ministerstvu vzdělávání, kultury a vědy, které bude mít na starosti jejich další financování a rozvoj. Z finančních důvodů nebylo ministerstvo schopné převzít síť školek od ledna 2011, jak bylo původně plánováno; Charita ČR se proto rozhodla zajistit provoz školek i v roce 2011, aby tak byla zachována kontinuita do doby, než ministerstvo školky převezme. Rozpočet pokračujícího projektu Charita ČR pokryje z části z vlastních zdrojů, o zbytek požádala partnerské organizace v rámci sítě Caritas Internationalis.

Název projektu: Socioekonomická stabilizace geograficky a sociálně odloučených komunit
Místo realizace: provincie Bulgan, severní Mongolsko
Doba realizace: květen 2008–prosinec 2011
Donor: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (2008–2010), charitní síť (2011)
Rozpočet: 15.134.500 Kč (2008–2010), 2.772.682 Kč (2011)
Projekt svým zaměřením na zlepšení dostupnosti předškolního vzdělávání přispívá k naplnění jednoho ze základních cílů mongolské vlády, kterým je zajištění univerzálně přístupného předškolního vzdělávání do roku 2015. Charita ČR projekt připravila a realizuje ve spolupráci s Diecézní charitou Litoměřice


Zlepšování životních podmínek na venkověZlepšování životních podmínek na venkověZlepšování životních podmínek na venkověZlepšování životních podmínek na venkově