3 oblasti, ve kterých dobrovolníci Young Caritas pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny
7. dubna 2022 Aktuality

3 oblasti, ve kterých dobrovolníci Young Caritas pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny

Do České republiky přicestovalo od začátku války na Ukrajině už více než 250 tisíc Ukrajinek a Ukrajinců. Tým Young Caritas v Praze bezprostředně po vypuknutí ruské invaze vybudoval širokou síť dobrovolníků, která uprchlíkům v Česku pomáhá. Rodinám z Ukrajiny hlídají děti, dělají jim průvodce a zároveň asistují sociálním pracovníkům.

1) Hlídání dětí v Kongresovém centru v Praze

Tým Young Caritas z Charity Česká republika během několika týdnů přijal a proškolil už více než 40 dobrovolníků, kteří pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny zorientovat se v novém prostředí

Uprchlíci se po příchodu do Česka registrovali v Kongresovém centru, kde vzniklo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Registrace uprchlíků trvala v prvních dnech a týdnech až několik hodin. Dobrovolníci Young Caritas se proto zapojili do pomoci přímo na místě a v dětském koutku hlídali děti, věnovali se jim a hráli si s nimi, aby měli jejich rodiče prostor vyřídit administrativní záležitosti. V řadách dobrovolníků jsou i ukrajinsky mluvící, kromě hlídání dětí, tak zároveň pomáhali i s tlumočením. Na jazykovou bariéru si ale nestěžovali ani ti, kteří ukrajinsky neumí. „Jeden klučina mi po tom, co jsme si dohráli, nakreslil portrét. To bylo moc roztomilé,“ svěřila se nám dobrovolnice Eliška.

Young Caritas dobrovolníci

Další dobrovolnice Agáta byla v Kongresovém centru už třikrát. „Nepřišlo mi, že by tam byl nějaký problém, děti jsou skvělé. Nevadí, že si nerozumíte, sem tam něco pochytíte,“ říká Agáta a souhlasí s ní i dobrovolnice Anička, která na děti v koutku mluvila česky a ony na ni ukrajinsky. „Stejně jsme si rozuměli. Vtipné bylo, jak děti kombinovaly všechny jazyky, které znají - ruštinu s ukrajinštinou i angličtinou. Přestože jsem se na začátku bála, že jejich jazyk vůbec neovládám, bylo to vážně fajn,“ pochvaluje si Anička.

2) Asistence v Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra

Tým Young Caritas má ve svých řadách i ukrajinsky a rusky mluvící dobrovolníky, kteří pomáhají na odboru azylové a migrační politiky, kde asistují sociálním pracovníkům Arcidiecézní charity Praha. Uprchlíci na tomto místě řeší nejrůznější záležitosti, od primární registrace přes zaměstnanecké karty až po víza k pobytu delšímu než 90 dní.

Sociální pracovníci vítají pomoc například s tlumočením či s organizací příchozích, kterým dobrovolníci vysvětlují, kam mají jít, aby zbytečně nebloudili.

3) Průvodci pro ukrajinské rodiny

Dobrovolníci pomáhají také na mnohem osobnější úrovni jako průvodci ukrajinských rodin. Rodinám pomáhají zajistit komunikaci s úřady, školami, lékaři, ale zároveň je provedou v okolí jejich nového bydliště, ukážou jim nejbližší obchod a případně i pohlídají děti. Tým Young Caritas propojuje ukrajinské rodiny, které v Česku nemají žádné nebo jen malé zázemí, s dobrovolníky, kteří se stávají jejich asistenty a pomáhají jim s integrací.

uprchlíci z Ukrajiny

Jako průvodkyně ukrajinských rodin pomáhá například dobrovolnice Dana. V Kongresovém centru byla dvakrát a už se stihla postarat o dvě konkrétní rodiny. „Řeším s nimi hlavně úřední záležitosti a zajišťuji komunikaci se školou nebo jim pomáhám při hledání práce,“ popisuje svou zkušenost Dana.

Zapojte se mezi dobrovolníky

Dobrovolníci Young Caritas si pochvalují, že jejich práce a úsilí, které do dobrovolnictví vloží, mají smysl a skutečně někomu pomáhají. „Když si uvědomíte, že tito lidé přicházejí z místa, kde je válka, zasáhne vás to. Začnete přemýšlet úplně jinak a já jsem ráda, že můžeme alespoň takhle pomáhat,“ říká dobrovolnice Elena.

Young Caritas aktivně každým dnem vyhledává další a další příležitosti, jak své dobrovolníky zapojit do pomoci ukrajinským uprchlíkům. Věříme, že naše snaha ulehčit jim celou situaci spojenou s opuštěním domova, se vyplatí a co je hlavní, že Ukrajincům opravdu pomůže.

Děkujeme všem dobrovolníkům!

Chcete se také stát dobrovolníkem Young Caritas? Napište na e-mail youngcaritas@charita.cz.