5 způsobů, jak Charita pomáhá chránit životní prostředí a reagovat na změnu klimatu
7. dubna 2025 Aktuality

5 způsobů, jak Charita pomáhá chránit životní prostředí a reagovat na změnu klimatu

Sucho, znečištěná voda, neúroda. Pro mnohé komunity, které Charita podporuje, jsou dopady klimatické změny každodenní realitou. I proto klademe v naší humanitární a rozvojové práci stále větší důraz na ochranu životního prostředí a zvyšování klimatické odolnosti. Pořádáme školení pro farmáře, zajišťujeme přístup k vodě, podporujeme inovativní řešení a přinášíme pomoc, která nezatěžuje přírodu. Podívejte se, jak konkrétně to vypadá.

1. Pomáháme farmářům přizpůsobit se suchu

Ve venkovských oblastech Zambie nebo Iráku závisí lidé na tom, co si vypěstují. Jenže výkyvy počasí, dlouhá období sucha a degradace půdy ohrožují jejich obživu. Charita proto pomáhá drobným farmářům přizpůsobit hospodaření měnícím se klimatickým podmínkám – školením moderních, šetrných zemědělských metod, představováním suchu odolného osiva a úsporných zavlažovacích systémů.

V iráckém guvernorátu Ninive jsme například pomohli vybavit farmáře moderním závlahovým systémem. Farmář Waseem z Iráku říká: „Změna klimatu nám ničí úrodu. Charita nám pomáhá se adaptovat.“

Waseem v Iráku

V Zambii pomáháme farmářkám, jako je Conceptor. I její úrodu stále více ohrožuje změna klimatu. „Změna klimatu měla zásadní dopad na spoustu mých plodin. Kvůli extrémnímu suchu jsem sklidila jen malé množství úrody, které sotva stačilo pro mou rodinu,” vzpomíná Conceptor. Po absolvování školení farmářských dovedností od Charity se její úrodě začalo dařit lépe. „Už nemusím kupovat jídlo, protože moje úroda stačí pro celou rodinu,” říká Conceptor spokojeně. 

2. Zajišťujeme přístup k vodě i díky inovacím

Když chybí čistá voda, ohrožuje to zdraví, hygienu i pěstování potravin. V mnoha oblastech, kde Charita působí, je voda buď nedostupná, nebo znečištěná. Proto pomáháme s chytrými řešeními, která pomáhají vodu šetřit, čistit a zpřístupnit i těm nejzranitelnějším.

S vodou pracujeme udržitelně také například v Moldavsku. Zejména ve venkovských oblastech Moldavska totiž představuje nedostatek vody velký problém. Charita proto přišla s inovativním řešením, které pomáhá místním školám a školkám sbírat, skladovat a opětovně využívat dešťovou vodu. Tento přístup, ačkoli běžný v České republice, je v Moldavsku novinkou.

V Gruzii se Charita zaměřuje na zlepšování nakládání s odpadními vodami – aby se snížilo znečištění a zlepšila kvalita vody pro místní komunity. Ve venkovských oblastech jsme nainstalovali biologickou čistírnu odpadních vod, která je založená na metodě čištění odpadní vody pomocí mikroorganismů. Díky tomu se do prostředí vylévá pouze čistá voda.  

Zajišťujeme přístup k vodě.

V Etiopii jsme pomohli více než 4 500 lidem získat přístup k čisté vodě díky nově vybudovaným nebo opraveným zdrojům. „Dřív jsem musela chodit tři hodiny pro vodu. Teď ji máme přímo ve vesnici,“ říká Almaz z jihovýchodní Etiopie.

3. Vzděláváme komunity, jak chránit přírodu a zvládat změny klimatu

Materiální pomoc sama o sobě nestačí. Proto Charita dlouhodobě pracuje s komunitami také na posilování znalostí a dovedností, které jim pomohou lépe pečovat o životní prostředí a přizpůsobit se novým podmínkám.

Pořádáme školení o šetrném hospodaření s půdou a vodou, ekologickém zemědělství nebo udržitelném využívání přírodních zdrojů. Taková školení pomáhají komunitám zvládat klimatické výkyvy s větší jistotou a soběstačností.

„Díky školení jsem se dozvěděl, kdy a jak začít sezónu, jak se starat o půdu a správně zavlažovat, aby plodiny dobře rostly,“ říká farmář Jibran z Iráku. „Jsem Charitě neskonale vděčný za pomoc. Vždy zmiňuji Charitu ve svých modlitbách a vážím si toho, jak nám pomáhá,“ dodává farmář.

4. Pomáháme zodpovědně – s ohledem na životní prostředí

Při všech našich aktivitách myslíme na životní prostředí – volíme řešení, která jsou dlouhodobě udržitelná a šetrná k přírodě. Pracujeme s místními zdroji, podporujeme přírodě blízké technologie a snažíme se minimalizovat environmentální dopady pomoci.

Při nakládání s vodou, v zemědělství i posilování odolnosti hledáme přístupy, které nezanechávají ekologickou stopu. Pomoc, která je šetrná k přírodě, má i větší šanci na úspěch – protože vychází z reálných možností a místních znalostí.

Sucho je čím dál častější.

V Zambii tak například komunitám poskytujeme solární sušičky, které představují efektivní a ekologický způsob, jak prodloužit trvanlivost potravin. To přijde vhod zejména v oblastech s omezeným přístupem k chladicím zařízením nebo tam, kde dochází k častým výpadkům proudu, s čímž se potýkají farmáři v Zambii. V uprchlických osadách v Zambii jsme také otevřeli centra pro zpracování potravin, která jsou vybavená vším potřebným pro to, aby farmáři mohli efektivně skladovat, zpracovávat a připravovat své produkty na trh. 

5. Posilujeme potravinovou soběstačnost

Sucho a změny počasí ohrožují úrodu, a tím i potravinovou bezpečnost. Charita proto pomáhá farmářům zlepšit jejich hospodaření tak, aby si dokázali vypěstovat dostatek jídla pro sebe i své rodiny. „Naučil jsem se, které druhy osiva jsou odolné vůči suchu, a také jak skladovat úrodu, aby mi dlouho vydržela,“ říká Mwiba poté, co absolvoval školení od Charity. „Nyní máme jídlo na stole třikrát denně. Za to moc děkuji Charitě,“ pochvaluje si zambijský farmář.  

Pomoc, která podporuje potřebné a chrání přírodu

V Charitě víme, že klimatická změna je zásadní výzvou dneška. Podporujeme proto ohrožené komunity v tom, aby se jí dokázaly přizpůsobit. Pomáháme tak, aby lidé měli přístup k vodě, potravinám i zajištění obživy. 

Chránit životní prostředí a pomáhat lidem s adaptací na změnu klimatu můžeme i díky našim dárcům. Děkujeme, že pomáháte s námi.

DARUJTE