6 současných krizí a konfliktů, které je třeba sledovat v roce 2025
29. ledna 2025 Aktuality

6 současných krizí a konfliktů, které je třeba sledovat v roce 2025

Humanitární krize dosahují alarmujících rozměrů. Loňský rok byl jedním z nejbrutálnějších v historii pro civilisty v konfliktních zónách a humanitární organizace varují, že rok 2025 by mohl být ještě horší. Odhaduje se, že letos bude humanitární pomoc potřebovat až 305 milionů lidí. Podívejme se na šest krizí a konfliktů, kterým je potřeba v letošním roce věnovat pozornost. Od Sýrie přes Gazu, Ukrajinu a Súdán až po klimatickou krizi.

DARUJTE HUMANITÁRNÍ POMOC

1. Sýrie

Po téměř čtrnácti letech zničující občanské války došlo ke konci roku v Sýrii k významným změnám. Pád vlády Bašára Asada sice pro mnoho Syřanů znamená naději na lepší budoucnost, humanitární pomoc ale zůstává nadále velmi potřebná. Odhaduje se, že letos bude potřebovat humanitární asistenci na 16,7 milionů lidí, tedy více než 70 procent všech obyvatel Sýrie. Základní infrastruktura je zničená a zdravotnictví je dlouhodobě na pokraji kolapsu. Zemi trápí rozsáhlá ekonomická krize a hrozí nedostatek potravin kvůli dlouholetému suchu.

V Sýrii zůstává více než 7 milionů vnitřně vysídlených lidí, kteří často opustili své domovy opakovaně. Situace je nejkritičtější na severozápadě země. Právě tady dlouhodobě pomáhá Charita Česká republika. Lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou, jsme zajistili důstojné ubytování a zdravotní péči. V loňském roce jsme opravili vodní zdroje poničené válkou a zajistili přístup k čisté vodě pro místní obyvatele. Poskytujeme také psychologickou pomoc a pořádáme osvětové kampaně zaměřené na zlepšení zdraví.

V Sýrii pomáháme lidem zajistit přístup k čisté vodě

2. Gaza

V Gaze bylo během uplynulého roku zabito více žen a dětí než v jakémkoli jiném konfliktu za stejné období za poslední dvě dekády. Jde o jednu z nejničivějších humanitárních krizí na světě. Více než polovina domů, a většina škol a zdravotnických zařízení byla poškozena nebo zničena. V uplynulém roce muselo více než 90 procent obyvatel Gazy, 1,9 milionu, opustit své domovy aniž by měli bezpečné místo k úkrytu. 

Od začátku války bylo v Gaze zabito na 46 tisíc obyvatel, přes sto tisíc utrpělo zranění. V současnosti je v Gaze vůbec největší počet dětí s amputovanými končetinami. V prvních měsících konfliktů přišlo každý den o jednu nebo obě nohy více než deset dětí. 

DARUJTE HUMANITÁRNÍ POMOC

Místní obyvatelé trpí omezeným přístupem k základním potřebám, jako jsou potraviny, voda a zdravotní péče. V Gaze během trvání války dlouhodobě docházelo také k porušování mezinárodního humanitárního práva a k útokům na humanitární pracovníky a zdravotníky. Situace má negativní dopad i na Západní břeh Jordánu, kde roste napětí a dochází k eskalaci násilí a výraznému zhoršení ekonomické situace. 

Dočasné příměří vyhlášené v lednu přináší naději a zvýšení dodávek humanitární pomoci, potřeby v Gaze ale zůstávají obrovské. 

V Gaze i na Západním břehu Jordánu pomáhá Charita se zajištěním humanitární pomoci a primární zdravotní péče a psychosociální podpory. 

3. Ukrajina

Válka na Ukrajině, která trvá od roku 2014 a která v roce 2022 vystupňovala v plnou invazi, nadále způsobuje rozsáhlou devastaci a nezměrné utrpení ukrajinského lidu. Letos bude humanitární pomoc na Ukrajině potřebovat na 12,7 milionů lidí. Pokračující konflikt ničí energetickou infrastrukturu, což tvrdě dopadá na životy místních obyvatel. Potýkají se s výpadky elektřiny a topení v zimních měsících, ale i s omezenou dostupností zdravotní péče. Lidé v blízkosti fronty čelí dlouhodobě traumatům, což má trvalé následky. 

Lidé na Ukrajině stále potřebují humanitární pomoc

Více než 3,6 milionů zůstává vnitřně vysídlených, přičemž většina z nich žije v relativně bezpečnějších oblastech na západě země. Tady jim pomáhá Charita Česká republika, která vysídleným lidem zajišťuje důstojné a bezpečné ubytování a podporuje je, aby se navzdory náročným podmínkám dokázali znovu postavit na vlastní nohy a zajistit si obživu. Lidem v blízkosti frontové linie poskytujeme ve spolupráci s partnery urgentní humanitární pomoc včetně topiva v zimních měsících. 

4. Demokratická republika Kongo

Demokratická republika Kongo čelí jedné z nejvleklejších krizí na světě, způsobené ozbrojeným konfliktem, ekonomickou krizí, klimatickými šoky a přetrvávajícími epidemiemi nemocí. Odhaduje se, že v roce 2025 bude humanitární pomoc potřebovat 21,2 milionu místních obyvatel. Konflikty mezi vládními silami a nevládními ozbrojenými skupinami, z nichž k nejvýraznější patří povstalecká skupina M23, vyhnaly z domovů na 6,3 milionu obyvatel. Demokratická republika Kongo má tak druhý největší počet vysídlených obyvatel v Africe. Příměří, uzavřené s hlavní povstaleckou skupinou v srpnu loňského roku, bylo opakovaně porušeno a neočekává se proto, že by v letošním roce došlo ke zlepšení bezpečnostní situace. 

Zdravotnický systém v zemi je pod neustálým tlakem kvůli přetrvávajícím epidemiím a nedostatku zdrojů. Demokratická republika Kongo patří k zemím s největším počtem lidí trpících akutním nedostatkem potravin, kdy více než 25 milionů obyvatel čelí vážné potravinové nejistotě. Nejohroženější jsou děti - více než milion dětí mladších pěti let trpí těžkou akutní podvýživou a každé druhé dítě do pěti let trpí chronickou podvýživou, což má fatální dopady na jejich zdraví a budoucnost.

Situaci v zemi zhoršují také dopady klimatických změn - záplavy v uplynulých letech zasáhly miliony lidí a výrazně narušily možnost obživy pro místní obyvatele. 

Charita pomáhá uprchlíkům z Demokratické republiky Kongo v Zambii

Ozbrojené konflikty a nestabilita v Kongu dlouhodobě nutí místní obyvatele hledat bezpečí za hranicemi své země. Charita Česká republika pomáhá uprchlíkům z Demokratické republiky Kongo v Zambii. Poskytujeme podporu studentům, aby mohli pokračovat ve vysokoškolském studiu, a zároveň pomáháme uprchlíkům rozjíždět vlastní živnosti, díky kterým se mohou v nové zemi uživit. Díky naší podpoře tak vznikly například krejčovské dílny nebo počítačové centrum.

5. Súdán

Po 21 měsících konfliktu je Súdán jedním z nejhorších míst pro život na světě. Boje mezi súdánskou armádou (Súdánské ozbrojené síly, SAF) a polovojenskými jednotkami rychlé podpory (Rapid support Forces, RSF) způsobily obrovskou humanitární krizi a připravily o život přes 61 tisíc lidí. Podle dostupných zpráv zemřela většina z nich na následky nemocí a hladu, zatímco 26 tisíc bylo zabito v přímém důsledku bojů.

DARUJTE HUMANITÁRNÍ POMOC

Téměř dvě třetiny obyvatel Súdánu, na 30,4 milionů, potřebují humanitární pomoc. Potřeba pomoci skokově vzrostla z 15,8 milionů lidí ze začátku konfliktu v dubnu 2023. Na 11 milionů lidí v Súdánu je v důsledku krize vnitřně vysídleno a 3 miliony uprchly do sousedních zemí. V současnosti jde o vůbec nejrozsáhlejší migrační krizi na světě.

Děti v Súdánu jsou zvláště ohrožené: tvoří více než polovinu vysídlené populace, na 17 milionů dětí nechodí do školy a dívky školního věku čelí dalším hrozbám - včetně nucených sňatků, obřízky a sexuálního zneužívání.  

6. Klimatická krize

Jednou z největších současných krizí je dlouhodobě krize klimatická. Rok 2024 byl zatím nejteplejším v historii měření. Svět se nebezpečně přiblížil k hranici oteplení o 1,5 °C, což s sebou přináší katastrofální dopady na životy milionů lidí. 

Klimatická krize tvrdě dopadá zejména na státy Blízkého východu a severní Afriky, nedostatek vody má ale dopad na spoustu dalších zemí, od Peru přes Keňu po Sýrii, Afghánistán či Somálsko.

Zemědělci v Zambii v loňském roce zažili jeden z nejhorších propadů úrody v dějinách země - sucho, poháněné fenoménem El Niño, snížilo produkci obilí o 42 procent. Drobní farmáři přišli o své živobytí, ceny potravin vyletěly do závratných výšin a zhoršila se podvýživa. 

Zemědělci v Zambii v loňském roce zažili jeden z nejhorších propadů úrody v dějinách země

Charita Česká republika dlouhodobě podporuje drobné farmáře ve znevýhodněných regionech, aby byli schopni efektivně čelit suchu a s ním spojené neúrodě způsobené změnou klimatu.

Ničivý dopad na životní prostředí mají také četné válečné konflikty. Ty mají na svědomí až 5,5 procent celosvětových emisí skleníkových plynů. Války a konflikty mají katastrofální dopad nejen než životy lidí, ale výrazně přispívají také ke změně klimatu. Válka na Ukrajině vyprodukovala za první rok více emisí než celé Česko. V Gaze se v souvislosti s ničením ekosystémů mluví o ekocidě a válečném zločinu. Do budoucna představuje problém také obnova poválečných oblastí.

Ničivé konflikty probíhají také na Haiti, v Myanmaru či v oblasti Sahelu

Na světě zuří řada dalších konfliktů a krizí, kterým je potřeba věnovat pozornost. Ať už jde o Haiti, kde násilí gangů uvrhlo zemi do humanitární katastrofy, anebo Myanmar, který se od vojenského převratu v únoru 2021 potýká s kritickým zhoršením situace a v současnosti se řadí mezi nejintenzivnější konflikty na světě. V uplynulém roce se s vysokou mírou násilí potýkaly také země centrálního Sahelu - Burkina Faso, Mali a Niger. Extrémní záplavy v oblasti Sahelu v září vysídlily na 1,4 milionu lidí napříč Čadem, Mali a Nigérií. 

Práce humanitárních organizací, jako je Charita Česká republika, zůstává nadále velmi potřebná v pomoci lidem zasaženým současnými krizemi a konflikty ve světě.

Lidem v oblastech zasažených konflikty a válkami pomáhá Charita Česká republika i díky štědré podpoře dárců. Děkujeme, že pomáháte s námi.

DARUJTE HUMANITÁRNÍ POMOC