70letá švadlena z Kyjeva: 30 let jsme žili svobodně, tuhle válku nikdo nemůže pochopit
31. března 2022 Aktuality

70letá švadlena z Kyjeva: 30 let jsme žili svobodně, tuhle válku nikdo nemůže pochopit

70letá Ljubov Vladimirovna toho ve svém životě zažila už hodně – a přesto nevěřila tomu, že se ještě někdy dočká války. Společně s dalšími osmi lidmi musela narychlo utéct z ostřelovaného Kyjeva, dočasné stanoviště našli ve Lvově na západě země. Nyní zvažují, co dál. 

 

DARUJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

500 kilometrů za dva dny

Přibližně 500 kilometrů dlouhá cesta z Kyjeva do Lvova jim zabrala dva dny, jeli autem i autobusem a nejvíce se báli o svou babičku, která trpí vážnými zdravotními problémy. Nakonec se ale do relativního bezpečí přece jen dopravili. „Místní Charita ve Lvově nám poskytla sprchy i teplé postele, nyní dostáváme čisté deky a oblečení. Moc za to děkujeme a pokud odsud odjedeme, vše samozřejmě zase vrátíme,“ říká Ljubov. 

Sklad s oblečením

Na útěku jich je celkem devět – pět dospělých, čtyři děti a dva psi. Teď se musí dohodnout, jak budou pokračovat. „Pronajali jsme si ve Lvově byt, ale je na nás příliš drahý a finančně ho nezvládneme. Zvažujeme proto, že pojedeme do zahraničí, abychom vydělali nějaké peníze a mohli se pak vrátit na Ukrajinu,“ doufá Ljubov. Domluvit se v devíti lidech je ale prý těžké, každý má o své budoucnosti rozdílné představy.  

Kdo zabíjí děti a ženy, nemá srdce 

Při dotazu na probíhající válku se švadlena, která už je v důchodu, hodně rozčílí. „Doufám, že jedna osoba brzy zemře a tato nesmyslná válka skončí. Ten někdo se musel dočista zbláznit, žádný rozumný člověk nemůže tohle pochopit. 30 let jsme svobodná a nezávislá země, teď se během pár dní všechno otočilo vzhůru nohama,“ pokračuje. 

Sedmdesátiletá Ljubov

„Věřila jsem tomu, že ani nepřátelští vojáci nemají to srdce, aby útočili na města a zabíjeli ženy a děti. Rusové ale takové vojáky našli a vybrali. Bombardují divadla a domy, kde žijí civilisté. V okolí Kyjeva byla spousta novostaveb, kde si lidé v posledních letech nakoupili byty. A třeba ve městě Bucha jsou teď srovnané se zemí,“ popisuje Ljubov krutou realitu na severozápadě Kyjeva.  

Kvůli válce na Ukrajině muselo své domovy opustit už 10 milionů lidí. Nejčastěji jde o ženy, děti nebo seniory, kteří nutně potřebují alespoň základní péči – vodu, jídlo, teplo nebo léky. Pomáháme místním Charitám na Ukrajině tyto potřeby zajistit.

 Děkujeme, že pomáháte s námi!

Darujte převodem na sbírkový účet

 

55660022/0800

VS 104

QR kód

QRkod Ukrajina