Charita a SlovakAid podporují malé podnikatele v gruzijské Rače
28. dubna 2021 Aktuality

Charita a SlovakAid podporují malé podnikatele v gruzijské Rače

Pandemie covid-19 tvrdě zasáhla horské oblasti Gruzie, kde je příjem většiny obyvatel závislý na cestovním ruchu. Charita Česká republika, která se podílí na zmírnění dopadů krize, nabídla grantovou pomoc malým a středním podnikům v regionu Rača.

Zachování pracovních míst

„Tento překrásný gruzínský region je jedním z nejméně rozvinutých. Vysokou míru chudoby ještě prohloubila pandemie covid-19. Malé a střední podniky tak potřebovaly další finanční zdroje, aby přežily,“ uvedla Ekaterine Meskhrikadze, projektová manažerka Charity Česká republika v Gruzii.

Díky finanční podpoře SlovakAid jsme zajistili nákup vybavení pro řeznictví

„Právě proto jsme jim poskytli finanční podporu k udržení počtu pracovních míst. V obcích Oni a Ambrolauri v Rače šlo o více než 26 malých a středních podniků, které zaměstnávají 52 osob,“ dodává Meskhrikadze.

Díky finanční podpoře SlovakAid jsme mohli zajistit nákup vybavení pro řeznictví, modernizaci zařízení pro provozovatele penzionů, získání šicích strojů pro šicí dílny a mnoho dalšího. Místní obyvatelé se z velké částí živí tradičním zemědělstvím, granty tak byly uděleny i výrobcům medu, chovatelům hospodářských zvířat či vinařům.

Víno je grunt

Pokud jde o vinařství, Rača je sice malou, zato pozoruhodnou oblastí, která se vyznačuje nejen charakteristickým podnebím, ale především jedinečnými druhy hroznů. Období pandemie bylo pro vinaře náročné kvůli přerušení cestovního ruchu, a tím i poklesu prodeje vína. Otar Bolkvazde je jedním z šesti vinařů, kterým grant umožnil nakoupit potřebné vybavení.

Období pandemie bylo pro gruzínské vinaře náročné

„Pořídit si jeden z těchto strojů je velice nákladné. Jen tenhle stojí 4500 euro,“ vypráví Otar a poukazuje na tlakovou nádobu, která zpracovává vinné hrozny. „Mé díky patří Charitě Česká republika, že se sklípek dostal do podoby, v jaké je dnes. Umíte si snad představit ručně zpracovávat tři tuny hroznů a mít k ruce jen vybavení ze sovětské éry?“

Splněná přání

Od roku 2010 snila Nana Iaralishvili o ateliéru na výrobu smaltových šperků. S pomocí našeho grantu získala Nana potřebné vybavení k otevření vlastního malého studia. Kromě prodeje výrobků je nyní připravena sdílet své znalosti a zkušenosti s lidmi, kteří k tradičním řemeslům chovají stejnou lásku jako ona.

„Můj celoživotní sen se proměnil v realitu,“ říká  Nana o otevření ateliéru na výrobu smaltových šperků

„Můj celoživotní sen se proměnil v realitu. Plánuji vlastní workshop, díky kterému mohu naučit ostatní to, co mi jde nejlépe. Není nic lepšího, než být ve svém milovaném prostředí a dělat svou nejmilejší věc. Děkuji Charitě a každému člověku, který se i malým dílem podílel na uskutečnění mého snu,“ popsala Nana Iaralishvili.