Po 15 letech humanitární a rozvojové práce ukončuje Charita Česká republika své aktivity v Čečně. Důvodem je mj. pokračující pokles zájmu donorů o Čečnu.
Charita Česká republika začala působit v Čečně v roce 2000, kdy ve spolupráci s organizací Berkat otevřela v Grozném první centrum předškolního vzdělávání pro 50 dětí. V následujících letech podpořila vznik podobných center i v dalších městech. Fungující centra postupně předávala do správy čečenského Ministerstva školství.
Z dalších aktivit v letech 2006 až 2010 lze jmenovat především stavbu rodinných domů v Grozném, zlepšení prevence a léčby HIV/AIDS, zajištění provozování čtyř veřejných jídelen pro 1600 strávníků či podporu drobného podnikání válečných navrátilců.
V posledních letech se Charita ČR zaměřovala především na rozvíjení předškolních center vzdělávání a doplňující vzdělávání učitelů mateřských škol. Jen v letech 2010 až 2015 investovala i díky vysokým příspěvkům Charity Švýcarsko na rozvoje center a školení učitelek 12 681 020 Kč. Značnou pozornost věnovala také podpoře výuky dětí se speciálními potřebami. Na zajištění speciálních pomůcek a docházení učitelů do rodin dětí v letech 2010 až 2014 vynaložila Charita ČR prostředky ve výši 4 257682 Kč.
Od roku 2002 přispívala Charita ČR i díky individuálním dárcům z České republiky také konkrétním sociálně slabým rodinám na nákup potravin a úhradu nákladů spojených s předškolním vzděláváním jejich dětí, včetně zaplacení tzv. školkovného.
„Je nám líto, že musíme naše aktivity v Čečně ukončit. Jedná se o velkou změnu. Charita ČR se však musí zaměřit na regiony, kde je její pomoc potřeba více. Jedná se například o Ukrajinu či země Blízkého východu. Tedy země, které se potýkají s konflikty, stejně jako v minulosti Čečenská republika. Rád bych tímto poděkoval kolegům z Charity Švýcarsko i všem českým dárcům, kteří dlouhodobě naše čečenské projekty podporovali,“ komentuje odchod z Čečny Lukáš Laube, vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity ČR.