Lidé v pásmu Gazy potřebují okamžitou zdravotní pomoc
18. května 2021 Aktuality

Lidé v pásmu Gazy potřebují okamžitou zdravotní pomoc

Lidé v pásmu Gazy jsou vydaní na milost a nemilost intenzivnímu bombardování a nemají kam utéct do bezpečí. Nejhorší konflikt mezi Izraelci a Palestinci za posledních deset let připravil o život už přes 200 lidí. Místní Charita je připravena reagovat na urgentní potřeby tisíců zraněných i těch, kteří museli opustit své domovy při útěku do bezpečí anebo proto, že byly jejich domy ostřelováním zničené.

„Bombardování je extrémně intenzivní. Obyvatelé pásma Gazy zažili mnoho let válečných konfliktů, ale všichni se shodují, že tentokrát je situace úplně odlišná. Jsou uvězněni v hustě osídleném pásu země, odkázáni na pospas intenzivnímu bombardování bez možnosti utéct kamkoliv do bezpečí, popisuje generální sekretářka Charity Jeruzalém sestra Tighe situaci v Gaze, kde žijí přes dva miliony lidí namačkaných na zhruba 360 kilometrech čtverečních.

Pásmo Gazy je od roku 2007 pod blokádou kontrolovanou Izraelem, přičemž malou část na jihu kontroluje Egypt. Z tohoto důvodu se civilisté nemají kam ukrýt před bombardováním a nemají dokonce ani možnost utéct po zemi nebo po moři. Lidé se proto snaží zachránit vlastní život například hledáním úkrytu ve školách, kde se jich ukrylo už 17 tisíc.

Ostřelování znemožňuje převoz zraněných

Od 10. května, kdy se konflikt znovu rozhořel, musely tisíce lidí opustit své domovy. Ostřelování nadále pokračuje a narůstá i počet obětí.

Podle dostupných informací je celkový počet obětí v Gaze 197, včetně 58 dětí a 34 žen. Mezi oběťmi je i matka a její čtyři děti, jež zahynuly při náletu na rezidenční budovy v uprchlickém táboře Al Shati poblíž kliniky Charity, která je v současné době kvůli opakovaným útokům na civilisty a místní infrastrukturu uzavřena. Ostřelování zničilo také velké úseky hlavních silnic, což brání sanitkám v převozu zraněných do nemocnic. Nedělní letecký útok na budovy v blízkosti nemocnice Shifa (ústřední nemocnice pásma Gazy) připravil o život dva doktory, kteří v nemocnici pracovali, a jejich rodiny.

Charita Jeruzalém dlouhodobě pomáhá v pásmu Gazy

Na území Izraele zemřelo následky bombardování 10 lidí, včetně dětí, které zabily rakety odpálené z Gazy do izraelských civilních oblastí.

„Pokračující bombardování stále neumožňuje Charitě začít pomáhat, ale jakmile vstoupí v platnost příměří, začneme okamžitě poskytovat ambulantní úrazovou péči a základní zdravotní péči na naší klinice,” říká sestra Tighe.

Mobilní lékařské týmy jsou připraveny pomáhat

Poskytnout okamžitou pomoc jsou připraveny i mobilní lékařské týmy, které dokázaly v posledních letech zajistit lékařskou péči - zejména úrazovou - lidem i v těch nejvzdálenějších a odlehlých oblastech. Jakmile bude možné bezpečně cestovat, místní Charita plánuje obnovit fungování mobilních lékařských týmů, které poskytnou pomoc v různých oblastech pásma Gazy.

„V tomto okamžiku slepého násilí bude Caritas Internationalis nadále pomáhat těm nejzranitelnějším lidem a poskytne jim veškerou pomoc ke zmírnění jejich utrpení,“ uvedl Aloysius John, generální tajemník Caritas Internationalis.

Místní Charita má dlouholeté zkušenosti s prací v Gaze, zejména ve zdravotním sektoru. Na videu níže popisuje sestra Bridget současnou situaci na místě.