Ve čtvrtek 10. října odstartovala v Bratislavě na Slovensku konference Ambrela Development Forum. Na jednom místě se tak sešli řečníci z různých zemí a promluvili o závažných krizích a konfliktech, kterým svět aktuálně čelí. Mezi nimi byla i naše kolegyně Kateřina Velíšková v roli moderátorky, která vedla panelovou diskuzi věnující se problematice poskytování humanitární pomoci při válce v Gaze.
DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE
Charita pomáhá v Gaze od začátku války
Konflikt v Gaze, od jehož eskalace v současnou válku uplynul 7. října přesně jeden rok, je dlouhodobě jedním z nejvíce diskutovaných konfliktů na světě. Obyvatelé této oblasti čelí nejen bezprostředním následkům války, ale i dlouhodobým sociálním a ekonomickým problémům. Charita Česká republika ve spolupráci s Charitou Jeruzalém poskytuje humanitární pomoc již od začátku války.
Kateřina Velíšková, regionální manažerka pro Blízký východ v Charitě Česká republika, společně s Ramezem Razzoukem, vedoucím zdravotního oddělení Charity Jeruzalém, Laurou Turnerovou, zástupkyní ředitele World Food Programme (WFP) pro koordinaci mimořádných událostí a Wojtekem Wilkem, vedoucím polského centra pro mezinárodní pomoc, v panelové diskuzi hovořili o obtížnosti a možných rizicích při poskytování humanitární pomoci a zdravotní péče pro lidi zasažené válkou v Gaze. Odpovídali také na otázky živého a online publika.
Lidé v Gaze trpí nedostatkem základních lidských potřeb
Kateřina Velíšková otevřela panelovou diskuzi aktuálními statistikami, které za sebou válka v Gaze po dvanácti měsících neúnavného bombardování zanechává. „O život přišlo přes 42 tisíc obyvatel Gazy. Přes 1,9 milionu lidí přišlo o střechu nad hlavou a téměř 2 miliony lidí nemají přístup k základním životním potřebám,” upřesnila Velíšková a zároveň upozornila na riziko hladomoru, kterému Gaza nadále čelí.
Na 2,1 milionu obyvatel Gazy stále naléhavě potřebuje potravinovou pomoc. Přístup humanitární pomoci je ale omezený a pomoc se do Gazy dostává obtížně kvůli přetrvávajícím bojům. „Lidé v Gaze se potýkají s nedostatkem základních lidských potřeb každý den. Nouze není jen o potraviny, ale také o pitnou vodu, zdravotní péči a přístup k vhodným hygienickým podmínkám,” řekla Laura Turner.
Bezpečnost humanitárních pracovníků
V průběhu panelové diskuze přišla otázka z publika ohledně ochrany humanitárních pracovníků v Gaze. Na otázku odpovídal Ramez Razzouk z Charity Jeruzalém. „Humanitární pracovníci podstupují speciální školení, aby byli připraveni na případné krizové situace při poskytování pomoci a zároveň věděli, jak jim předcházet,” řekl Ramez. Přestože jsou zdravotnická střediska umístěna v bezpečnějších částech Gazy, od začátku války zahynulo již 300 humanitárních pracovníků. Mezi nimi byli i dva pracovníci Charity Jeruzalém.
„U zdravotních středisek jsou rovněž přistaveny evakuační vozy, které jsou připraveny pracovníky evakuovat do bezpečí,” dodal Ramez.
Válka je velmi psychicky náročná nejen pro obyvatele Gazy, ale také pro humanitární pracovníky. Charita Jeruzalém jim proto poskytuje důležitou psychologickou podporu.
Situace v Libanonu
Válka v Gaze drasticky dopadá také na bezpečnostní a humanitární situaci v Libanonu. V uplynulých dnech se tamní situace ještě dramaticky vyostřila. Válka mezi Hizballáhem a Izraelem vyhnala z domovů na 1,2 milionu tamních obyvatel.
„Počet obyvatel Libanonu se pohybuje okolo 5 milionů. V porovnání s tímto číslem je počet vysídlených lidí obrovský. Dodání humanitární pomoci těmto lidem je velmi náročné a téměř nemožné,” odpověděl Wojtek Wilk na otázku týkající se situace v Libanonu.
Charita Libanon se intenzivně zapojuje do poskytování humanitární pomoci vysídleným lidem. Zajišťuje vodu, potraviny, přístřeší i zdravotní a psychosociální podporu. Na pomoc přímo na místě přispívá i Charita Česká republika.
Další kroky Charity pro zlepšení situace v Gaze
Kateřina Velíšková se obrátila na Rameze Razzouka s otázkou, jaké další kroky plánuje Charita Jeruzalém pro zlepšení aktuální situace v Gaze. „Rádi bychom zlepšili přístup v poskytování primární zdravotní péče a psychologické podpory pro lidi v Gaze, včetně dětí, žen a starších osob. Mimo jiné plánujeme spustit také speciální programy pro zranitelné lidi,” řekl Ramez.
Přestože je konec války v nedohlednu, Charita Jeruzalém také řeší, jak bude probíhat poválečná obnova.
V panelové diskuzi se řečníci shodli na tom, jak náročné je poskytování pomoci a zajištění základních lidských potřeby lidem v Gaze a dalších okolních oblastech zasažených válkou.
Panelová diskuze ukázala, jak důležité je pokračovat v diskuzích o humanitární pomoci a hledat cesty, jak podporovat trpící obyvatele Gazy v těžkých časech.
Účast na konferenci Ambrela Development Forum proběhla v rámci projektu týkající se humanitární pomoci v Gaze, který Charita Česká republika uskutečňuje ve spolupráci s Charitou Jeruzalém a díky finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Děkujeme, že pomáháte s námi.
DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE