Charita podporuje dobrovolnictví mládeže v Mongolsku
16. dubna 2021 Aktuality

Charita podporuje dobrovolnictví mládeže v Mongolsku

Mongolsko je země mladých. Lidé mezi 15-34 lety tvoří v zemi největší demografickou skupinu a více než třetinu mongolské populace. Charita Česká republika se společně s partnerskými organizacemi zasazuje o rozvoj mongolské mládeže. V rámci projektu „All for YOUth, YOUth for all“ jsme obnovili platformu http://ivolunteer.mn/, která pomáhá nastartovat zájem o dobrovolnictví v řadách mladých lidí.

Mongolská mládež nachází díky nové platformě možnosti, jak dobrovolničit

Dobrovolnictví skýtá mnoho výhod jak pro jednotlivce, tak pro komunity i celou společnost. Hlavně mladí lidé mohou díky dobrovolnictví pomáhat své komunity, naučit se něco nového, ale i získat pracovní zkušenosti. Mládež v Mongolsku však měla ještě donedávna kvůli nedostatku informací ohledně dobrovolnictví obtíže nalézt vhodný projekt nebo organizaci, kde by mohla dobrovolnickou činnost zahájit.

Tento problém pomohla vyřešit nová platforma http://ivolunteer.mn/. Charita Česká republika obnovila provoz těchto webových stránek společně s partnery jako je Mongolská rada mladých (Mongolian Youth Council – MYC) a Centrum pro výchovu k občanství (Center for Citizenship Education – CCE) v rámci projektu „All for YOUth, YOUth for all“. Projekt finančně podpořila Evropská unie a Kanadský fond (Canada Fund).

Měli jsme možnost promluvit s Baasannyamem, jedním ze stovek uživatelů platformy, o tom, jak se dívá na dobrovolnickou činnost v Mongolsku, o jeho zkušenostech s dobrovolnictvím a o tom, co si z něj odnesl.

Charita obnovila v Mongolsku fungování platformy pro dobrovolníky

Proč se zapojit

Baasannyamův sen je vybudovat lepší společnost, která bude bezpečná a vyhovující pro děti, seniory, a rodiny. Má pocit, že participace v dnešní společnost připomíná spíš nelítostný boj o přežití. Proto se rozhodl pro dobrovolnictví, aby sám přispěl ke vzniku společnosti, kterou by si přál.

Když začal hledat možnosti, jak s dobrovolnictvím začít, měl potíže najít přehledné informace o tom, kde jsou dobrovolníci potřeba, jaký je jejich přínos a zda jeho práce bude mít smysluplný dopad na mongolskou společnost.

Přes kamaráda se však dozvěděl o platformě http://ivolunteer.mn/ a zapojil se jako fotograf-dobrovolník. Fotografie tak už pro Baasannyama není jen koníčkem, ale i nástrojem pro vytváření lepší společnosti.

Výhody dobrovolnictví

„Nejen že přispívám své komunitě, ale díky dobrovolnictví jsem získal nové přátele, naučil se nové věci, nastartoval svou kariéru, a dokonce se cítím zdravější a spokojenější. Dobrovolnictví mě také donutilo se na věci dívat jinak. Došlo mi, že je jedno, jakou práci děláte, vždycky vám něco přinese. Chtěl bych vzkázat všem mladým čtenářům – zapojte se do dobrovolnické činnosti. A jakmile začnete, udělejte si na to čas a dejte do toho srdce,“ říká Baasannyam.

Iniciativa iVolunteer byla spuštěna v roce 2015

O iniciativě iVolunteer.mn

Inciativa iVolunteer byla spuštěna v roce 2015. V rámci projektu „All for YOUth, YOUth for all“, podpořeného EU a Kanadským fondem, jsme platformu obnovili. Tato iniciativa propojuje vládu, mezinárodní organizace, privátní sektor a mongolskou mládež, podporuje jejich spolupráci a rozvoj, a zapojuje tak mladé lidi do vnášení pozitivních změn do společnosti. Mladí dobrovolníci mají rovněž možnost skrze tuto platformu zhodnotit organizaci pro kterou pracovali a dostat od ní potvrzení o dobrovolnické činnosti.