Charita pomáhá zemědělcům pěstovat plodiny podél problematické jižní hranice Jižního Súdánu za přispění místních obranných skupin.
Tuto oblast zasáhly útoky Armády Božího odporu. Již dlouho před vypuknutím ugandského povstaleckého hnutí se Armáda Božího odporu proměnila v místní teroristickou skupinu veřejně známou pro únosy dětí a jejich převýchovu na vojáky.
V nedávných letech působily ozbrojené skupiny hlavně v izolovaných oblastech Středoafrické republiky a Demokratické republiky Kongo. Spojeným silám lokálních armád podpořených specializovaným jednotkami USA se podařilo vliv Armády Božího odporu snížit.
Ta přesto v březnu 2015 obnovila v Jižním Súdánu své útoky, čímž opět vyhnala mnoho rodin z domovů. Ty hledají bezpečné útočiště u svých příbuzných ve městech.
Místní domobrana známá jako Šípoví mladíci (Arrow Boys) skupinu pronásledovala, jednoho člena zabila a zbytek zahnala na ústup. Šípoví mladíci vznikli na základě frustrace v posledním desetiletí, kdy oficiální vojska nebyla schopná zajistit obyvatelům vesnic v blízkosti hranice ochranu. Přesto byla vláda Jižního Súdánu kvůli vzniku těchto nezávislých jednotek neklidná, zejména tehdy, kdy v hlavním městě Juba vypukla na konci roku 2013 občanská válka a rychle se šířila do dalších oblastí nejmladšího státu světa.
Místní katolický biskup, který o působnosti Šípových mladíků v minulosti vyjádřil pochyby, nyní hovoří o širokém respektu, který si tyto skupiny vysloužily.
„Vesnice se ze vzniku Šípových mladíků radují a věří jim více než armádě. Když se objeví Armáda Božího odporu, jsou zde Šípoví mladíci přítomní, aby je bránili. Nepřetržitě. Lidé nemusí čekat, až se zmobilizuje armáda. Když se členi Božího odporu objeví, Šípoví mladíci na ně zaútočí. To je důvod, proč se vláda bojí je kritizovat. Dělají práci vlády. Kdyby se je vláda pokusila odzbrojit, obyvatelé by se mohli vzbouřit. Proto vláda nyní jen pasivně připomíná svoji přítomnost,“ řekl biskup Eduardo Hiiboro Kussala z diecéze Tombura-Yambio.
Ve spolupráci s Charitou Polsko zformovala diecéze podél hranice zemědělské skupiny. Ty pěstují zeleninu a další plodiny k obohacení vlastní domácnosti i k prodeji na blízkém trhu, čímž získávají potřebné peníze na léky, oblečení a školní potřeby.
Charita poskytuje semena a náčiní, stejně jako zavlažovací vybavení. Nicméně bez Šípových mladíků by program nemohl v zemi fungovat, míní Matthias Fettback, poradce z Charity Polsko.
„Zemědělci a Šípoví mladíci jsou ti samí lidé. Jsou velmi dobře organizovanou domobranou zajišťující v oblasti bezpečnost a stabilitu. S nimi se lidé ve vesnicích cítí lépe. Je potřeba cítit bezpečí a jistotu, když má člověk investovat čas i peníze do obdělávání půdy,“ říká Fettback.
Na rozdíl od mnoha pouštních oblastí země, kde je pěstování složité, je území u jižní hranice bohaté na srážky a má průměrné teploty.
„Tato oblast dříve byla zeleným pásmem země, poté ale přišla válka. Chceme lidem pomoci překonat trauma z násilí a zvýšit jejich produkci zpátky v místech, kde mohou být plodiny pěstovány ve velkém,“ řekl Fettback.
Biskup Hiiboro pravil, že pokud bude jednou Armáda Božího odporu demobilizována, odzbrojí se snad i Šípoví mladíci. Podle jeho vyjádření směřuje církev programy na podporu živobytí tím směrem, aby „se ujistili, že Šípoví mladíci nehledají alternativy a nezačnou dělat problémy. Potřebujeme je podpořit, aby pěstovali své plodiny a posílali děti do školy.“
Článek je převzat ze stránek Caritas Internationalis.