Charita pomáhá na Ukrajině navzdory bojům
27. února 2022 Aktuality

Charita pomáhá na Ukrajině navzdory bojům

Bezpečnostní i humanitární situace na Ukrajině je kritická. Charita i přes probíhající boje pomáhá obyvatelům zasaženým válkou. Pomáhá vnitřně vysídleným lidem zajistit základní potřeby – vodu, jídlo, přístřeší – a poskytuje psychologickou pomoc. Charita Česká republika odeslala na Ukrajinu první část finanční pomoci a poskytuje asistenci Ukrajincům prchajícím do České republiky. 

Probíhající pomoc na Ukrajině

„Dnes (sobota 26. února) je v Mariupolu docela klid. Je slyšet střelba, ale samotné město není pod palbou. Poskytujeme pomoc tady i v Záporoží, kam se část našich zaměstnanců přesunula. Potraviny, léky, voda i hygienické potřeby začínají docházet,“ řekl Rostyslav Spryniuk, ředitel Charity Mariupol.

Přispějte na Charita pro Ukrajinu

Všech 36 lokálních kanceláří Charity i ty hlavní ve Lvově a Kyjevě zůstávají v provozu a zaměřují se na pomoc, která je v dané oblasti nejvíc potřeba. Potřeba pomoci je obrovská především na východě země a v Kyjevě. V místech, kde se zatím nebojuje, se připravují na příliv uprchlíků. Probíhá intenzivní příprava potravinové pomoci, hygienických balíčků, přístřeší i psychologické pomoci. V Záporoží vzniká provizorní městečko, kde najdou přístřeší a základní materiální pomoc prchající obyvatelé.

S našimi ukrajinskými kolegy jsme v kontaktu. V pátek jsme Charitě Ukrajina odeslali první část finanční pomoci, aby bylo možné zajistit lidem na místě základní potřeby. V pondělí proběhne školení krizové psychologické podpory pro pracovníky Charity Ukrajina, které povedou členové Hasičského záchranného sboru,“ prohlásil Evžen Diviš, regionální manažer Charity Česká republika.

Pomoc lidem stiženým válkou na Ukrajině

Pomoc Ukrajincům přicházejícím do Česka

Charita také podporuje ty, kteří z Ukrajiny kvůli zuřící válce začínají přicházet do České republiky. Naše ukrajinská infolinka poskytuje informace o možnostech ubytování a pomáhá s tlumočením. Množství telefonátů za poslední dny významně narostlo. Do Česka dorazily první autobusy žen a dětí z Ukrajiny, ve spolupráci s jednotlivými regionálními Charitami jim pomáháme najít ubytování a zajistit základní životní potřeby na nejbližší dobu.

V důsledku probíhajících bojů již z Ukrajiny odešlo podle odhadů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na 120 000 lidí, vnitřně vysídlených je nejméně 160 000 a jejich počet dramaticky poroste. Charita bude i nadále poskytovat těmto lidem humanitární pomoc.

Děkujeme za vaši pomoc

 

Darujte převodem na sbírkový účet

 

55660022/0800

VS 104

 

QR kódem

QR_platba_Charita pro Ukrrajinu