Charita pomohla přes 6 700 uprchlíkům z Náhorního Karabachu
18. února 2021 Aktuality

Charita pomohla přes 6 700 uprchlíkům z Náhorního Karabachu

Ozbrojený boj o Náhorní Karabach vyhnal na podzim loňského roku z domovů desítky tisíc rodin. S podpisem příměří mezi Ázerbájdžánem a Arménií v listopadu 2020 sice svitla mnohým z nich naděje, že se budou moci vrátit domů, některá území Arménie se ale po válečném konfliktu stala součástí Ázerbájdžánu, a původní obyvatelé se tak nemají kam vrátit. Charita aktivně podporuje vysídlené obyvatele a pomáhá jim v řešení této nelehké situace.

Charita je díky zkušenostem ze svého 25letého působení v Arménii schopná zprostředkovat uprchlíkům rychlou a efektivní pomoc i během stávající krize, která je navíc pro všechny strany psychicky velmi náročná. Nabízíme celé spektrum podpory od lékařské a psychologické pomoci po platbu nájmů nebo opravy domů. Od loňského podzimu využilo naši pomoc více než 6700 rodin.

Bez domova

Jednou z vysídlených obyvatel je i Shushik Matevosyan (jméno bylo změněno), matka se čtyřmi dětmi, která ze dne na den přišla o všechny své životní jistoty.  I se všemi svými dětmi musela opustit svůj domov v Nor Manashid v oblasti Shaumyan v kavkazských horách a od září pobývala v arménském Gavaru. Od počátku války Shushik věřila, že se všichni společně brzy budou moci vrátit zpátky domů.

S podpisem příměří se ale celá vesnice, včetně jejich rodinného domu, stala součástí Ázerbájdžánu. Vracet se tedy nebylo kam. Shushik se proto obrátila na pracovníky arménské Charity, kteří jí i jejím dětem poskytli nejen materiální, ale i psychologickou pomoc.

Tuhá kavkazská zima

Osudů lidí v podobné situaci je nespočet. Charita Arménie jim proto v regionech po celé zemi, včetně hlavního města Jerevanu, distribuuje potravinové i další nouzové balíčky. Vysídlené rodiny opustily domovy téměř s ničím, což je v mrazivých zimních měsících na území Kavkazu velice problematické. Pracovníci Charity tak v provincii Ararat rozdávali navíc i elektrické ohřívače, deky a ložní prádlo.                                                                            

Češi pomáhají

Práci Charity Arménie financují evropská a globální sít Charity, podílejí se na ní i některé nadace a další mezinárodní organizace. Na pomoci v Arménii se podílejí i čeští dárci. Arcidiecézní charita Olomouc doposud poslala na pomoc Arménům 140 tisíc korun a sbírka na pomoc stále běží.

Autor úvodní fotografie: Stanislav Krupař

Chcete-li přispět na pomoc uprchlíkům z Náhorního Karabachu, stačí poslat libovolnou částku na účet číslo 55660022/0800, variabilní symbol 157.