Nepokoje na východě Ukrajiny stále pokračují. Přinesly již 1,4 milionu vnitřně vysídlených osob a další milion hledajících azyl v sousedních zemích. Čtvrt milionu trpí akutním nedostatkem jídla, léků nebo přístřeší. V důsledku konfliktu zemřelo již téměř 7 000 lidí a na východě země zaznamenali přes 17 000 raněných.
Složité životní podmínky mají i celé dva miliony obyvatel žijících podél bojové zóny. Nefungují zde banky ani bankomaty, což znemožňuje přístup k financím, dávkám i důchodům. Zdravotní péče je místy úplně nedostupná, zásobení léčivy není pravidelné. Do některých oblastí se nedostanou potraviny ani pitná voda. Kamiony totiž potřebují povolení pro vjezd do válečné zóny, které velmi často nezískají, nebo na něj musí i týdny čekat. Vodovodní potrubí poškodily ozbrojené operace.
Situace je kritická i pro organizace poskytující pomoc obětem konfliktu. Představitelé samozvané Doněcké lidové republiky 14. července vyhlásili, že OSN i místní a mezinárodní neziskové organizace musí projít registrací jak u Ministerstva zahraničních věcí, tak u jejich humanitárního výboru. Stejný požadavek následně vznesla i Luhanská lidová republika. Zatímco v oblastech pod kontrolou vlády mohou organizace působit volně, obě republiky považují činnost neevidovaných organizací za nezákonnou. Přestože je proces registrace velmi složitý a často subjektivní, Charita Ukrajina a mnoho dalších organizací ji nakonec s úspěchem podstoupilo. Humanitární pracovníci jsou zde zatím zcela v bezpečí, přesto situaci v zemi neustále sledují.
Charita Ukrajina se snaží pomoci hned na několika úrovních. Její mobilní tým distribuuje 5 500 potravinových balíčků financovaných Charitou Německo a Švýcarsko v Dněpropetrovsku, Charkově, Záporoží a Kramatorsku. Navýšila počet balíčků pro oblast Zaporizska a Doněck, díky čemuž se jak potraviny, tak hygienické potřeby dostanou do 4 300 domácností.
Provozuje rovněž multifunkční společenské centrum v Dněpropetrovsku k poskytování sociálních služeb a k podpoře zaměstnanosti místních i vnitřně přesídlených osob. Později by mělo sloužit k péči o ty, kteří se plánují v Dněpropetrovsku usadit trvale. Charita Ukrajina se rovněž snaží připravit na zimu. Zaměřila se na opuštěné mnohapatrové budovy bez oken, topení a plynu stojící poblíž kontaktní linie, kde plánuje zbudovat zimní obytné prostory.
Mimo to usiluje o rychlé ekonomické zotavení osob zasažených konfliktem. Doposud poskytla pomoc ve formě peněžních darů 5 000 domácnostem v oblasti Charkov, Doněck, Dněpropetrovsk a Záporoží. Víceúčelový finanční dar získalo díky spoluúčasti Charity Rakousko dalších 943 lidí.
Aby mohla i nadále podporovat potřebné, plánuje Charita Ukrajina zveřejnit výzvu celosvětové charitní síti. Upozorní zejména na situaci v západní části Ukrajiny, kde dochází k výpadkům ve financování i v poskytování služeb.
Na Ukrajině pomáhají i české Charity, a to mj. díky podpoře dárců přispívajících na sbírku Charita pro Ukrajinu.