Válka v Sýrii trvá už přes 13 let. Následkem této krize nemají miliony lidí přístup nejen k pitné vodě, ale i potravinám a elektřině. Charita Česká republika proto přímo na místě poskytuje naléhavou pomoc a zajistí pro více než 6 500 lidí dostatek čisté vody a lepší hygienické podmínky. Zároveň nabídneme pomocnou ruku ženám, které se staly oběťmi násilí.
Zajistíme lepší přístup k čisté vodě a vhodné hygienické podmínky
I po více jak 13 letech občanské války čelí Sýrie vážné humanitární krizi. Přes 16,7 milionů lidí nemá přístup k čisté vodě a důstojným podmínkám k žití. Jen za minulý rok se počet lidí zasažených krizí zvedl o 1,3 milionu. Situaci dále zkomplikovalo ničivé zemětřesení, které začátkem roku 2023 zasáhlo kromě Sýrie také Turecko.
Kvůli válce muselo více než 6 milionů lidí opustit své domovy, a Sýrie se tak stala zemí s největším počtem vysídlených obyvatel na světě. Tito lidé nyní žijí v drsných životních podmínkách, kvůli bombardování a nevhodné údržbě vodních zdrojů trpí nedostatkem čisté pitné vody a nemají zajištěný přístup k důstojné hygieně. Kromě toho se Sýrie dlouhodobě potýká s velkými suchy vyvolanými změnou klimatu.
Nedostatečné čištění odpadních vod, nefunkční kanalizační systémy a špatné hygienické podmínky se také negativně podepisují na zdraví místních. Voda není vhodná pro pravidelné používání, a stojí tak za řadou onemocnění. Severozápadní Sýrie se proto již dva roky potýká s epidemií cholery.
Charita Česká republika, ve spolupráci s partnerskou organizací Takaful Al Sham (TAS), podpoří obyvatele žijící v oblasti Al-Bab a zajistí jim přístup k čisté pitné vodě. „Zlepšíme přístup k pitné vodě ve třech komunitách a dvou táborech pro vysídlené obyvatele v severozápadní Sýrii. Zaměříme se také na zkvalitnění hygienických podmínek a distribucí ," objasňuje Rukas Ibrahim, vedoucí pobočky Charity České republiky v Sýrii, a dodává, že Charita také spustí osvětové kampaně zaměřené na prevenci proti propuknutí nemocí.
Udržitelná pomoc s minimálním zatížením životního prostředí
Al-Bab je oblastí, kde se nejčastěji šíří nemoci přenášené vodou . Právě tady proto zajistíme opravu a údržbu vodárny Shweiha a okolních vodních sítí. Zlepšíme tak přístup k bezpečné vodě nejen v obcích Shweiha, Jeb Eldam Elbab a Shuwayhah, ale také v táborech pro vysídlené obyvatele, konkrétně v Mazraat Shwyhnah a Birshaya.
„Donedávna byly tyto oblasti zásobovány vodou prostřednictvím nákladních aut. Bylo však obtížné pokrýt celou oblast a mělo to velmi negativní dopad na životní prostředí," vysvětluje Rukas Ibrahim.
Podpoříme ženy a dívky ohrožené násilím
Také násilí na ženách je v Sýrii stále velkým problémem. Podmínky vzniklé krizí nejsou pro místní ženy bezpečné a mnohdy jsou vystavovány sexuálnímu nebo domácímu násilí a nuceným sňatkům.
„Vytvoříme bezpečný prostor pro ženy a dívky, který přizpůsobíme jejich speciálním potřebám. Chceme tak předcházet rizikům násilí. Zároveň jim poskytneme psychickou a právní podporu a nezbytné finanční prostředky," říká Rukas Ibrahim.
Mimo jiné má Charita Česká republika v plánu šířit povědomí o této problematice a pořádat přednášky věnující se tématu násilí na ženách a jak se proti němu chránit. Zaměříme se převážně na zranitelnější ženy, jako jsou matky samoživitelky nebo ženy s postižením.
Charita Česká republika v Sýrii
Charita Česká republika poskytuje pomoc lidem v Sýrii už od roku 2013. Zpočátku jsme se podíleli na zkvalitnění zdravotnické péče v podobě mobilních klinik. V loňském roce jsme aktivně pomáhali napravit škody po katastrofálním zemětřesení. V severozápadní Sýrii navíc pořádáme vzdělávací programy, které mladé Syřany podporují v podnikání a radí jim, jak se stát finančně nezávislými. Vzděláváme ale také místní neziskové organizace, abychom je zapojili do aktivit vedoucích k obnově jejich země.
Přístup k čisté pitné vodě a podporu pro ženy, které se staly oběťmi násilí, zajistíme díky finanční pomoci Ministerstva zahraničí České republiky a spolupráci se syrskou humanitární organizací Takaful Al Sham (TAS).