Naprostá devastace. Tak vypadá Gaza více než 10 měsíců od začátku války. Většina Pásma Gazy je prakticky srovnaná se zemí, 90 % obyvatel muselo opustit svoje domovy. Na místě je katastrofální nedostatek i těch nejzákladnějších potřeb. Charita má na místě 12 zdravotnických týmů a poskytuje zdravotní i psychologickou pomoc. Charita Česká republika zajistí další zdravotní péči pro tamní civilisty.
DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE
10 měsíců nepopsatelného utrpení
Jen těžko lze slovy popsat tragédii, která se již více než 10 měsíců odehrává v Gaze. Od října minulého roku bylo na místě zabito na 39 tisíc lidí, na 91 tisíc utrpělo zranění. Odhaduje se, že dalších nejméně deset tisíc lidí je stále pohřbeno pod sutinami zřícených domů. Drtivá většina z tamních obyvatel zároveň musela opustit svoje domovy i dočasná útočiště, mnozí z nich opakovaně. Nyní se tísní v nelidských podmínkách v bývalých školách, nemocnicích, stanech či ruinách budov. V Pásmu Gazy je katastrofální nedostatek i tak základních potřeb, jako jsou pitná voda, potraviny či zdravotní péče. To vše v oblasti, kde polovinu všech obyvatel tvoří děti. Žádný z tamních 625 tisíc školáků nemůže chodit do školy.
Katastrofální nedostatek potravin, se kterým se lidé v Gaze potýkají, stejně jako pití kontaminované vody a nedostatečný přístup ke zdravotní péči vedou k šíření nemocí a dalším zbytečným úmrtím. Řada lidí umírá na nemoci, které by bylo možné za běžných okolností bez problému léčit. Podle odhadu zveřejněného na webu renomovaného lékařského časopisu Lancet začátkem července tak může být celkový počet obětí války v Gaze přes 186 tisíc.
V Gaze pomáhá 12 zdravotních týmů Charity
Charita Jeruzalém, se kterou úzce spolupracujeme, se přímo v Gaze zaměřuje na poskytování primární zdravotní péče. Na místě aktivně a dlouhodobě působila již před současnou válkou. Aktuálně má Charita v Gaze 75 zaměstnanců, především lékařů, zdravotních sester či lékárníků. Ti jsou rozděleni do 12 zdravotnických týmů. 11 z nich působí ve střední části Gazy v oblastech, kde se nachází nejvíce vysídlených lidí. Jeden z týmů pak ve městě Gaza, kde bylo původně i hlavní centrum Charity Jeruzalém a její centrální zdravotní středisko, které je nyní poničené. Kolegové se ale snaží jeho provoz obnovit.
Nedávno se podařilo zprovoznit centrum zdravotní péče ve střední Gaze, většinu pomoci ale Charita poskytuje ve stanech či provizorních přístřeších. Zdravotníci se zaměřují především na ošetření lehčích zranění a léčbu chronických onemocnění. Poskytují ale také psychosociální péči a to včetně té pro děti. Psychologickou pomoc potřebuje v Gaze na 1 milion dětí. Naši kolegové pro ně pořádají například různé dětské aktivity, které jim mají pomoci se s traumatickou situací na místě vyrovnat.
Charita Česká republika zajistí další pomoc
Devastace Gazy je obrovská, zničena je i základní infrastruktura. Většina zdravotnických zařízení musela uzavřít nebo významně omezit svoje služby, nedostává se paliva pro generátory na zajištění chodu intenzivní a specializované péče, léků ani dalšího zdravotnického materiálu. V Gaze je nefunkčních až 56 procent nemocnic, částečně funguje jen 42 % center primární péče. Charita Česká republika zajistí ve spolupráci s Charitou Jeruzalém zdravotní péči pro 5000 tamních obyvatel. Jde o další vzájemnou spolupráci na pomoc zasaženým civilistům. Zajištění zdravotní pomoci v Gaze finančně podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.
Aby bylo možné zajistit obyvatelům Gazy veškerou potřebnou humanitární pomoc, je zapotřebí dlouhodobé příměří a masivní navýšení humanitárních dodávek do oblasti. Charita Česká republika dlouhodobě volá po bezodkladném příměří, propuštění všech rukojmích a zajištění adekvátní humanitární pomoci.
Děkujeme, že pomáháte s námi.
DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE