Chci pomáhat ostatním dosáhnout jejich snů, říká Massara z Iráku, která si otevřela vlastní šperkařskou živnost
6. února 2025 Aktuality

Chci pomáhat ostatním dosáhnout jejich snů, říká Massara z Iráku, která si otevřela vlastní šperkařskou živnost

V útulném domě v Bartelle v Iráku se 26letá Massara s láskou věnuje tradičnímu řemeslu – korálek po korálku vytváří nádherné irácké šperky a kabelky. Její život ale nebyl vždy tak klidný. Stejně jako mnoho dalších lidí z její komunity musela i ona opustit svůj domov kvůli invazi samozvaného Islámského státu a uprchnout do Erbílu. Její odhodlání podpořit rodinu a zachovat kulturní dědictví ji však přivedlo zpět do Bartelly, kde si s pomocí Charity vybudovala úspěšnou živnost s ručně vyráběnými produkty. 

Způsob, jak uživit sebe i svou rodinu 

Massara vyrůstala v Bartelle, iráckém městě převážně s křesťanskou komunitou. Když ale do města vtrhl ISIS, byla nucena opustit svůj domov a vyhledat bezpečí v Erbílu. Myšlenky na domov ji ale nikdy neopustily, a po osvobození Bartelly se vrátila s odhodláním znovu vybudovat svůj život. Před více než dvěma lety začala u sebe doma vyrábět šperky a kabelky. „Všechno vyrábím ručně,“ říká Massara. „Tato práce mi vyhovuje, protože ji mohu dělat doma, a být tak se svou rodinou.“ Z peněz, které při svém podnikání vydělá, se navíc stará o čtyři členy své rodiny. 

Její živnosti se začalo dařit mnohem lépe, když získala grant od Charity. Dříve se věnovala pouze drobným a jednoduchým zakázkám. „Po obdržení grantu jsem si koupila šicí stroje a úložné boxy, což mi umožnilo rozšířit moji práci,“ vysvětluje Massara. 

Massara z Iráku

Massara se také zúčastnila školení podnikatelských dovedností, které Charita v Iráku pořádá. Díky tomu získala znalosti v oblasti marketingu a naučila se komunikovat se svými zákazníky. „Naučila jsem se, jak propagovat svou práci a lépe porozumět tomu, co zákazníci chtějí,“ říká. Nově nabyté znalosti ze školení jí výrazně pomohly rozšířit živnost a oslovit širší okruh zákazníků. 

Steh za stehem k lepší budoucnosti 

Massara svou práci dělá s obrovským nasazením a na každém výrobku si dává záležet. Nejraději vyrábí tradiční irácký šperk „subhah“ nebo dámské kabelky, které jsou pro ni sice výzvou, ale přinášejí jí velkou radost. Dokončení jedné kabelky jí zabere od čtyř hodin až po několik dní, podle toho, jak je kabelka velká a složitá. 

Taška, kterou vyrobil Massara

Dnes Massara prodává své výrobky na místních festivalech a prostřednictvím své stránky na Instagramu, kde přijímá objednávky od zákazníků nejen z okolí, ale i z daleka. Sociální sítě se pro ni staly nepostradatelným nástrojem, díky kterému může oslovit své zákazníky a předvést svou tvorbu. 

Do budoucna má Massara velké plány. „Chci si otevřít malý obchod nebo dílnu,“ říká. „Možná najmu další lidi, kteří by se mnou pracovali pod mým vedením.“ Ráda by také rozšířila své podnikání o ručně vyráběné šperky a kosmetiku, čímž by vytvořila nové příležitosti nejen pro sebe, ale pro další lidi v její komunitě. 

Příběh Massary ukazuje, jak důležité jsou odhodlání a podpora komunity. „Sama bych to nedokázala,“ přiznává. „Charita mi poskytla finanční podporu a cenné rady, které mi pomohly posunout mou živnost dál.“ 

Charita Česká republika v Iráku 

Stejně jako Massara i mnoho dalších lidí v Iráku se znovu staví na vlastní nohy a obnovuje podnikání po skončení konfliktu. Charita Česká republika Iráčany dlouhodobě podporuje na jejich cestě k soběstačnosti. Již od roku 2015 poskytujeme školení a finanční granty, které pomáhají lidem, jako je Massara, rozjet vlastní živnost. Jedním z nich je i mladý Mollar, který si v iráckém Karakoši otevřel vlastní bistro. 

„Je mnoho lidí, kteří nemají prostředky na to, aby ukázali, co dokážou,“ říká Massara. „Chci pomáhat ostatním dosáhnout jejich snů, stejně, jako se to podařilo mně.“ 

 Děkujeme, že pomáháte s námi. 

DARUJTE