V době, kdy země čelí nejhorší potravinové krizi od vyhlášení své nezávislosti v roce 2011, potřebují milióny lidí v Jižním Súdánu humanitární pomoc. V Unity State, jednom ze států Jižního Súdánu, hrozí hladomor v období mimo sklizeň až 40 tisícům lidí. Celkem v zemi hladoví 2,8 miliónu lidí, tedy celá čtvrtina populace.
Fr Jean Waweru, ředitel lokální pobočky Charity Rumbek v jedné z nejvíce postižených částí země, sdělil: „Všimněte si, jak lze dětem vidět vystouplé kosti. Kvůli dlouhodobému nedostatku jídla se potýkají vážnou podvýživou. Opravdu velmi trpí. Konflikt podél hranice v regionu Horního Nilu způsobil, že loni přišli lidé o úrodu, uhynula jim zvířata a museli uprchnout, aby si vůbec zachránili život.“
Nepřestávající boje v několika oblastech a zhoršující se hospodářská krize přináší zničující následky pro místní obyvatele i jejich schopnost zajistit si obživu. Stále více lidí trpí závažnými zdravotními problémy a podvýživou.
Gabriel Yai, ředitel Charity Jižní Súdán, se pozastavuje: „ Ve 21. století lidé nemají co jíst, chybí jim prostředky na nákup jídla a umírají hlady. Jak nám mohou být jejich osudy lhostejné? Většina z nich, ať už zemědělců nebo pastevců, nemá na obživu. Závisí na jakékoli práci ve městě Juba. Vesnice přitom zůstávají naprosto závislé na potravinové pomoci.“
Charita Jižní Súdán na začátku roku zahájila kampaň zaměřenou na pomoc téměř 35 tisícům lidí postižených hladem a trpících následky probíhající občanské války. Kampaň se týká měst a regionů Juba, Rumbek, Tambura-Yambio, Yei a Malakal. Zahrnuje zřizování nových studen v oblastech s nedostatkem vody, poskytování semen a nástrojů, propagování zásad správné hygieny a poskytování léků. Na programu spolupracuje hned několik Charit.
Kromě letošního hlavního programu naléhavé pomoci působí v Jižním Súdánu dlouhodoběji charitní organizace CAFOD, Trocaire, Charita Švýcarsko, Cordaid a CRS. Poskytují pomoc církvi a místním organizacím, které distribuují jídlo, poskytují přístřeší a podporují vzdělávání či zdravotní péči.
Jednotlivé Charity se dále snaží posílit jednotu v oblastech postižených válečným konfliktem. Budování míru a vyřešení konfliktu podporují vysíláním mírových zpráv v lokálním rádiu, propagací skrz sport a volnočasové aktivity či výměnnými programy mezi lidmi bez domova žijícími v uprchlických táborech a obyvateli daných oblastí.
Zpráva od Gabriela Yai, ředitele Charity Jižní Súdán
Stále pokračuje utrpení nevinných občanů Jižního Súdánu. Ve světě 21. století a v jeho nejnovějším státu umírají lidé hlady, protože nemají nic k jídlu. Můžeme vinit vymírání dobytka, ceny jídla nebo hospodářskou krizi a myslet si, že s touto situací nemůžeme nic dělat. Vše se děje s lhostejným přihlížením místních politiků a mezinárodního společenství.
V oblastech Jižního Súdánu, například ve státě Amtong, diecézi Torit či městě Renk, se nachází úrodná půda. Přesto lidé v diecézi Malakal trpí zoufalou podvýživou a hrozbou smrti vyhladověním.
Obyvatelé diecéze Wau-Gogrial a oblasti Aweil opouštějí vesnice. Někteří uprchlíci se dokonce kvůli zhoršující situaci vracejí do Darfuru. Pokud se lidé rozhodnou riskovat své životy návratem právě tam, jedná se jedině o důkaz, jak vážná situace nastala. Mají však vůbec na výběr?
Papež František nás vyzval, abychom dleli v uvědomění vůči hříchu lhostejnosti a začali konat. Zatímco svět během velikonočního týdne vzpomínal na Kristovu oběť, v Jižním Súdánu lze najít reálný příklad jeho utrpení. Naši bratři a sestry jsou umlčení a zbavení lidské důstojnosti. Jejich děti žijí ve stínu smrti, které přitom lze zabránit.
I s omezenými prostředky se naše Charita snaží věnovat pomoc všem trpícím. Poskytujeme jídlo, vodu a zdravotní péči. Vzhledem k tomu, že čtvrtina populace v Jižním Súdánu trpí, ale potřebujeme více financí a veřejné podpory.
Jak můžeme zůstat lhostejní a nechat naše sestry a bratry z Jižního Súdánu na kolenou tváří v tvář zbytečné smrti? Trpí hluboko zakořeněnou nespravedlností. Dovedeme jim nabídnout globální solidaritu, kterou zasluhují?
Článek byl převzat z caritas.org.