V posledních dvou a půl letech usilovala Charita ČR společně s Charitou Jordánsko o rozvíjení pracovních schopností syrských uprchlíků a jejich jordánských hostitelů tak, aby dovedli vést vlastní výdělečnou činnost. Po kurzech v rozličných dovednostech (například v šití, vaření nebo výrobě šperků) poskytla Charita úspěšným absolventům také materiální nebo finanční podporu k založení podniku. Na čtyři z nich se spolu s blížícím se koncem programu přišli podívat zástupci Evropské Unie doprovázení charitními pracovníky.
Ve všech případech se jednalo o ženy působící v provincii Irbid, která hostí největší procento uprchlíků v zemi. Ženy svou návštěvu vřele přivítaly a se zájmem vyprávěly o svých prvních krocích v roli podnikatelek.
Sameera Hassan Raheel
Syřanka Sameera žije v malém, ale útulném pronajatém domě plném vyskládaných kupiček zdobně zabalených mýdel . Delegaci představila svoji snachu, která jí v podnikání podporuje, a společně poté vysvětlily, v čem spočívá přínos jednotlivých výrobků a jak je nejlépe používat.
Sameera dosud prodala zboží v hodnotě cca 3 410 Kč. Prvním zákazníkem se stal cestovatel z Perského zálivu, který se s mýdly seznámil díky facebookovému profilu snachy.
Sameera do budoucna doufá v rozšíření povědomí o její tvorbě i mimo sousedství. Na závěr setkání si náštěvníci nakoupili výrobky v hodnotě cca 680 Kč.
Neha Anwar
Neha původem ze Sýrie se zúčastnila kurzu na výrobu nakládané zeleniny. Sama pracuje již několik měsíců a prodává v sousedství i na místním trhu. Za měsíc průměrně utrží 3 400 Kč, přičemž doufá, že výdělek vzroste spolu s lepší propagací. Od Charity do začátku obdržela potřebný materiál a další vybavení, přičemž své znalosti doplnila také na školení o bezpečnosti a hygieně potravin.
Nahla Muhammad
Energická mladá Syřanka Nahla nadšená do šití začala s vlastní výrobou teprve před měsícem, protože nejprve zjišťovala poptávku a nakupovala látky. Již při tom si ale vytvořila ve svém sousedství síť, kterou zásobuje výrobky a z níž dostává zakázky. Například v době návštěvy pracovala na výrobě 6 polštářů, na něž stál materiál asi 205 Kč a strávila na nich 2 hodiny práce. Sadu poté prodá za v přepočtu 680 Kč. Po odečtení nákladů na elektřinu jí vyjde celkem přiměřený zisk. Nahla by si ale do budoucna přála širší propagaci a také solidnější šicí stroj. Byť současný dostačuje, nehodí se pro složitější zakázky.
Bushra Muhammad
Jordánka Bushra patřila k nejmladším ženám, kterou delegace navštívila. S o to větší energií a zápalem připravila coby absolventka kurzu vaření nejrůznější pokrmy. Kuchyň doma považuje jak za svoji pracovnu, tak za prostor pro kreativní vyjádření.
Stálá klientela sestává z úředníků, mládeže z ubytoven i studentů z okolí. Bushra navíc získala od místní neziskové organizace zakázku na poskytování jídla sirotkům během měsíce Ramadánu. Proto v současné době dovede připravit měsíčně až 400 jídel a v říjnu si tak vydělala v přepočtu kolem 17 045 Kč. Obvykle ale bývá její zisk jen 340 Kč denně. Do budoucna touží po nové lednici – stará již totiž dobře nechladí.
Spolu s pracovníky Charity si návštěva z evropské delegace odnesla mnoho radosti a čerstvým podnikatelkám popřála mnoho zdaru do následujících měsíců.