Safa Younes je palestinská humanitární pracovnice žijící v Jaffě, Tel Avivu. Po vypuknutí války v Gaze se rozhodla změnit práci a začít pomáhat lidem zasaženým konfliktem. V současnosti pracuje pro Charitu Česká republika a koordinuje pomoc pro Gazu ve spolupráci s Charitou Jeruzalém. V rozhovoru přibližuje, jak obtížné je poskytovat humanitární pomoc v Gaze, co lidé zasažení válkou nejvíce potřebují a také jak stávající konflikt ovlivňuje její každodenní život.
DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE
Můžete nám přiblížit své zázemí a to, jak jste se dostala k práci v humanitárním sektoru?
Žiji v Jaffě, která je součástí Tel Avivu. Jsem palestinského původu, ale mám trvalý pobyt v Izraeli. Vystudovala jsem sociální práci na bakalářském i magisterském stupni a později jsem získala titul MBA. Nedávno jsem začala studovat obor managementu krizí a katastrof, protože jsem chtěla začít pracovat v humanitárním sektoru a pomáhat lidem zasaženým válkou v Gaze. Léta jsem pracovala v sociálních službách, zejména v arabské komunitě v Jaffě. Také jsem založila organizaci zaměřenou na ekonomické posílení arabských žen v Jaffě. Postupem času jsem se více zapojovala do práce s neziskovými organizacemi a ve veřejném sektoru, což mě nakonec přivedlo k humanitární práci.
V současnosti pracujete jako koordinátorka pomoci pro Gazu v Charitě Česká republika. Jak jste se k této práci dostala a co vaše role obnáší?
Když loni v říjnu vypukla válka v Gaze, chtěla jsem za každou cenu pomoci zasaženým lidem. To mě přimělo studovat magisterský obor managementu krizí a katastrof. V srpnu letošního roku jsem začala hledat práci v humanitárním sektoru a narazila jsem na příležitost u Charity Česká republika. Protože nemohu fyzicky vstoupit do Gazy, pracuji na dálku z Jaffy a pomáhám monitorovat probíhající společný projekt s Charitou Jeruzalém. Zaměřuji se na kontrolu toho, jak aktivity na pomoc lidem v Gaze probíhají, a také na zjišťování nových potřeb. Chceme zajistit, aby se naše zdravotnické služby a psychologická podpora v Gaze dostaly k co největšímu počtu lidí.
Můžete přiblížit, jak Charita pomáhá lidem v Gaze?
Společně s Charitou Jeruzalém, jež v Gaze dlouhodobě působí, pomáháme zajistit primární zdravotní péči a psychologickou podporu. V lékařském centru v Deir al-Balah v Gaze poskytujeme služby více než 5 000 lidem, z nichž mnozí trpí chronickými onemocněními, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a další běžné nemoci - ne nutně zranění z probíhající války, ale onemocnění, která existovala již dříve a vyžadují průběžnou péči. Kromě toho nabízíme velmi potřebnou psychologickou podporu, zejména pro děti a matky, prostřednictvím skupinových terapeutických sezení. Využíváme speciální skupinový model pro děti ve válečných zónách. Pokud někdo potřebuje individuálnější pomoc, náš psycholog nabízí i individuální sezení.
Naše aktivity jsou zásadní pro poskytování nepřetržité podpory, ale stále hledáme způsoby, jak rozšířit naši pomoc a pomoci ještě většímu počtu lidí v Gaze.
Zmínila jste, že pracujete na dálku z Tel Avivu, abyste podpořila lidi v Gaze. Jakým výzvám čelíte při poskytování pomoci lidem zasaženým konfliktem, zejména když nemůžete fyzicky vstoupit do Gazy?
To, že v Gaze nemůžu fyzicky být, je jednou z největších výzev. Jako palestinská občanka Izraele nesmím do Gazy vstoupit, spoléhám se tak na telefonáty, online schůzky a zprávy od týmů Charity Jeruzalém z místa. Ale i tato komunikace má svá úskalí - v Gaze jsou časté výpadky elektřiny a špatné internetové připojení, takže udržování pravidelného kontaktu je náročné.
Dalším velkým problémem při poskytování pomoci v Gaze je nedostatek zásob. Zdravotnická zařízení, včetně toho charitního, se potýkají s potížemi, protože ne všechno, co potřebují, se do Gazy dostává. Kriticky chybí také jídlo, voda a hygienické potřeby. Navíc mnoho zaměstnanců prochází vlastními potížemi. Někteří přišli o domovy nebo členy rodiny, přesto i nadále pomáhají ostatním. Jejich oddanost je inspirující i srdcervoucí zároveň.
Můžete popsat současnou situaci v Gaze? Co tam teď lidé nejvíce potřebují?
Situace v Gaze je po roce války naprosto devastující. O život přišlo už více než 41 tisíc lidí a dalších více než 96 tisíc bylo zraněno. V Gaze prudce vzrostly ceny potravin, které jsou nyní pro většinu rodin nedostupné, a podvýživa se tak stává vážným problémem, zejména mezi dětmi. Čistá pitná voda je stále vzácnější, což s sebou přináší vážná zdravotní rizika. Kromě toho byly zničeny domovy a nemocnice, což mnoho lidí zanechalo bez přístřeší nebo přístupu k lékařské péči. Lidé v Gaze teď potřebují všechno - jídlo, vodu, lékařskou pomoc a bezpečné přístřeší. S blížící se zimou se navíc očekává, že záplavy poškodí tábory pro vysídlené osoby a ještě zhorší zdravotní rizika.
Válka přinutila většinu obyvatel Gazy k neustálému stěhování, což se muselo podepsat i na pomoci, kterou lidem v Gaze poskytujete. Jak Charita přizpůsobila svou práci těmto neustálým změnám?
Válka nesmírně ztížila poskytování konzistentní psychologické podpory, protože mnoho lidí se kvůli bezpečnosti situaci musí neustále stěhovat. Často tak začneme psychologická sezení, ale lidé musí odejít, než stihneme celý proces dokončit. V Gaze momentálně není žádná stabilita, což ovlivňuje jak lidi, které podporujeme, tak náš tým.
Domovy řady našich zaměstnanců byly vybombardovány, a oni se tak musí neustále stěhovat. Navzdory tomu se snažíme přizpůsobit naši pomoc měnící se situaci. Například jsme zkrátili naše psychologická sezení, aby dokázala pomoci v kratším čase. Bereme na vědomí, že ne vždy lidé zůstanou na jednom místě tak dlouho, aby zvládli dokončit dlouhá sezení. Děláme proto vše, co je v našich silách, abychom i v těchto těžkých časech dokázali pomoci, jak nejlépe to jde.
Během vaší práce na podporu lidí zasažených válkou v Gaze jste bezpochyby slyšela mnoho silných příběhů. Můžete se s námi o nějaký podělit?
Z Gazy slýcháme nespočet srdcervoucích příběhů. Někteří zaměstnanci Charity Jeruzalém byli zraněni nebo ztratili rodinné příslušníky v konfliktu. Bohužel dva zaměstnanci Charity přišli o život při bombardování. Mluvila jsem také s kolegou z Charity Jeruzalém, který žije v táboře pro vysídlené obyvatele a jehož syn byl zraněn a potřebuje pravidelné operace. Navzdory osobním těžkostem se tento muž nadále věnuje pomoci ostatním. Nejde o humanitárního pracovníka, který by do Gazy přijížděl pomáhat zvenčí a pak se vracel zpátky domů. Ne, on sám je zasažený válkou v Gaze stejně jako mnoho dalších. V Charitě si uvědomujeme, že nasazení pracovníků, kteří žijí ve válce, může vést k jejich vyhoření. Proto je nedílnou součástí našich aktivit psychologická podpora pro humanitární pracovníky.
Ačkoli nejste přímo v Gaze, i váš život v Tel Avivu musel být bezpochyby ovlivněn probíhající válkou i nedávnou eskalací v Libanonu. Jak se vás osobně konflikt dotknul?
V Gaze mám rodinu, neustále proto myslím na to, co se tam děje a velmi se o ně strachuji. Vidím, jak lidé umírají a přicházejí ke zraněním, jak děti trpí velkými psychologickými problémy. Zároveň víme, že psychologické potíže se budou časem jen zhoršovat. Obzvláště těžké to pro mě osobně bylo v prvních měsících, když jsem ještě nepracovala pro Charitu, protože jsem se cítila bezmocná, jako bych nemohla udělat nic na pomoc lidem v Gaze.
Na druhou stranu i v Tel Avivu dochází k bezpečnostním incidentům. Nedávno někdo přímo v Jaffě střílel na lidi. Došlo k dalším zraněním a úmrtím, pokračuje ostřelování z Libanonu a Íránu. Takže ačkoli život zde není tak náročný jako v Gaze, pořád je to daleko od normálního života, na který jsme byli zvyklí. Jsem rozhozená ze zdejší situace a cítím obrovský smutek z toho, co se děje v Gaze a Libanonu.
Jak si myslíte, že se změní potřeby v Gaze, až válka skončí?
I po skončení války budou potřeby obrovské. Lidé budou potřebovat pomoc při obnově - počínaje domovy. Psychologická podpora bude důležitější než kdykoli předtím, protože trauma neskončí jen proto, že skončí boje. Dále bude velmi zásadní zaměřit se na vzdělávání, zejména pro děti, které tak dlouho nechodí do školy. A podpora zdravotní péče zůstane prioritou, protože mnoho nemocnic a klinik bylo poškozeno nebo zničeno.
Zdravotní péči v Gaze zajišťuje Charita Česká republika ve spolupráci s Charitou Jeruzalém a díky finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Charita Česká republika dlouhodobě volá po bezodkladném příměří, propuštění všech rukojmích a neprávem zadržených a zajištění adekvátní humanitární pomoci.
Děkujeme, že pomáháte s námi.
DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE