Jak boje na východní Ukrajině za poslední tři měsíce narůstají, humanitární situace se rychle zhoršuje. Počet přesídlenců se během jednoho roku zvýšil ze 17 000 v dubnu 2014 na současných 1 200 000 až 1 255 700 lidí, jak 24. dubna 2015 uvedl Úřad OSN pro humanitární pomoc.
„1,2 milionů vnitřně přesídlených osob žije převážně v oblastech blízko zóně konfliktu. Další dva miliony přežívají do 15 km v okruhu zón, kde se bojuje, a denně zažívají pravidelnou palbu. A 2,1 milionu lidí se nachází v pásmu, které nemá vláda pod kontrolou," říká Barbara Manzi, ředitelka Úřadu OSN pro koordinaci humanitární činnosti v Kyjevě.
Ukrajinská vláda je zahlcena. Moderní Ukrajina nikdy podobné humanitární krizi nečelila a nezná základní koncepty humanitárních potřeb.
„Není pochyb o tom, že Ukrajina má humanitární problém, pět milionů lidí žije v nouzi život a potřebuje pomoc," říká dále ředitelka Manzi a dodává: „Ale není tak viditelný; nevidíte masové tábory jako v případě jiných krizí."
Navzdory ohromujícím číslům je z humanitárního hlediska ukrajinská krize silně podceňována. Silné zaměření na geopolitické a ekonomické v souvislosti spojené s konfliktem má na viditelnost humanitární situace v zemi velmi negativní dopad. Podle Úřadu OSN má Ukrajina osmí nejvyšší počet registrovaných vnitřně vysídlených osob na světě a přesto se jedná o jednu z nejméně financovaných humanitárních krizí současnosti. Na pokrytí potřeb postižených lidí je podle propočtů potřeba přibližně 284 milionů eur (přibližně 8 mld. Kč). Doposud se podařilo získat nebo bylo přislíbeno jen 21 % z této částky (60 milionů eur, téměř 1,7 mld. Kč).
Charitní pomoc
V současné době pomáhá Charita Ukrajina s podporou dalších národních Charit a dárců z celého světa přibližně 40 000 lidí. Poskytuje různé druhy pomoci, například:
- finanční podporu nákladů na pronájem v některých částech země nejméně zasažené konfliktem
- psychologickou podporu pro dospělé a děti, které trpí traumatem
- administrativní podporu pro lidi, kteří opustili svůj domov a hledají nový
- distribuci potravin
- distribuci oblečení, léků, hygienických balíčků, dětské pleny, atd.
- zajištění přívodu vody
- lékařskou pomoc a přístup ke zdravotní péči pro nemocné a raněné
- vyslání konvojů s pomocí do vládou nekontrolovaných oblastí
- programy přípravy na zimní období
Do pomoci na Ukrajině se zapojují i české Charity například dodávkami materiální pomoci. Charita Česká republika ve spolupráci s partnery na východě Ukrajině poskytne jídlo, hygienické potřeby, zajištění psychologické podpory a sociální, právní a jiné administrativní poradenství, a to mj. díky sbírce Charita pro Ukrajinu.