Israa, mladá žena z uprchlického tábora Al-Nuseirat v Gaze, se stala svědkem i obětí jednoho z nejničivějších konfliktů současnosti. V Gaze přišlo od začátku války o život přes 47 tisíc lidí, dalších více než 100 tisíc utrpělo zranění. Mezi nimi i Israa, která při bombardování přišla o končetiny a o své sestry.
DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE
Den, který změnil vše
„Seděla jsem se svými sestrami. To byl náš poslední rozhovor, než zahynuly,“ vypráví Israa. Rodina byla kvůli eskalaci konfliktu v Gaze nucena opustit svůj domov a uchýlit se do provizorního útočiště v první části tábora. Ani tam však nebyli v bezpečí. Výbuch, který zničil dům, připravil Israau o dvě sestry a způsobil jí vážná zranění. „Když jsem přišla k sobě, ležela jsem uprostřed ulice a uvědomila si, že jsem přišla o ruku a nohu. Křičela jsem: ‚Moje ruka a noha!‘“
Místní obyvatelé, kteří přišli na pomoc, ji převezli do nemocnice. Tam se Israa dozvěděla o smrti svých sester. „Viděla jsem, jak je připravují k pohřbu,“ vypráví Israa o nejbolestivějším okamžiku svého života. Její cesta pokračovala do další nemocnice Al-Aqsa, kde strávila 21 dní. Lékaři jí oznámili, že kvůli gangréně bude nutné amputovat pravou nohu.
Naděje díky pomoci Charity
Po propuštění z nemocnice Israa našla podporu u Charity, která v Gaze poskytuje lékařskou a psychosociální pomoc. „Díky laskavému a ochotnému přístupu zaměstnanců jsem získala odvahu pokračovat,“ říká Israa. Klinika Charity Jeruzalém se stala místem, kde dostává pravidelnou péči o rány, léky proti bolesti a psychologickou podporu.
Charita pomáhá od začátku eskalace konfliktu v Pásmu Gazy, a to navzdory katastrofálním podmínkám. Charita Jeruzalém, se kterou úzce spolupracujeme, poskytuje přímo v Gaze primární zdravotní péči a psychologickou pomoc. Aktuálně má v Gaze 94 zaměstnanců, především lékařů, zdravotních sester či lékárníků, rozdělených do 12 zdravotnických týmů.
Charita Česká republika zajišťuje ve spolupráci s Charitou Jeruzalém zdravotní péči pro 5000 tamních obyvatel. Jde o další vzájemnou spolupráci na pomoc zasaženým civilistům. Zajištění zdravotní pomoci v Gaze finančně podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.
Konflikt, který eskaloval 7. října 2023, má devastující následky. Podle dostupných údajů bylo v Gaze zabito více než 47 000 lidí a přes 100 000 dalších bylo zraněno. I přes dočasné příměří, které začalo platit minulou neděli, zůstává situace civilistů kritická – více než 2 miliony lidí nemají přístup k základním potřebám, jako je voda, jídlo, lékařská péče nebo bezpečné přístřeší.
Konflikt dopadá i na Západní břeh
Válka ovlivňuje bezpečnostní situaci i na Západním břehu Jordánu. Od 7. října zde bylo zabito více než 800 Palestinců a více než 7 tisíc utrpělo zranění. Lidé na Západním břehu také trpí nedostatkem potravin, vody i bezpečného přístřeší. Spousta z nich přišla o možnost obživy.
Charita pomáhá civilistům na Západním břehu Jordánu. Naše partnerská organizace, Charita Jeruzalém, pomáhá ve 30 vesnicích a v uprchlickém táboře Jenin. Ve spolupráci s organizací Catholic Relief Services poskytují základní humanitární a zdravotní pomoc, včetně psychosociální podpory. Charita také přispěla k opravám zničených přístřeší a poskytla finanční podporu lidem zasaženým konfliktem, aby si mohli obstarat základní potřeby. Pomoc získali i farmáři, kteří přišli o přístup k půdě kvůli jejímu zabírání.
Pomáhejte civilistům v Gaze
Pomoc, kterou Charita poskytuje, by nebyla možná bez štědré podpory našich dárců. Vaše podpora umožňuje lidem, jako je Israa, získat potřebnou péči. Darujte a pomáhejte s námi.
DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE