V Gruzii a Arménii čelí lidé s postižením řadě překážek, které ovlivňují jejich každodenní život, zejména v oblasti vzdělání a zaměstnání. Přesto se mladí lidé jako Tinatin, Hasmik a Ofelya nevzdávají a volí digitální profese jako cestu k nezávislému životu. Díky možnosti pracovat z domova a spolupracovat se zahraničními firmami dokážou překonávat omezení místního prostředí a otevírat nové příležitosti.
Digitální profese pro nezávislý život
Tinatin, kterou přátelé nenazvou jinak než Tina, pochází z města Chiatura, nacházející se v Imeretii, středozápadním kraji Gruzie. Tina trpí dětskou mozkovou obrnou, která ji komplikuje život. Její vášní je tvorba webových stránek a zároveň se aktivně učí anglicky, aby se ve svém oboru ještě více zdokonalila. Ve volném čase si ráda zahraje šachy nebo jde plavat. I přes svůj aktivní život jí však nedostatečně přístupné prostředí ve městě přináší řadu obtíží.
„Jako člověk se specifickými potřebami se ve městě setkávám s mnoha problémy. Například chybí zábradlí na schodištích, výtahy jsou vzácností a nejsou tu ani přechody pro chodce,“ říká zklamaně Tina.
Tina vyrůstala v Chiatuře a kvůli svému postižení navštěvovala tamní školu pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Na toto období vzpomíná s láskou, protože se později stalo jejím odrazovým můstkem. Po dokončení deváté třídy se přestěhovala do Tbilisi, kde začala studovat webový vývoj na odborné škole.
Tina věří, že digitální profese je pro ni tím nejlepším řešením. Město Chiatura není pro lidi s postižením dobře přizpůsobené a pohyb po městě bývá často komplikovaný. Digitální profese ale nabízejí možnost práce z domova, vyšší příjmy a příležitost spolupracovat se zahraničními firmami.
Na podzim roku 2024 se Tina zúčastnila školení zprostředkovaného Charitou Česká republika a financovaného Evropskou unií, kde si osvojila nové dovednosti v oblasti webového vývoje, digitálního marketingu a správy sociálních sítí. Znalosti, které na školení získala, jsou pro její budoucnost zásadní.
„V budoucnu se vidím jako vývojářka. V této profesi mohu spolupracovat se zahraničními firmami a pracovat z domova, což je pro mě to nejdůležitější. Díky tomu mohu žít nezávisle a pokračovat v dosahování svých cílů,“ říká odhodlaně Tina.
Hasmik a Ofelya: Sdílení znalostí a podpory
Hasmik a Ofelya žijí v arménském regionu Lori. Hasmik se potýká s fyzickými omezeními, které ji nutí používat berle, zatímco Ofelya má skoliózu páteře. Jsou kamarádky a společně pracují pro organizaci EREO (Equal Rights, Equal Opportunities), která od roku 2014 chrání práva lidí se specifickými potřebami. EREO zároveň provozuje nezávislé komunitní centrum, které nabízí širokou škálu služeb, včetně vzájemné podpory, mentoringu, sdílení informací a advokacie. Součástí centra je také kreativní kroužek, kde mladí lidé s postižením vyrábějí ručně dělané produkty, například panenky a dřevěné výrobky.
Hasmik a Ofelya se zapojily do iniciativy podporované Evropskou unií, kde předložily návrhy projektů a získaly grant, aby je mohly uskutečnit. Díky Hasmikině iniciativě absolvovalo 30 mladých lidí 14 školení zaměřených na digitální dovednosti. V rámci Ofelyina projektu se pak uskutečnily čtyři online workshopy zaměřené na plánování kariéry.
Tyto aktivity měly obrovský přínos pro mladé lidi s postižením žijící v regionu Lori, stejně jako pro ty, kteří jsou nezaměstnaní nebo nejsou zapojeni do žádných vzdělávacích programů.
Podpora mladých lidí v regionu Lori
„Pořádali jsme online i prezenční školení a zároveň jsme oslovili místní digitální firmy, kde by mohli účastníci najít práci. Plánujeme uspořádat setkání, kde se účastníci seznámí se zástupci těchto firem a společně prodiskutují možné pracovní příležitosti. Jsou projekty, na kterých pracujete s obzvlášť velkou radostí a nadšením – a tohle byl přesně jeden z nich,“ říká Hasmik.
Školení se zúčastnili lidé s postižením, mladí lidé, kteří nestudovali nebo neměli práci, a také vnitřně vysídlené osoby z Náhorního Karabachu.
Pro Ofelyu byla tato iniciativa výjimečná, protože jí a Hasmik pomohla rozvíjet jejich vlastní dovednosti a zároveň podporovat ostatní. Projekt také přispěl k tomu, že se veřejnost začala dívat na danou problematiku z jiného úhlu.
„Pamatuji si, že první setkání bylo napjaté a mladí lidé byli plní pochybností. Ale po několika setkáních se začali postupně otevírat. Mám radost, že jsme dosáhli svého cíle a – co je pro mě nejcennější – získali nové přátele. Věřím, že tato přátelství vydrží dlouho,“ dodává Ofelya.
Tento projekt, financovaný Evropskou unií, vznikl za podpory Charity Česká republika v Gruzii. Partnery projektu jsou Coalition for Independent Living, moldavská organizace Millennium a arménská organizace Agate.