Jak se žije ženám v Moldavsku? Rozhovor s pracovnicí Charity Česká republika
8. března 2021 Aktuality

Jak se žije ženám v Moldavsku? Rozhovor s pracovnicí Charity Česká republika

Mezinárodní den žen se v Moldavsku slaví ve velkém. V tento den se ženy vyzdvihují a dostávají dárky, po většinu roku mají ale stále nerovné podmínky. I v Moldavsku se ale situace postupně zlepšuje. V loňském roce si země například zvolila historicky první prezidentku. Daniela Dohotaru-Grițcan z Charity Česká republika přibližuje, jak se žije ženám v moldavské společnosti.

Charita Česká republika pomáhá v Moldavsku zlepšit zdravotní a sociální péči. Podle oficiálních statistik pracuje v tomto odvětví v Moldavsku 80 procent žen. Naše projekty proto nejsou výjimkou.

Ženy to v Moldavsku nemají jednoduché, stále často čelí diskriminaci při hledání práce kvůli svému pohlaví. Věděli jste například, že v Moldavsku, stejně jako v mnoha postsovětských státech, existuje seznam prací, které jsou ženám zakázané? O životě žen v této zemi jsme si povídali s Danielou Dohotaru-Grițcan, která pracuje v Charitě Česká republika v Moldavsku jako projektová asistentka.

Jaké to je být ženou v moldavské společnosti?

Obtížné, ale ne nemožné. Ženy se stále potkávají s předsudky. Hlavně v tom, že společnost podceňuje jejich dovednosti a potenciál zastávat vedoucí pozice. Ženy v naší zemi ale bojují i s vlastními pochybnostmi, obvykle nemají vysoké sebevědomí a nevěří si, že by mohly dělat jinou práci nebo postoupit v kariéře na vyšší pozice.

Dnes jsou ženy nicméně čím dál silnější a sebevědomější než dříve. Také společnost se mění každým dnem a situace pro ženy se zlepšuje. Stávají se podnikatelkami, manažerkami a zastávají také vysoké pozice v politice. Od loňského roku máme dokonce první prezidentku. To je velký historický krok.

Spousta žen pracuje i v projektech Charity Česká republika v Moldavsku

V sociálních a zdravotních službách pracuje v Moldavsku výrazně více žen než mužů. Čím to je?

Stejně jako mnoho jiných postsovětských republik má Moldavsko podrobný a dlouhý seznam prací, které jsou ženám zakázané. Například je právně omezeno zaměstnávat ženy v dopravě, ať už v nákladních prostředcích, vlacích, autobusech nebo ve vodní dopravě. Zákoník práce dále omezuje pracovní dobu a typy pracovních míst pro určité skupiny žen. Protože je tímto rozsah pracovních míst velmi omezený, rozhodlo se mnoho žen pracovat ve zdravotnictví, školství a v maloobchodních službách. Je to i z toho důvodu, že mohou mít kratší a pružnější pracovní dobu.

Po roce 2016 došlo k mírným změnám a ženy se častěji objevují na manažerských pozicích nebo v profesích, kterým dříve dominovali muži.

Spousta žen pracuje i v projektech Charity Česká republika v Moldavsku. Proč jsou ženy pro práci Charity důležité?

Podle mě je přínos žen v tom, že se na problémy díváme z více stran a máme díky tomu jiný přístup k celkovému pohledu na projekty. Více pohledů může podnítit kreativitu a inovace a pomoci organizacím objevit a využívat nové příležitosti. Podle výzkumů jsou ženy lepší ve vnímání neverbálních podnětů. Věřím proto, že přítomnost žen v pracovních týmech pomůže zlepšit pracovní procesy a podpořit skupinovou spolupráci.

Charita Česká republika v Moldavsku zlepšuje sociální péči

Slaví se v Moldavsku Mezinárodní den žen? Jak?

Mezinárodní den žen se u nás slaví a stejně jako ve většině postsovětských zemí je důležitým svátkem. Dokonce máme během něj volno. V Moldavsku tak matky, manželky, dcery, sestry a další milované ženy dostávají květiny a jiné dárky. Za posledních 20 let jde navíc o den, kdy jsou ženy uznávány nejen za své úspěchy, ale oslavují se i postupné změny ve snaze o větší rovnost pohlaví.

Co byste ráda popřála ostatním ženám na Mezinárodní den žen?

Přeji všem ženám, aby byly samy sebou a aby se pro nikoho neměnily. Aby, pokud se rozhodnou změnit, to dělaly pouze proto, že se samy chtějí stát lepšími. Přeji ženám, aby věřily svým snům a nikdy se snění nevzdávaly.

Charita Česká republika pracuje v Moldavsku už od roku 2004. V zemi pomáháme rozvíjet sektor domácí péče. Zlepšujeme zdravotní a sociální služby a přispíváme k jejich modernizaci. Otevřeli jsme už 10 center, které tyto služby poskytují a vybavili jsme je potřebným a novým vybavením. Zároveň se věnujeme podpoře služeb pro osoby, které potřebují dlouhodobou péči a školíme zdravotní a sociální pracovníky, kteří těmto lidem pomáhají.