Jak válka v Gaze dopadá na Západní břeh Jordánu
16. září 2024 Aktuality

Jak válka v Gaze dopadá na Západní břeh Jordánu

Od eskalace konfliktu v Pásmu Gazy uplynulo už více než 11 měsíců. Válka těžce dopadá i na oblast Západního břehu Jordánu. Od 7. října zde bylo zabito více než 600 Palestinců a tisíce jich byly zraněny. Napětí a násilí v této oblasti neustále narůstají a připravují civilisty nejen o životy, ale také o práci a střechu nad hlavou. Na Západním břehu, stejně jako v Gaze, pomáhá také Charita.

DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE

Lidé přicházejí o životy, o střechu nad hlavou i o obživu

Jen za měsíc srpen zabily podle OSN izraelské nálety každý den nejméně jednoho Palestince na Západním břehu. Od loňského října utrpělo zranění více než 5 tisíc místních obyvatel. Situace se ještě zhoršila poté, co izraelské síly zahájily intenzivní noční nálety na Západní břeh Jordánu, zaměřené na oblasti Jenin a Tulkarm. Eskalace násilí na severním Západním břehu donutila naše kolegy z Charity Jeruzalém dočasně pozastavit poskytováni pomoci na Západním břehu.

„Na Západním břehu se také výrazně zvýšilo násilí mezi lidmi z židovských osad a Palestinci,“ zmiňuje Kateřina Velíšková z Charity Česká republika, která region nedávno navštívila. Podle Velíškové je dopad války v Gaze na Západní břeh enormní.

„Kvůli válce nejezdí turisté, kterých byly běžně statisíce. Ekonomicky zasažen byl například Betlém, který žil převážně z turismu. Spousta obchodů je zavřených, lidé nemají zdroj příjmu a na Západním břehu je tento stav ještě horší,“ vysvětluje Kateřina Velíšková a dodává, že lidem, kteří jezdili pracovat do Izraele, byla zastavena nebo výrazně omezena pracovní povolení.

Lidé v Gaze přicházejí o životy, o střechu nad hlavou i o obživu

Téměř okamžitě po brutálním útoku hnutí Hamás na obyvatele Izraele oznámila izraelská vláda pozastavení pracovních povolení pro téměř 150 tisíc Palestinců ze Západního břehu. Spousta z nich tak přišla o práci a nemá jak se uživit. Kvůli probíhající válce v Gaze se nezaměstnanost na Západním břehu Jordánu zvýšila na 32 procent. Lidé, kteří o práci nepřišli, často pracují na zkrácené úvazky anebo jim byly výrazně sníženy platy.

Omezení pohybu a stupňující se násilí připravují tamní obyvatele o obživu a farmářům znemožňují přístup ke svým polím, což má vážné socioekonomické dopady na již tak zbídačené obyvatelstvo na okupovaném palestinském území.

Eskalace násilí a útoky na zdravotníky na Západním břehu

Na Západním břehu Jordánu eskaluje násilí a zhoršuje se bezpečnostní situace. Dochází k svévolnému zadržování a demolicím domů. Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UN OCHA) od 7. října do poloviny srpna izraelské úřady zdemolovaly, zkonfiskovaly nebo donutily k demolici témař 1600 palestinských staveb na celém Západním břehu Jordánu. Tím přišlo o domov více než 4000 Palestinců, včetně přibližně 1600 dětí. Od října došlo také k výraznému nárůstu násilí ze strany izraelských osadníků vůči Palestincům.

Lidé umírají nejen v Gaze, ale také na Západním břehu. Místní trpí nedostatkem potravin, vody i bezpečného přístřeší,“ říká Kateřina Velíšková z Charity Česká republika. Situace na Západním břehu Jordánu je alarmující, téměř denně dochází k násilným incidentům.

Humanitární organizace informují také o každodenních útocích na zdravotnická zařízení a blokování přístupu sanitek. Světová zdravotnická organizace ve své červnové zprávě uvádí, že od října došlo k 480 útokům na zdravotní péči na Západním břehu, které si vyžádaly 16 mrtvých a 95 zraněných. Útoky postihly na 54 zdravotnických zařízení, 20 mobilních klinik a 319 ambulancí. Zdravotníci se potýkají s útoky a zadržováním, často je jim bráněno v přístupu do zdravotnických zařízení a jsou podrobování vojenským prohlídkám.

Od října došlo k 480 útokům na zdravotní péči na Západním břehu.

Rostoucí napětí na Západním břehu Jordánu, včetně východního Jeruzaléma, má dopad také na duševní zdraví tisíců dětí a rodin, který nyní žijí v každodenním strachu o svůj život. Děti ze Západního břehu podle zprávy UNICEF uvádějí, že se bojí chodit po venku i v okolí svého domova nebo cestovat do školy.

Od 7. října bylo na Západním břehu včetně východního Jeruzaléma zabito přes 600 Palestinců. Podle OSN bylo při útocích na Západním břehu Jordánu zabito také 15 Izraelců, z toho 9 příslušníků izraelských sil a 5 osadníků.

Charita pomáhá na Západním břehu i v Gaze

Charita pomáhá civilistům na Západním břehu Jordánu. Naše partnerská organizace Charita Jeruzalém poskytla pomoc ve 30 tamních vesnicích a mimo jiné v uprchlickém táboře Jenin na Západním břehu. Společně s organizací Catholic Relief Services poskytla základní humanitární a zdravotní pomoc, včetně psychosociální podpory.

V oblasti pomohla Charita také s opravou zničených přístřeší. Lidem zasaženým konfliktem poskytla peněžní pomoc, aby si mohli pořídit základní potřeby. Charita Jeruzalém podpořila také farmáře, kteří přišli o přístup ke svém polím v důsledku záboru půdy.

Podporu získaly také místní neziskové organizace, které v Betlémě zaměstnávají osoby se specifickými potřebami. Betlém, který závisí na turismu, kvůli válce přišel o obrovské množství turistů, a spousta místních tak ztratila zdroj příjmu. Charita podporuje ty nejzranitelnější z nich.

Charita pomáhá od začátku eskalace konfliktu také v Pásmu Gazy, a to navzdory katastrofálním podmínkám. Kromě poskytování zdravotní péče v provizorních podmínkách pomáhají naši kolegové z Charity Jeruzalém také se zajištěním základních humanitárních potřeb. Charita poskytuje také důležitou psychosociální pomoc. Charita Česká republika zajistí ve spolupráci s Charitou Jeruzalém zdravotní péči pro 5 000 tamních obyvatel. Jde o další vzájemnou spolupráci na pomoc zasaženým civilistům. Zajištění zdravotní pomoci v Gaze finančně podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. 

Charita Česká republika dlouhodobě volá po bezodkladném příměří, propuštění všech rukojmích a zajištění adekvátní humanitární pomoci.

Děkujeme, že pomáháte s námi.

Darovat na pomoc civilistům v Gaze