Jako bych našla světlo v temnotě, říká Fatima z Gazy poté, co získala psychologickou pomoc od Charity
18. listopadu 2024 Aktuality

Jako bych našla světlo v temnotě, říká Fatima z Gazy poté, co získala psychologickou pomoc od Charity

Fatima, padesátiletá matka čtyř dětí, žije v tragické realitě válkou poznamenané Gazy, kde každodenní život znamená boj o přežití. Fatima už patnáct let bojuje s následky mrtvice a těžkými depresemi, které se jí v posledním roce výrazně zhoršily. „Mám pocit jako bych ztratila cestu,“ říká a odkazuje na každodenní boj s fyzickým vyčerpáním a stresem z probíhajícího konfliktu. Díky Charitě se dnes Fatima cítí o něco lépe.

DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE

Najít sílu pokračovat

Konflikt, který v říjnu loňského roku zasáhl Pásmo Gazy, přinesl devastaci a zásadní nedostatek zdravotní péče. Charita na místě poskytuje základní zdravotnické služby a psychologickou podporu těm, kdo ji nejvíce potřebují. Patří mezi ně i Fatima. Právě v klinice Charity v Deir al-Balah se dnes Fatimě dostává potřebné léčby pro diabetes, ale i psychologické podpory, díky níž může čelit své těžké situaci. Je to, jako bych našla světlo v temnotě. Sezení s psychologem mi přinášejí klid, můžu mluvit otevřeně a sdílet všechny ty negativní myšlenky, co mě tíží,“ popisuje Fatima, pro niž je každý den na klinice příležitostí, jak najít sílu pokračovat.

Charita Česká republika se ve spolupráci s partnerskou organizací Charita Jeruzalém v Gaze zaměřuje na zajištění základní zdravotní a psychosociální podpory. V regionu s více než dvěma miliony obyvatel, dlouhodobě sužovaném blokádami a bombardováním, se zhoršil přístup ke zdravotnickým službám, což postihlo tisíce rodin jako je ta Fatimina.

Ženy a děti v nově spuštěném programu psychosociální podpory na klinice dostávají pomoc.

Od října 2023 si konflikt vyžádal životy více než 43 tisíc Palestinců a přes 100 tisíc bylo zraněno. Humanitární organizace se snaží poskytovat základní péči a podporu, ale potřeby lidí stále daleko přesahují dostupné zdroje. Charita se věnuje pomoci lidem, kteří v důsledku války trpí stresem, ztrátou blízkých a traumatem.

Klinika uprostřed chaosu

Klinika Charity v Deir al-Balah, obklopená tábory pro vnitřně vysídlené obyvatele, se stala místem, kam se lidé uchylují pro základní zdravotní péči i psychologickou podporu. Tým lékařů a zdravotníků zde zajišťuje vyšetření a léčbu infekčních i chronických onemocnění, ošetřování ran a distribuci nezbytných léků. Současně zde probíhají terapeutická sezení, která pomáhají lidem lépe zvládat psychickou zátěž.

Fatima je jednou z 350 lidí, kteří v rámci nově spuštěného programu psychosociální podpory na klinice dostávají pomoc. Tento program je určen zejména pro ženy a děti, kteří jsou nejvíce postiženi válečnými traumaty.

Život je těžký, ale díky této podpoře se cítím silnější, říká Fatima.

Klinika poskytuje terapeutická sezení i těm nejmladším. Šestiletá Misk, která přišla o celou svou rodinu v probíhajícím konfliktu a sama utrpěla vážná zranění, našla na klinice nejen zdravotní péči, ale i psychologickou podporu. Misk, která zpočátku přišla na kliniku kvůli střevní infekci, nyní pravidelně dochází na setkání s psychologem, kde se jí pomalu daří zpracovávat prožité trauma.

Příběhy dětí a mladistvých na klinice jsou smutným důkazem toho, jak hluboký vliv má konflikt na mladou generaci, která čelí ztrátám a traumatu v jednom z nejtěžších období svého života.

Pomoc pro více než 5000 místních

Charita pomáhá od začátku eskalace konfliktu v Pásmu Gazy, a to navzdory katastrofálním podmínkám. Charita Jeruzalém, se kterou úzce spolupracujeme, přímo v Gaze poskytuje primární zdravotní péči. Aktuálně má v Gaze 94 zaměstnanců, především lékařů, zdravotních sester či lékárníků, kteří jsou rozděleni do 12 zdravotnických týmů. Charita aktivně pomáhá civilistům také na Západním břehu Jordánu. Poskytuje základní humanitární a zdravotní pomoc, včetně psychosociální podpory.

Charita Česká republika společně s Charitou Jeruzalém zajistí v následujících měsících zdravotní péči více než 5 000 lidem.

Charita Česká republika společně s Charitou Jeruzalém zajistí v následujících měsících zdravotní péči více než 5 000 lidem. Nepřímo se pomoc dostane až k 28 500 místním obyvatelům, mezi něž patří zejména vysídlení lidé. Psychosociální podporu získá 350 lidí, kteří jsou rozděleni do terapeutických skupin a dochází na několik pravidelných sezení. Ta se zaměřují na rozvoj schopností zvládat smutek, strach a náročné životní situace, čímž pomáhají obyvatelům Gazy čelit dopadům probíhajícího konfliktu.

Fatima dnes pokračuje v pravidelných návštěvách kliniky. „Život je těžký, ale díky této podpoře se cítím silnější, říká. Příběhy jako ten její jsou připomínkou důležitosti humanitární pomoci v oblastech, kde válka zanechala miliony lidí bez základního zázemí. Pro mnoho obyvatel Gazy je podpora kliniky v Deir al-Balah jedinou možností, jak dostat nejen lékařskou péči, ale i psychologickou podporu, která jim pomáhá zvládat každodenní výzvy.

Zajištění zdravotní pomoci v  Gaze finančně podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. V Gaze můžeme pomáhat i díky dárcům, kteří přispěli do sbírky Charita pro Gazu.

Děkujeme každému, kdo se rozhodne pomoci. 

DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE